Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Se inchide GSP TV (zvonuri de la Trustul Realitatea)

Se inchide GSP TV

- Monopolul asupra meciurilor din Liga I pare fisurat, din vara putand aparea variante de negociere pentru televiziunile interesate

Experimentul GSP Tv este la un pas de faliment. La mijlocul lui mai se vor purta discutiile finale in acest sens, televiziunea urmand probabil sa emita pana la finalul campionatului. Pe piata media se aude ca RCS-RDS ar vrea sa isi deschida un canal care sa utilizeze drepturile de televizare pentru Liga I. Cea mai spectaculoasa aparitie pe piata televiziunilor de sport din Romania, GSP TV, gafaie din greu si se pare ca se va stinge odata cu actuala editie de campionat. Lucrurile nu merg deloc bine intre cele doua parti care au pactizat pentru castigarea drepturilor de televizare a meciurilor din Liga I si aparitia celui mai nou canal de sport. RCS-RDS si Antena 1 sunt aproape sa rupa mariajul, iar "copilul" GSP TV, ca intotdeauna in astfel de situatii, are cel mai mult de suferit. Motivele tin, vorba lui Gigi Becali, de partea economica: investitia este mai mult decat nerentabila, iar prin.cipalul platitor este societatea de cablu. Povestea aparitiei acestui consortiu este simpla: RCS-RDS si Antena 1 s-au asociat anul trecut pentru castigarea drepturilor de televizare in Liga I. Cablistii vizau suprematia pe piata, intr-o afacere extrem de profitabila si de simplu de intretinut, din momentul in care lucrurile sunt puse in miscare. Antena 1 avea logistica si RCS banii, dar nu a fost suficient. Adversarii de la UPC au boicotat GSP TV, iar migratia spre RCS nu a fost suficienta pentru a acoperi investitia facuta, circa 35 de milioane de euro pe an. Fara expunere, postul nu a avut nici audienta si nici reclama, pierderile fiind imense. Antena 1 nu a vrut sa auda de vanzarea unor optiuni profita.bile catre alte televiziuni, si de aici primele discutii. Doar prima este asigurata Antenei 1, celelalte fiind directionate catre GSP TV. Cheltuielile imense pe salarii au fost un alt motiv pentru care postul e in gaura, surse bine informate sustinand ca circa 120.000 de euro se duc lunar in aceasta directie. Cei de la RCS vor sa infiinteze un alt canal de sport, pe care sa il gestioneze in cu totul alt mod. Optiunile rentabile ar putea fi vandute, TVR si Kanal D asteptand cu sufletul la gura un asemenea moment. Mai exista un zvon pe piata, si anume achizitionarea National TV de catre RCS. Fratii Micula (si ei din Oradea, ca si Radu Teszari, patronul RCS) ar fi dispusi sa cedeze postul pentru circa 10 milioane de euro, cablistii elimi.nand rapid, daca lucrurile se vor intampla astfel, handicapul lipsei de logistica pentru trans.miterea de meciuri "in regie proprie".

zvonuri de la http://www.ziua.ro/display.php?data=...4-22&id=252159

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu menţiunea că Ziua e unul dintre ziarele lui Vântu.

Nu cred că se va închide GSP TV. Mă bazez pe următoarele argumente:

1. Voiculescu îşi dorea o televiziune sportivă cu mult înainte de a se ivi ocazia drepturilor pentru Liga 1. Când a luat licenţă pentru Arena TV, nici nu se gândise că va ajunge să televizeze campionatul românesc.

2. GSP TV e un bun instrument de promovare a ziarului şi a celorlalte titluri din trust. Şi francezii au L'Equipe TV.

3. Trustul s-ar face prea de cacao închinzând brusc un proiect care părea foarte promiţător şi un asemenea gest ar afecta mult imaginea sa.

În schimb GSP TV va ajunge un fel de Sport.ro (sau, mai rău, Telesport), adică se va baza aproape exclusiv pe talk-show-uri sportive. Concurenţa a demonstrat-o că se poate trăi din aşa ceva şi încă se poate trăi bine. De ce nu ar trăi şi Intact-ul la fel, mai ales că GSP e peste Pro Sport? Dar va fi „slobozit” către toţi operatorii.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rubentm View Post
    Fratii Micula (si ei din Oradea, ca si Radu Teszari, patronul RCS) ar fi dispusi sa cedeze postul pentru circa 10 milioane de euro...
    Apropo, cine e Radu Teszari?! Şi cum poţi să prezinţi un zvon ca pe o certitudine în titlul unui articol?
    Profesionalism specific trustului lui Vântu.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

dar faza ca posibila cumpararea na Nationalului TV de catre RCS care e treaba....?...pana la urma ar fi o treaba interesanta, mai ales la cum merge acum National TV si N24, practic acum emit doar ca sa se afle in treaba
    Welcome to the real world !

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am aprins in urma cu trei saptamani un fitil legat de "divortul" dintre RCS si GSP si pac...pac... s-a inflamat presa.
    Sa nu uitam ca si de negocierile dintre RTC si Boom presa tot de pe acest board a aflat si apoi a "spamat" pe cei doi operatori cu interviuri legate de aceea tranzactie (care ce pare ca a picat tocmai datorita mediatizarii excesive).

E clar , m-am decis voi face o sectiune privata in care vor avea acces doar useri cu minim 300-500 de topicuri pe acest board.Astfel nu se vor mai scurge astfel de informatii.

Daca as face cea mai mica referire la BOMBA care se pregateste cred ca ar fi stirea numarul 1 la toate jurnalele tv.Asa ca tac...si bine fac.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Am aprins in urma cu trei saptamani un fitil legat de "divortul" dintre RCS si GSP si pac...pac... s-a inflamat presa.
    Sa nu uitam ca si de negocierile dintre RTC si Boom presa tot de pe acest board a aflat si apoi a "spamat" pe cei doi operatori cu interviuri legate de aceea tranzactie (care ce pare ca a picat tocmai datorita mediatizarii excesive).

E clar , m-am decis voi face o sectiune privata in care vor avea acces doar useri cu minim 300-500 de topicuri pe acest board.Astfel nu se vor mai scurge astfel de informatii.

Daca as face cea mai mica referire la BOMBA care se pregateste cred ca ar fi stirea numarul 1 la toate jurnalele tv.Asa ca tac...si bine fac.

Fanta
    nu foloseste la nimic, la cat bat uni campi pe aici ajung repede la 300-500 de topicuri. Si alti care sunt seriosi i vorbesc putin dar serios nu fac mult.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not
    sure about the former" - Albert Einstein
    Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds
    Linux is like a wigwam - no Gates, no Windows, and an Apache inside

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post

Fanta

stirea nr.1 la tv....?
    sa aiba vreo legatura cu lumea sportului/fotbalului....?

da dar BOMBELE sa fie adevarate si argumentate cum trebuie, atunci se merita treaba cu restrictionarea pt unii userii...
    Last edited by napster1; 22nd April 2009 at 22:27.
    Welcome to the real world !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)