Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default reconditionare antena3m Brasov

Salutari all...

in urma unui "servici" de un an si 9 luni la o firma de cablu, care s-a incheiat "cu cantec" in sept 2008, m-am ales cu o antena de 3m, de aluminiu care din pozele puse pe forum de userul bobbob( http://i584.photobucket.com/albums/s...edereSpate.jpg http://i584.photobucket.com/albums/s...teAnsamblu.jpg ), rezulta ca este o antena "de Brasov". Antena am luat-o dintr-o curte unde copii se jucau in aceasta antena, si banuiesc eu ca a fost "calcata" si de un om matur, dupa indoiturile pe care le are pe partile de imbinare dintre 2 petale...

pana acum nu am privit-o decat ca pe antena firmei care sta la mine in curte, dar in urma unei discutii mai dure cu fostul sef, am trecut antena pe numele meu...el cum nu mi-a dat nici concediu( si nici banii pe el) aproape 2 ani asa ca acum as fi curios daca se mai poate face antena buna din ea..mentionez ca atunci cand am adus-o in curte arata ca un ou, eu am adus-o la o forma "pozabila" cat de cat, dar asa cum arata acum nu as ridica-o sus, doar ca sa aiba vantul in ce bate...ce sa mai spun ca din montarea petalelor rezulta ca a fost montata fara calapod( diferente de 3-4 mm intre inaltimea petalelor)

deci as dori sa stiu de la cei care cunosc aceasta antena, cat este de buna (datele ei tehnice, randament), cam care sant pasii pt reconditionarea ei si la ce pret as ajunge cu ea pana sa o pot ridica sus...

astept raspunsuri de la userii bobbob, babanovac si gogi, si bineinteles de la toti ceilalti care cunosc aceasta antena....

va multumesc...
    Teach me...please !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stupidman View Post
    Salutari all...

in urma unui "servici" de un an si 9 luni la o firma de cablu, care s-a incheiat "cu cantec" in sept 2008, m-am ales cu o antena de 3m, de aluminiu care din pozele puse pe forum de userul bobbob( http://i584.photobucket.com/albums/s...edereSpate.jpg http://i584.photobucket.com/albums/s...teAnsamblu.jpg ), rezulta ca este o antena "de Brasov". Antena am luat-o dintr-o curte unde copii se jucau in aceasta antena, si banuiesc eu ca a fost "calcata" si de un om matur, dupa indoiturile pe care le are pe partile de imbinare dintre 2 petale...

pana acum nu am privit-o decat ca pe antena firmei care sta la mine in curte, dar in urma unei discutii mai dure cu fostul sef, am trecut antena pe numele meu...el cum nu mi-a dat nici concediu( si nici banii pe el) aproape 2 ani asa ca acum as fi curios daca se mai poate face antena buna din ea..mentionez ca atunci cand am adus-o in curte arata ca un ou, eu am adus-o la o forma "pozabila" cat de cat, dar asa cum arata acum nu as ridica-o sus, doar ca sa aiba vantul in ce bate...ce sa mai spun ca din montarea petalelor rezulta ca a fost montata fara calapod( diferente de 3-4 mm intre inaltimea petalelor)

deci as dori sa stiu de la cei care cunosc aceasta antena, cat este de buna (datele ei tehnice, randament), cam care sant pasii pt reconditionarea ei si la ce pret as ajunge cu ea pana sa o pot ridica sus...

astept raspunsuri de la userii bobbob, babanovac si gogi, si bineinteles de la toti ceilalti care cunosc aceasta antena....

va multumesc...

Da , eu am o astfel de antena , dupa cum am mai spus este montata prin anii 92 de ing. Olaru (sef sectie) la Brasov pe calapod inchiriat de acolo...Din acel an nu a mai fost niciodata data jos , este f . complicat...Aceasta antena pt. ca s-a montat ca la carte , functioneaza perfect si astazi , are un castig f. bun , in general sunt multumit de montaj , mai sunt si mici deficiente : au ruginit suruburile "galvanizate " pe care le-am revopsit cu lovitura de ciocan , ca de altfel si tijele ce sustin lnb-ul , este cam grea , dar in aceasi timp solida , etc.
    Personal cred ca merita montata o astfel de antena , dar NU CRED CA SE MAI POATE RESTAURA CEA DISTRUSA ...o petala stramba se poate "aranja" printr-o noua presare si cu riscurile de rigoare...ca sa realizezi ce sensibila este o petala la deformare tre sa-ti spun ca le-am transportat in pozitie verticala pe un suport confectionat special...Apoi f. imporatant este montajul ...greu de crezut ca se poate fara calapod....desi cred ca totusi s-ar putea daca o pui pe o suprafata perfect plana si perfect orizontala, cu ajutorul a minim 6 oameni carre sa impinga petalele si stranse din aproape in aproape... CONCLUZIE : CRED CA ACEA ANTENA IN CARE S-AU JUCAT COPII ESTE UN REBUT...nu vreau sa te dezamagesc , dar asta este realitatea...Bafta !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Dupa parerea mea, si vorbesc din experienta, maestrul @gogi e sef in domeniu!
    Singura chestie: in timp, orice antena din petale se deterioreaza, daca nu cumva o p[oti verifica la sange undeva la 5-6 luni maxim, pt ca se deterioreaza suruburile.
    Rezumand, ca sa scoti totul de la o asemenea antena, ai nevoie de 3 chestii:
    -rebagare la presa
    -calapod
    -gogi
    Si esti fericitul posesor al unei frumoase antene.
    Succes!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Salut,
    Dupa parerea mea, si vorbesc din experienta, maestrul @gogi e sef in domeniu!
    Singura chestie: in timp, orice antena din petale se deterioreaza, daca nu cumva o p[oti verifica la sange undeva la 5-6 luni maxim, pt ca se deterioreaza suruburile.
    Rezumand, ca sa scoti totul de la o asemenea antena, ai nevoie de 3 chestii:
    -rebagare la presa
    -calapod
    -gogi
    Si esti fericitul posesor al unei frumoase antene.
    Succes!

CONCLUZIE FINALA : IA LEGATURA CU MAESTRUL GOGI...te va invata ce sa faci...nu cred ca mai are cineva matrita...vb. cu gogi tre sa stie sigur ...dar cred ca daca ar mai fi existat acea matrita mai apareau niste antene de vanzare...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Talking

asa cum spunea proverbul...toate drumurile duc la...Gogi....
    asa ca voi lua legatura cu el...personal consider ca matrita inca exista...undeva prin vreun colt de atelier ,sau garaj al unui impatimit al antenelor....acum 5 ani stiu ca a folosit o astfel de presa si @babanovac...dupa care a pus-o pe calapod, montare, etc...

...problema mare este cat ma va costa transportul(vor trebui 2 drumuri Bacau-Brasov, +masina incapatoare pt petale si calapod) si manopera necesara unei antene care la vremea ei avea un pret prohibitiv....ca sa nu mai spun de comentariile sotiei si locul de unde "rup" suma respectiva.....

dar se merita sa incerc....macar aflu cat ma costa implinirea unui vis....

ps. in urma unui articol din info satelit am construit acum cativa ani o parabola de 1,88 dar care nu a iesit cu aspect de antena parabolica...ci mai mult de umbrela... dar mergea cat un offset de 90cm...am pierdut cu ea jumate' de concediu...dar si ala era un vis....
    Teach me...please !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stupidman View Post
    asa cum spunea proverbul...toate drumurile duc la...Gogi....
    asa ca voi lua legatura cu el...personal consider ca matrita inca exista...undeva prin vreun colt de atelier ,sau garaj al unui impatimit al antenelor....acum 5 ani stiu ca a folosit o astfel de presa si @babanovac...dupa care a pus-o pe calapod, montare, etc...

...problema mare este cat ma va costa transportul(vor trebui 2 drumuri Bacau-Brasov, +masina incapatoare pt petale si calapod) si manopera necesara unei antene care la vremea ei avea un pret prohibitiv....ca sa nu mai spun de comentariile sotiei si locul de unde "rup" suma respectiva.....

dar se merita sa incerc....macar aflu cat ma costa implinirea unui vis....

ps. in urma unui articol din info satelit am construit acum cativa ani o parabola de 1,88 dar care nu a iesit cu aspect de antena parabolica...ci mai mult de umbrela... dar mergea cat un offset de 90cm...am pierdut cu ea jumate' de concediu...dar si ala era un vis....

Mai da si tu amanunte nu ne lasa cu ochii in soare...te-ai hotarat ? in ce stadiu esti ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

scuzele mele...dar stiind "cate parale fac" si luat de valul lucrarilor de primavara, inca nu am stricat intrebarea la maestrul Gogi, dar promit ca il intreb si va tin la curent, atata cat ma va lasa maestrul sa fac public...
    de hotarat, va asigur ca sant hotarat sa o fac..si o voi face...dar in cazul meu tot ce mi-am dorit in viata a venit mai greu...dar si satisfactia a fost pe masura...

Salutari si respecte.....
    Teach me...please !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

abia acum am citit threadul.
    1 presa cred ca mai exista la o firma in bv.
    2 pretul este undeva la 150-200 eu presarea petalelor.
    3 calapodul se afla in continuare la fostul sef de sectie 'presari' fostul steagu rosu brasov,dl Staicu.care de altfel este singurul calapod ramas din 3 buc.
    4 montarea este super dificila si necesita muschi
    cred ca pot lua legatura cu vechile cunostinte si putem rezolva.
    am si eu o ant 3m in curte facuta bucati.poate o vrea un inpatimit al bandeiC.
    350 kg de scule!

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Antena

@Gogi

Ce m-ar fi tentat pe mine antena aia.... dar la bloc...
    Triax 1.1m + HH Moteck SG2100A

KAON KSF100 - KaonTeam Firm BL2.1.9v4
    Dreambox DM500HD - Enigma 2

Inverto - IDLB-TWNL40-ULTRA

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lazlow View Post
    @Gogi

Ce m-ar fi tentat pe mine antena aia.... dar la bloc...

Si ce te opreste s-o instalezi la bloc ? Eu am una identica pe terasa blocului si sta perfect...de 16 ani ...la nivelul solului sa la fereastra mai ieei cateva pietroaie de la "prieteni"...

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default antena

Quote Originally Posted by bobbob View Post
    Si ce te opreste s-o instalezi la bloc ? Eu am una identica pe terasa blocului si sta perfect...de 16 ani ...la nivelul solului sa la fereastra mai ieei cateva pietroaie de la "prieteni"...

Pai... momentan am antena din semnatura pe care intentionam sa o pun pe bloc insa nu s-a putut din motive pe care nu are rost sa le insir aici ca se cam stie. Ce zici daca as fi fost vazut cu OZN-ul de 3m urcand pe bloc ? Oricum nu vreau complicatii, prefer sa nu depind de nimeni in cazul asta.
    Triax 1.1m + HH Moteck SG2100A

KAON KSF100 - KaonTeam Firm BL2.1.9v4
    Dreambox DM500HD - Enigma 2

Inverto - IDLB-TWNL40-ULTRA

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gogi View Post
    3 calapodul se afla in continuare la fostul sef de sectie 'presari' fostul steagu rosu brasov,dl Staicu.care de altfel este singurul calapod ramas din 3 buc.
    pretul este per bucata petala sau pentru toate 6 buc petala? antena aia din curte in ce stadiu este ceva poze cu ea pune pe forum sa vedem cum arata si care este pretul de vanzare nu de alta dar ma intereseaza pe mine. multumesc anticipat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gogi View Post
    Posteaza pretul te rugam si niste poze...oricum nu ma bag peste @bonou2 ...el a intrebat primul...daca nu-l intereseaza mai vb...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ALBA2 View Post
    NU vreu sa ma bag in seama sa va demonstrez cunt sunt de prost .
    Sincer cind eram mic imi doream o antena de 3m dar nu am avut niciodata asa ceva .
    Si vreu sa intreb si eu ce face in plus o antena de 3m prime focus fata de una 1,2 m offset.

dar fiti sinceri !
    nici eu nu cred ca merita sa iei o antena de 3 m ... intradevar sunt anumite posturi tv care intra numai cu antene mai mari decat cele mai des intanlite ( offset 1.2 ) dar numai pentru sateliti exotici si mai ales in banda C . Eu personal am antena 1.5 prime focus si e suficienta pentru ceea ce imi trebuie .
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu costa nimic.
    va costa reconditionarea ei si montura polara,ptru ca nu are.
    avea o montura fixa dar am dat-o unui amic.
    are doar hexagonul de prindere a petalelor.
    350 kg de scule!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)