Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: ajutor copaci!

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ajutor copaci!

Salutare,
    Problema este veche, 2 copaci imi acopera partial antena, dar cu timpul o vor acoperi total.Nu am alta modalitate de a o monta decit pe balcon. Am mutat-o de doua ori pina acum, noroc ca am un balcon lung de 12 metri.
    Vreau un sfat cum pot sa scap de ei, va dati seama ca nu pot sa vin cu drujba sa-i tai.Intodeauna se vor gasi si voci contra.
    Am aflat ca daca pui acid la baza trunchiului, se usuca, de aceea rugamintea mea este cine imi poate spune de unde sa fac rost sau daca imi poate vinde acid sulfuric, platesc pt el, nu pe gratis, sa imi dea PM. Am incercat sa fac ros dar nimeni pina acum nu m-a putut ajuta.Am turnat si motorina dar degeaba.

Multumesc anticipat!

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

antena...balcon ...copaci...
    De aici inteleg ca sunt destul de mari acesti copaci,stiu ca si antena e importanta ca si eu am microbul asta in sange dar totusi...parca mai importanti sunt acei copaci carora le-au trebuit ani si ani de zile sa arate asa de "bine" ca sa-ti acopere tie antena.Inainte sa te mai gandesti la acid,motorina si alte lichide miraculoase incerca sa schimbi antena sau poate reusesti sa o pui sus,pe bloc.Eu chiar langa balcon am un bananier,destul de inalt,vecinul vine doar 2 saptamani vara,m-am tot chinuit cu gandul sa-l "usuc" sau nu?
    Stii unde-s antenele acum?pe bloc si nici nu am acces la ele ca sus e privat,asa e aici.
    Mai gandeste-te daca merita sa-i omori......

P.S.
    stii unde-s bananele acum?la mine in bucatarie (pe bune)

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 074497 View Post
    Salutare,
    Problema este veche, 2 copaci imi acopera partial antena,Intodeauna se vor gasi si voci contra.
    Incearca totusi sa protejezi natura.
    Cu o antena multifeed poate iti intra semnalul. O montezi cat se poate spre spatiul liber.
    Eventual 2-3 crengi taiate din fata antenei.
    Pune problema si altfel, daca te banuieste cineva ca ai terminat copacii, si se face o analiza a solului? Poluare apa etc, nu stiu ce te asteapta?

-=AS=-
    Guest

Sunt de aceeasi parere, sa lasi copacii... si eu am in fata geamului un copac care imi acopera complet receptia... culmea e ca e si cam putred copacul si trebuie taiat, dar totusi nu am luat nici o masura in privinta asta si mi-am montat antena pe bloc.
    Eu nu am posibilitatea sa o pun pe balcon, acesta fiind situat la NV.
    Chiar daca trebui sa folosesti mai mult cablu, cauta o alta locatie...

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Salutare,
    Problema este veche, 2 copaci imi acopera partial antena, dar cu timpul o vor acoperi total.Nu am alta modalitate de a o monta decit pe balcon. Am mutat-o de doua ori pina acum, noroc ca am un balcon lung de 12 metri.
    Vreau un sfat cum pot sa scap de ei, va dati seama ca nu pot sa vin cu drujba sa-i tai.Intodeauna se vor gasi si voci contra.
    Am aflat ca daca pui acid la baza trunchiului, se usuca, de aceea rugamintea mea este cine imi poate spune de unde sa fac rost sau daca imi poate vinde acid sulfuric, platesc pt el, nu pe gratis, sa imi dea PM. Am incercat sa fac ros dar nimeni pina acum nu m-a putut ajuta.Am turnat si motorina dar degeaba.

Multumesc anticipat!
    Daca cauti la sectiunea "Carpaci sau Instalatori" o sa gasesti o solutie : motorina !

....care vad ca deja ai incercat-o ....

"Successuri "

Junior reMember Teacher

Posts Thanks / Likes

ce distanta este intre copac si bloc daca e sub 7 -8 metri scapa de el sub orice forma. faci un bine tuturor. zilnic (si ilegal), sunt taiati sute, poate mii de copaci si n-are nimeni nici o treaba. oxigenul patriei nu sta in copacul din fata blocului. si poate vrea si vecinul sa-si traga o antena, dar ii sta copacul in cale . nu stiu cati mł de oxigen face un copac pe an, dar sunt sigur ca tot cam atitia mł de tintari, muste etc. protejeaza si favorizeaza. si intotdeauna ele gasesc o "usita" spre dormitor si bucatarie.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am turnat si motorina dar degeaba.
    Copacii erau sigur pe benzina, nu diesel, de aia n-au luat-o din loc...
    Acum serios, incearca sa le tai doar varful, asa se dezvolta mai bine in partea de jos. Motiveaza ca iti iau din lumina naturala, se poarta asta.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Acum serios, incearca sa le tai doar varful, asa se dezvolta mai bine in partea de jos. Motiveaza ca iti iau din lumina naturala, se poarta asta.

multumesc pt raspunsuri.

Pe bloc nu pot monta antena pt ca nu se accepta de catre asociatie. De tuns nu am cum deoarece eu nu am cum sa-i tund, trebuie o echipa de la ADP care sa aiba cele necesare.
    Chiar nu ma incalzeste cu nimic faptul ca protejez natura, atita timp cit natura este impotriva mea, ce trebuie, sa ma mut eu din bloc pentru un copac? Daca cu vorba buna nu se pot tunde acesti copaci cum am si incercat atunci care este solutia?
    Eu lucrez in zona Cotroceni din Buc, aici s-au chelit toti copacii din zona, deci nu a mai contat natura?
    Oricum nu mi-ati dat solutii, ci doar niste raspunsuri care nu ma ajuta deloc.Asteptam o rezolvare dar ca de obicei acest forum este mai mult sa se discute ca sa ne aflam in treaba.
    O seara cit mai buna !

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Cred ca ai pus motorina de la PETROM...

Roaga pe cineva sa iti aduca de afara ceva mai bun .....

"Succesuri "

-=AS=-
    Guest

Stiu ca te-ai fi asteptat sa se ofere vreun "binevoitor" posesor de vreo drujba, dar dupa cum vezi nimeni nu incurajeaza asta.
    Nu stiu cum e acolo la tine, dar trebuie sa existe o solutie si sper sa iti rezolvi problema.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa nu uiti chibritul sau bricheta
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Solutia e simpla : Zeama de drujba cu miros de topor !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

faptul ca protejez natura, atita timp cit natura este impotriva mea, ce trebuie, sa ma mut eu din bloc pentru un copac?

Oricum nu mi-ati dat solutii, ci doar niste raspunsuri care nu ma ajuta deloc.Asteptam o rezolvare dar ca de obicei acest forum este mai mult sa se discute ca sa ne aflam in treaba.

O seara cit mai buna !
    Faci plingere la primarie ca natura este impotriva ta, si esti privat de niste drepturi, la libera informatie.

Lumea ti-a dat niste sfaturi utile, ma indoiesc ca cineva iti va oferi 20l de nitro glicerina pentru ati rezolva problema rau intentionata de la bun inceput.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

daca motorina nu a avut efect inceraca dinamita sau cauta pe e bay c4

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris-walter View Post
    ...........ma indoiesc ca cineva iti va oferi 20l de nitro glicerina pentru ati rezolva problema rau intentionata de la bun inceput.
    Ai dreaptate, nitroglicelina se depoziteaza doar in butoaie de 30L nu stiu cine o sa se zgarceasca la 10L .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread