Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Default De la 4/3 la 16/9

Am un film facut cu camera video setata pe formatul 16/9.
    Am facut captura pe calculator in format DV, apoi, din greseala l-am editat cu Ulead Video in format 4/3 si l-am salvat in format Mpeg 2. Nu mi-am dat seama de greseala deoarece m-am uitat la film pe monitorul calculatorului (format 5/4). Se vedea normal, cu benzi negre sus si jos. Abia cand m-am uitat la el pe un TV (ecran lat) legat la iesirea Out a calculatorului, am vazut ca l-am editat in format 4/3 in loc de 16/9. Pe TV apar benzi negre atat sus si jos, cat si stanga dreapta.
    Acum incerc sa-l fac iar 16/9. Originalul si captura nu le mai am. Am reusit cu Pinnacle 10 setat pe format 16/9, editand fisierul Mpeg2, facand zoom pe orizontala si verticala cu 34%.

Intrebarea este daca exista o alta metoda de transformare si daca pot pastra calitatea (care ar fi rezultat in urma editarii primare in 16/9) in urma acestei transformari.
    Merci!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

XviD4PSP

http://www.winnydows.com/news.php

Dupa ce deschizi fisierul cu pricina si faci setarile de cuvinta in interfata principala (Format, Video encoding, Audio encoding), intri in voce VIDEO (sus in stanga) si deschizi: Resolution/Aspect. Alegi rezolutia/aspect, dai apply/ok. Ajuns la acest punct iti ramane doar sa dai: ENCODE (interfata principala).

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Multumesc, am reusit si cu acest program.
    Cred totusi ca am pierdut din calitate la prima editare gresita (3/4 in loc de 16/9).

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    Multumesc, am reusit si cu acest program.
    Cred totusi ca am pierdut din calitate la prima editare gresita (3/4 in loc de 16/9).
    Era si normal sa pierzi din calitate la prima editare. Fisierul DVI in acest caz prin encodare mai beneficeaza in sensul rau si de o comprimare in cazul in care folosesti anumite s/w limitate.
    Folosesc s/w- ul mai sus mentionat la encodarea BD to MKV. Cred ca este cel mai reusit azi, mai ales ca-ti da posibilitatea sa encodezi exact cum este sursa, indiferent de factorul panoramic inclus si in FULL HD BD source. De aici se trag anumite aspecte cum ar fi situarea subtitrarii in cazul unei encodari fara dungile negre (caz frecvent gasit in net, exemplu o rezolutie 1280x576 si originalul sa zicem 1280x720). Cu acest s/w am reusit sa fac encodare pe imaginea originala full incluse benzile negre, de unde si situarea subtitrari rezulta pe banda neagra in cazul panoramic si nu pe imaginea intre ghilimele vizibila.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)