Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Confirmare: Liga Campionilor, mai slabă şi dect Cupa Romniei

Partidele din Cupa Romniei transmise de Antena 1 s-au dovedit mai interesante pentru public dect spectaculoasele meciuri din Liga Campionilor, difuzate de Pro TV. Marţi şi miercuri, Pro TV şi Antena 1 au transmis partide importante din Liga Campionilor, respectiv Cupa Romniei. Antena 1 a difuzat meciurile de la 20.45, Pro TV de la 21.45, astfel că, timp de o repriză, posturile s-au bătut direct pentru audienţe.
    Marţi, partidele au scos un rating apropiat: 600-700.000 de telespectatori media n mediul urban. Miercuri nsă, partida Dinamo-Rapid (Antena 1) a avut o medie de aproape un milion de telespectatori, faţă de aproximativ 650.000 la meciul Porto Manchester United (Pro TV).
    Iată rezultatele de audienţă, pentru mediul urban:
    MARŢI
    Antena 1: FC Vaslui Unirea Urziceni

• Repriza I 764.300 telespectatori (6,6 rating)
    • Repriza a II-a 636.000 de telespectatori (5,5 rating)

Pro TV: Chelsea - Liverpool

• Repriza I 574.000 telespectatori (5 rating)
    • Repriza a II-a 764.000 de telespectatori (6,6 rating)
    Observaţii:

• Meciul din Cupa Romniei a nceput la 20.45, cu un bun rezultat de rating pe prima repriză.
    • Repriza a doua din partida de pe Antena 1 s-a suprapus cu prima repriză din meciul din Liga campionilor de pe Pro TV. Audienţa Antenei a scăzut (636.000 de telespectatori), dar s-a menţinut peste Pro TV (574.000).
    • n repriza a doua a partidei Chelsea Liverpool (Vaslui Unirea Urziceni se ncheiase), Pro TV a revenit la o audienţă consistentă.
    • Vrful de audienţă din partida Vaslui Unirea Urziceni: 22.32 919.000 telespectatori
    • Vrful de audienţă din partida Chelsea - Liverpool: 23.30 872.000 persoane

MIERCURI
    Antena 1: Dinamo Rapid

• Repriza I 961.400 telespectatori (8,3 rating)
    • Repriza a II-a 970.000 de telespectatori (8,4 rating)

Pro TV: Porto - Manchester

• Repriza I 562.500 telespectatori (5 rating)
    • Repriza a II-a 762.200 de telespectatori (6,6 rating)
    Observaţii:

• Interes crescut pentru meciul romnesc. O audienţă cu aproximativ 250-300.000 de persoane mai mare dect meciul de marţi.
    • Situaţie diferă puţin de ce s-a ntmplat marţi. Chiar dacă repriza a doua de pe Antenă s-a suprapus cu prima parte a meciului de pe Pro TV, audienţa nu a scăzut, chiar a fost mai mare.
    • Dat fiind interesul pentru Dinamo-Rapid, diferenţa Antena Pro TV pe repriza pe care s-au intersectat a fost mult mai mare dect marţi: 400.000 de persoane n favoarea Antenei.
    • Ca şi marţi, Pro TV a scos audienţe mai bune pe repriza a doua, după ce Dinamo Rapid s-a ncheiat.
    • Vrful de audienţă din partida Dinamo Rapid: 22.33 1.242.000 telespectatori
    • Vrful de audienţă din partida Porto - Manchester: 23.24 848.000 persoane ( paginademedia.ro )

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

interesant ... parerea mea este ca este facatura . cum naiba sa fie mai interesant un meci FC Vaslui Unirea Urziceni fata de Chelsea - Liverpool , cine a pierdut meciul de Liga Campionilor a pierdut un meci de legenda care va ramane in istorie . Pacat ca preferam mediocritatea calitati .

Cu respect .

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Timp de trei ani am scris de zeci de ori acelasi lucru : fotbalul romanesc spulbera ca audienta si un campionat mondial.

De ce se intampla acest fenomen ? La fotbal se uita de obicei microbistii , habarnistii (cum ma uit eu la intrecerile de patinaj) sunt doar o mica parte.
    Normal ca eu , un nestiutor in ale patinajului nu ma voi uita la intrecerile campionatului national de pe patinoarul Flamaropol si voi prefera o competitie de anvergura de afara ....ei bine acelasi fenomen se intampla si cu fotbalul in cazul privitorilor de fotbal si nu microbistilor.

Daca esti microbist adevarat normal ca ignori Liverpool - Chelsea daca in acelasi timp joaca echipa ta favorita sau o alta rivala. E logic si nu trebuie mai mult de doua clase pentru a accesta acesta realitate.

Roata se invarte , acum doi ani Boom Sport castigase drepturile pentru Spania si Italia , acum sunt la Digi Tv , dar parerea mea ramane aceeasi :
    poti sa ai tot fotbalul din lume (si din Rusia pana in Portugalia) atat timp cat nu ai drepturi pentru campionatul national nu insemni nimic la capitolul audienta pe aceasta nisa.

Mai este un aspect , marile campionate de afara si competitiile de anvergura le poti vedea pe alte zeci de canale pe satelit pe cand campionatul national nu-l poti vedea decat la acel trust ce detine exclusivitatea pentru transmisiunile fotbalistice autohtone.
    Sa nu se uite ca un procent important din aceasta nisa , iubitorii de fotbal de calitate , si-a procurat de multi ani antene parabolice si instalatii de receptie tv prin satelit.In lipsa de altceva apeleaza la calitatea medioca asigurata de transmisiunile live pe net.

Am un prieten ce are un astfel de site , ce-mi spune : la meciurile din liga1 am cate 2000 de useri online si-mi omoara serverul , in rest abia reusesc sa strang 25-50.

Aceasta este realitatea , injurat si hulit ,campionatul romanesc bate ca audienta de multe ori chiar finale de Champions League sau C.M.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stargate99ro View Post
    interesant ... parerea mea este ca este facatura . cum naiba sa fie mai interesant un meci FC Vaslui Unirea Urziceni fata de Chelsea - Liverpool , cine a pierdut meciul de Liga Campionilor a pierdut un meci de legenda care va ramane in istorie . Pacat ca preferam mediocritatea calitati .

Cu respect .
    Nu este facatura. este normal ca omul sa vrea sa vada meciurile de la el. ce se joaca in CL este un vis pentru noi. este diferenta dintre un concert cu adi minune si un concert cu AC/DC. majoritatea se va duce la manele.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

hai sa fim sinceri la calitatea imagini pe care o transmite pro tv in cl e normal ca sa te uiti pe alte posturi de aia a batut antena 1 pe protv poate daca protv urca pe satelit sau extindea cumva aria de acoperire a protvHD nu cred ca mai batea fotbalul romanesc pe cel din cl

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta e romanul nostru OTV, seminte, manele, bere, fotbal......
    De doua sezoane nu ma mai uit la divizia frustrata.
    Am colegi la munca care habar nu au ca sunt 22 de jucatori pe teren dar se uita la CL pentru ca vad un adevarat spectacol .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Unhappy

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    Asta e romanul nostru OTV, seminte, manele, bere, fotbal......
    De doua sezoane nu ma mai uit la divizia frustrata.
    Am colegi la munca care habar nu au ca sunt 22 de jucatori pe teren dar se uita la CL pentru ca vad un adevarat spectacol .
    Mare dreptate ai.......tara e plina de prosti si retardati mintal........sa te uiti la cupa romaniei si sa lasi balta un meci ca chelsea - liverpool e mare lucru......trist dar adevarat........nu e nici o mandrie sa spui ca esti roman......italienii au mare dreptate cand persecuta romanii....

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Imi pare rau sa va spun dar acest fenomen (interesul pentru campionatul intern) exista in toata Europa.In orice tara se plateste de zeci de ori mai mult pentru meciurile din campionatul intern in comparatie cu liga campionilor.

Dar asa cum am spus-o , fotbalul la tv este destinat microbistilor si nu telespectatorilor neutri.

Pentru un microbist adevarat meciul echipei lui preferate cu Excavatorul Tg.jiu depaseste ca interes orice meci de liga campionilor.

Normal ca nu poti compara calitativ doua astfel de partide , dar nici nu pot trai la aceasi intensitate Steaua - CS Otopeni in camparatie cu un meci Milan-Real pe care-l privesc doar ca un telespectator neutru , interesat prea putin de rezultatul final.

Nu trebuie cultura , nu inseamna ca esti manelist...otevist sau telenovelist daca pui pe primul plan meciurile din liga1.Inseamna doar ca esti suporter.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Imi pare rau sa va spun dar acest fenomen (interesul pentru campionatul intern) exista in toata Europa.In orice tara se plateste de zeci de ori mai mult pentru meciurile din campionatul intern in comparatie cu liga campionilor.

Dar asa cum am spus-o , fotbalul la tv este destinat microbistilor si nu telespectatorilor neutri.

Pentru un microbist adevarat meciul echipei lui preferate cu Excavatorul Tg.jiu depaseste ca interes orice meci de liga campionilor.

Normal ca nu poti compara calitativ doua astfel de partide , dar nici nu pot trai la aceasi intensitate Steaua - CS Otopeni in camparatie cu un meci Milan-Real pe care-l privesc doar ca un telespectator neutru , interesat prea putin de rezultatul final.

Nu trebuie cultura , nu inseamna ca esti manelist...otevist sau telenovelist daca pui pe primul plan meciurile din liga1.Inseamna doar ca esti suporter.

Fanta
    Mie scarba de fotbalul de la noi . Ai vazut valencia-sevilla ? Acolo fotbal apropo liga spaniola de cand este pe digi?
    Esti om cu mine ......cu tine ! . E bine sa faci ce stii si sa stii bine ceea ce faci. h-h strong,kaoneros,yumatu.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Astăzi şi mine se va consuma un nou episod din bătălia Champions League vs. Cupa Romniei. Ambele competiţii se află n faza semifinalelor. Sunt sigur că va cştiga din nou cupa autohtonă, chiar dacă din cauza felului de organizare din ultimii 3 ani a acestei competiţii s-a ajuns la un nivel sub-mediocru.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dragostea pentru echipa favorita primeaza in detrimentul calitatii, pentru multi..De multe ori doar pentru a fi "in rand cu lumea"..Mediocritatea "straluceste"..datorita celor multi care gusta un circ ieftin..
    http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sincer si marti si miercuri am preferat meciurile din Cupa Romaniei.Pana la urma am vazut sapte goluri

E clar ca spectacolul suprem il reprezinta Champions League , dar interesul maxim il straneste competitia interna.

Sincer ce putea sa faca Barcelona pentru a se ridica le nivelul de satisfactie pe care mi l-a adus victoria Timisoarei impotriva lui Dinamo ? Nici daca dadea Messi cinci goluri din foarfeca nu saream din canapea asa cum am facut-o la golurile din poarta lui Matache.

D'asta prefer liga 1 , e zero ca spectacol , e plina de mizerii , dar are ceva ce nicaieri in lume nu gasesti : MAGIA echipei Steaua Bucuresti ! Si acum cand e la pamant , cand e mai slaba ca si CS Otopeni , Steaua reprezinta totul pentru un suporter adevarat.....pentru ceilalti (doar simpli privitori) exista Champions League , Primera , Bundesliga , IL Calcio etc...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Steaua reprezinta totul pentru un suporter adevarat.....pentru ceilalti (doar simpli privitori)
    Eu am fost suport stelist

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Sincer si marti si miercuri am preferat meciurile din Cupa Romaniei.Pana la urma am vazut sapte goluri

E clar ca spectacolul suprem il reprezinta Champions League , dar interesul maxim il straneste competitia interna.

Sincer ce putea sa faca Barcelona pentru a se ridica le nivelul de satisfactie pe care mi l-a adus victoria Timisoarei impotriva lui Dinamo ? Nici daca dadea Messi cinci goluri din foarfeca nu saream din canapea asa cum am facut-o la golurile din poarta lui Matache.

D'asta prefer liga 1 , e zero ca spectacol , e plina de mizerii , dar are ceva ce nicaieri in lume nu gasesti : MAGIA echipei Steaua Bucuresti ! Si acum cand e la pamant , cand e mai slaba ca si CS Otopeni , Steaua reprezinta totul pentru un suporter adevarat.....pentru ceilalti (doar simpli privitori) exista Champions League , Primera , Bundesliga , IL Calcio etc...
    In ce priveste spectacolul de pe teren e o diferenta de la cer la pamant intre cele doua competitii & nu in favoarea celei interne..& inca o remarca, titlul topicului mi se pare scos din context..sa nu confundam numarul de telespectatori cu valoarea celor doua competitii, dar fiecare cu gustul propriu care nu se discuta..cel mult se impartaseste..
    http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa ce se va da verdictul in cazul "Valiza" asteptam in continuare magia marilor meciuri ale Stelei cu FC Willy Bacău,Viitorul nsurăţei,Unirea Tărlungeni,Victoria Adunaţii Copăceni,AS Nova Mama Mia Bechicerecul-Mic sau Marmosim Simeria.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread