Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Help informatii incepator samsung t240hd

Buna ziua , numele meu este George si vreau sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.

Mi-am cumparat un monitor lcd samsung T240hd fullhd 24" cu 2 tunere incorporate unu analog si unu digital.

Am abonament la RDS-RCS cablu.

Ideea ar fi: am bagat cablu tv in spate si am dat sa caute posturi tv....pe analog a gasit toate cele 66 posturi platite ...in schimb pe digital a gasit si alte posturi tv cum ar fi hbo comedy , rtl , fishing , posturi de radio etc (66posturi).. din care se vad vreo 3 si se aud cateva statii radio..la restul scrie signal scrambled. Am obs ca pe lateral am un slot mai ciudat cu numele "common interface" ( e ca un fel de pcmia de laptop)

intrebari:

va rog daca este cineva dispus sa imi faca o mica introducere sa imi explice care e faza
    probabil si cu alte tunere se pot prinde aceste posturi si probabil voi stiti sa le si vedeti
    va rog sa imi spuneti cam pe unde sa citesc pe forum pt a ma informa mai mult (sunt noob maxim in momentu de fata dar invat repede)
    pot sa vad si alte posturi tv prin cablul rds? pot sa vad hd?

Am incercat sa citesc pe forum .. dar nu stiu de unde sa incep si vad ca toata lumea se pricepe pe aici si se vorbeste in termeni pe care momentan nu ii inteleg ( si nici nu stiam daca citeam unde ma intereseaza pe mine)

Multumesc

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default info

salut si-l stapanesti sanatos , din pacate nu prea o sa ai mari satisfactii in prezent , de ce :

- in primul rand din cate am citit despre acest model nu are tuner "digital testru hd = dvb-t hd" , deci nici o sansa de a receptiona actualele si singurele prg. dvb-t hd : protv hd si tvr hd
    - poate din august cum se aude ca vor incepe emisia si alte prg. sa fie si ceva prg. sd ca sa-le poti receptiona , deci adio receptie hd
    - poate in schimb mi-se pare sa redea pe post doar de monitor rezolutie "full hd 1920x1080" , deci sa-l folosesti la un receiver de satelit/terestru hd

legat de receptia actuala a unor posturi tv/radio pe partea digitala , sa stii ca si rcs-ul are "cablu digital tv" pe langa oferta normala de "cablu analog"

- numai ca si in acest caz ai slabe sperante sa te "lipesti" de vreo cartela de la ei , pt. a putea receptiona pe "cablu digital tv"
    - din informatiile mele ei folosesc "imperecherea" cartela-receptor (ca si in cazul "digi tv" pe satelit) , deci iti trebuie si receptorul lor pe langa cartela

da exista si o "raza de lumina" pt. tine , din cate stiu cei de la "akta tv" folosesc cartele "independente" (deci numai cartela , fara receptorul lor) pt. cablu
    uite aici : http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=73803 , ia legatura cu "micu vali" despre mai multe detalii legate de ce cam trebuie sa-ti cumperi pt. cartela celor de la max tv/akta tv si cine stie poate pe viitor vor mai fii si alte dth-uri autohtone care vor proceda la fel ca cei de la akta tv

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

multumesc !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Salut George!
    Eu am fratele lui mai mare T260 HD. acesta este un monitor la baza, cu tuner tv. Am si eu catv tot de la RDS&RCS - analog. Pot sa spun ca nu ma impresioneaza calitatea imaginii in analogic-cablu; ba chiar sunt dezamagittt. Insa pe digital (ma refer DOAR la TVR1 si 2) situatia este cu totul schimbata. Imaginea este foarte buna. Tot in digital a mai scanat pe acelasi canal 54 si TVR HD insa am numai sonor datorita faptului ca sistemul de codare este mpeg4 pe cand tv-ul stie doar mpeg2. Aceesi situatie si cu Pro tv HD - doar sonor.

Nu am inteles cum ai scanat tu acele posturi pe digital?!?!? poate ca ai pachetul digital de la RCS

Te mai poti documenta putin de pe aici. S-a mai discutat.
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=92581
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=95488
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=75599

Sper sa iti fie de fols

Quote Originally Posted by Smok3 View Post
    Buna ziua , numele meu este George si vreau sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.

Mi-am cumparat un monitor lcd samsung T240hd fullhd 24" cu 2 tunere incorporate unu analog si unu digital.

Ideea ar fi: am bagat cablu tv in spate si am dat sa caute posturi tv....pe analog a gasit toate cele 66 posturi platite ...in schimb pe digital a gasit si alte posturi tv cum ar fi hbo comedy , rtl , fishing , posturi de radio etc (66posturi).. din care se vad vreo 3 si se aud cateva statii radio..la restul scrie signal scrambled. Am obs ca pe lateral am un slot mai ciudat cu numele "common interface" ( e ca un fel de pcmia de laptop)

intrebari:

va rog daca este cineva dispus sa imi faca o mica introducere sa imi explice care e faza
    probabil si cu alte tunere se pot prinde aceste posturi si probabil voi stiti sa le si vedeti
    va rog sa imi spuneti cam pe unde sa citesc pe forum pt a ma informa mai mult (sunt noob maxim in momentu de fata dar invat repede)
    pot sa vad si alte posturi tv prin cablul rds? pot sa vad hd?

Am incercat sa citesc pe forum .. dar nu stiu de unde sa incep si vad ca toata lumea se pricepe pe aici si se vorbeste in termeni pe care momentan nu ii inteleg ( si nici nu stiam daca citeam unde ma intereseaza pe mine)

Multumesc
    Last edited by tdy_sat; 5th May 2009 at 21:26.

Cheers BADE !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread