Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: DreamBox 500

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DreamBox 500

As mai avea si eu o intrebare
    Vreau sa iau dreambox 500 si as vrea sa stiu cum se mai poate vedea care este original si care nu.Am inteles ca is asa de bine copiate ca nu poti face diferenta (inclusiv mac-ul).
    Ce stie sa faca originalul si nu stie clona...

Mersi

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi aici câteva diferenţe: http://www.dream-multimedia-tv.de/en...0_copy_eng.php

În principiu dacă cineva îţi spune că e nou, e clonă cu siguranţă (chiar dacă acel „cineva” e un magazin...).

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by b_nvalentin View Post

Mersi
    Cumperi de la dealer dmm autorizat, a aparut unul si Ro.
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=95091
    De facut, fac ambele acelasi lucru, clona cu GP se duce >> adios amigo<<

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *Victor* View Post
    Vezi aici câteva diferenţe: http://www.dream-multimedia-tv.de/en...0_copy_eng.php

În principiu dacă cineva îţi spune că e nou, e clonă cu siguranţă (chiar dacă acel „cineva” e un magazin...).
    Adica trebuie sa cumpar doar second hand ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut, DM 500s nu se mai fabrica de vreo 2 ani , doar daca optezi pentru DM 500+ . Bafta .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Stie careva din voi ceva magazin online din afara Romaniei care are preturi bune si trimite si in Romania

-=AS=-
    Guest

Stie careva din voi ceva magazin online din afara Romaniei care are preturi bune si trimite si in Romania
    De cauti in afara tarii ? ...chiar daca ar avea preturi bune, te va consta transportul destul.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca tot cumperi o clona macar sa platesti ca pt o clona(100euro)
    totusi partea buna e ca pot fi (la fel de)mai bune decat originalele,numai daca nu sunt eu norocos sa fi platit pe un original cat pe o clona!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hai sa fim seriosi...nu stiu cum poate afirma cineva ca icrele vopsite pot fi mai bune decat caviarul si el n-a gustat in vata lui caviar...nu zic, or fi si alea comestibile dar nicidecum mai bune. Nu am cu nimeni, nimic, dar eu as fi mai rezervat in a face asemenea afirmatii.
    ps. Te asigur ca nu ti-a vandut nimeni original la pret de clona.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mersi[/quote]

Salut,
    Diferenta cea mai importanta intre clona si original e urmatoarea: Firma ce cloneaza un produs plateste bani pt proiectare (furt tehnologic, pentru identificarea corecta a "magistrale" semiconductoare..) iar firma ce a produs originalul a platit bani pentru cercetare (pentru gasirea celor mai bune solutii tehnice -existente la aceea ora. Toate acestea pt a putea fabrica un produs competitiv). Nu de multe ori,.. firma de clone, renunta la anumite componente scumpe (integrate noi, cu licenta) si pune echivalente (la care difera de cele mai multe ori ultimile litere din denumirea comerciala). aceste circuite echivalente in principiu executa exact aceeasi functie,.. dar fata de circuitele din produsul original sunt mai sarace cu vreo 1000 de tranzistori..., tranzistori ce au roluri auxiliare in circuit, ex: protectie, filtre... etc. De cele mai multe ori produsele clona au aceleasi functi si caracteristici (procesorul lucreaza la aceeasi frecventa de clock, ex: DM500+ la 250 MHz, ca si la clona), dar diferenta se vede uneori la calitatea semnalului video, la sensibilitatea tunerului si la fiabilitatea aparatului dupa multe ore de functionare,.. foarte multe clone au clacat la utilizarea in conditii de temperatura si umiditate domestica,.. in schimb originalele nu... Dece oare?
    Firmele producatoare de clone, de cele mai multe ori produc clone cu cheltuieli la un sfert din pretul platit de firmele ce produc originale (de aceea aceste firme "fantoma" prospera si inregistreaza castiguri imense, ei nu platesc pt cercetare, pt soft, si nu inregistreaza pierderi la modele nereusite,... caci ei produc clonari doar dupa acele produse ce au prezentat un real interes pe piata,.. deci riscuri minime (ex: clonarea: tractorului romanesc Universal 54, DM500.... etc)). Cumparand clone incurajati aceasta industrie,.. incapabila sa produca ceva nou si inovator.
    Dbox2, Dbox1, Humax CI-8100PVR 80GB/HDD, DG 17500 CI, DigiTV, H-H Strong2100, 1,2m AL and more...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

daca am cumparat de la elsatar oradea prin comanda postala un dreambox 500s am sanse sa fi cumparat o clona ?
    am cumparat acu 2 luni.,..

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ai şanse, ai certitudine...

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu siguranta ai primit o clona, asa cum s-a mai spus DM 500 nu se mai fabrica de aprox. 2 ani. Crezi ca Elstar ( sau orice alta firma ) mai are originale pe stoc dupa 2 ani de la incetarea fabricatiei modelului respectiv Partea proasta este ca ai dat cam 150 lei in plus fata de pretul unei clone, iar partea "buna" este ca ai garantie pe receptorul achizitionat.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Dupa cate am citit pana acuma despre DM500s vad ca parerile is impartite...nu prea am gasit pe forumuri persoane care sa se planga chiar si de clone (asta nu inseamna ca nu sunt).
    Hmmmm incerc unu si vad ce iese.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

....nu prea am gasit pe forumuri persoane care sa se planga chiar si de clone ....
    Alora cu probleme le e rusine sa vina sa se plinga dupa ce au dat bani pe ele.
    De 'time bomb ' ai auzit? Stii citi urlau pe aici?
    SHALOM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)