Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Server CCcam (configurare)

Salut,

as vrea sa pun un server CCcam cu 4-5 carduri locale pe un Linux care are un uptime 100% , high speed Internet connection si este f performant ca si memorie/procesor/hdd.

Am doua probleme.

1) Ce cititoare de carduri imi recomandati ? Am vazut ca exista cititoare USB dar mi se pare cam ciudat sa pun 4-5 cititoare USB

E ok asa ceva : http://img87.imageshack.us/my.php?image=smartjw9.jpg ?

2) avand in vedere ca serverul o sa fie intr-o retea remote si o sa scap de problema boxului local de linga tv pe care trebuie sa-l tin "UP" ca sa nu se supere cei cu care am peers exista o posibilitate ( sintaxa ) in CCcam astfel sa am acces atat de la Ip-ul serverului cu carduri locale cat si de la box-ul meu de acasa de linga TV catre Serverul de CCcam remote care imi ofera accesul.

Cu alte cuvinte cel cu care fac exchange sa treca spre exemplu:

F: peers_acasa_and_remote password 2 0 0 { 0:0:2 } IP_SERVER_LOCAL IP_HOME_BOX ( e buna sintaxa asta ? )

Iar eu sa trec doua linii C identice una in home boxul meu alta in serverul linux care tine cardurile locale. Deci practic sa-mi tin home boxul ( reciverul ) doar ca si client de CCcam.

( eu unul setez liniile F si dau acces de la un singur IP cel cu care schimb linia ) altii am vazut ca nu fac asta si lasa accesul from any ex:

F: peer1 password 2 0 0 { 0:0:2 }

10x

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Depinde de cardurile pe care vrei sa le pui. Sunt unele care nu vor sa mearga pe Smargo;
    2. Da, ar trebui sa mearga, pentru ca peer-ul respectiv o sa vada un singur IP de la tine. Cu toate astea, ar fi mai simplu ca dreamul sa-l tii client pentru serverul principal. Daca ai reshare suficient la cardurile pe care le primesti, faptul ca esti la un hop cu o singura unitate mai mare nu te incurca cu nimic. Hopul respectiv este pe reteaua interna, ceea ce inseamna doar 2-3 ms in plus.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)