Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Montura - posibilităţi şi limitări

Salut,

Azi vine antena Hydro Paraclipse de 2,3m, asa cum am scris in topicul despre antena mare.
    Cand eram in culmea fericirii, aflu ca trebuie sa aleg intre centru, sa prind bine satelitii principali, vest sau est.
    Adica antena nu se duce nici macar 45V -75V, deci in cel mai bun caz merge, sa zicem, asa, cu tras de montura 40V-76E.
    Asta mi se pare incredibil.
    Cu antena mea, care, ce-i drept, e offset, deci are o libertate de miscare mai mare, m-am dus UTIL (deci am prins programe) intre 45V si 100,2 E
    Nici prin cap nu mi-a trecut ca montura unei parabole poate fi ATAT de proasta!

Pe scurt, ca la matematica:
    Se da: o montura care se misca putin (va spun deseara practic cat de mult)
    Se cere: sa se miste SUBSTANTIAL mai mult, fara a bloca motorul (astfel incat sa trebuiasca miscata manual antena).

La vechiul offset, aveam cam aceeasi limitare. Un prieten talentat si inspirat, mi-a strambat montura, astfel incat a permis motorului sa treaca pe sub piesa care-l bloca, rezultatul fiind ca antena s-a miscat undeva la dublu sau chiar peste fata de cat se misca inainte.
    Pe bune, nu mi-am luat ditamai pleasca de antena ca sa prind Hotbird sau sa ma uit la TVR International, vreau tot ce se poate si maestrul rz+ a aratat ca SE POATE in C-band bine de tot. Ku va merge, in mod necesar.

Pe grade de multumire, lucrurile arata asa:
    -inacceptabil: merge de la spanioli la turci si nu vede practic nimic in c-band
    -super-naspa: vede de la 1 grad vest la 68 est
    -binisor: vede de la 40 V la 68 E
    -perfect: vede de la 45V la 100 E (inclusiv Asiasat)

Multumesc anticipat pt orice sugestie!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu te grabi cu aprecierile.
    Montura paralela se misca atit cit ii permite rotorul.

Va trebui sa ii faci un distantier, daca vrei unghiuri mai mari.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu montura polara nu poti sa te duci decat pana la 35 W si antena "priveste" aproape la orizontala iar in Est tot aproape de orizontala ultimul satelit 68 grade si actuatorul pe dreapta , daca-l pui pe stanga nu ti-o poate trage din vest din cauza unghirilor... Asta este tot ce am putut sa obtin , dupa mai multe modificari ale modului de prindere ...In west actuatorul se strange la maxim si raman cam 10 cm intre punctele de prindere , iar in est mai poate sa se deschida dar cam 5-6 grade si suportul antenei atinge stalpul plus ca se aliniaza actuatorul si nu mai poate s-o traga .. Practic asta este toata cursa pe care o permite montura polara ...in ambele capete antena este complet rabatata si atinge de stalp.
    Last edited by bobbob; 13th April 2009 at 12:52.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Depinde intodeauna de constructia monturii polare si de lungimea actuatorului.... slava domnului, la antena mea de 2.2M (de la Peruvision), montura permite o excelenta deschidere astfel ca poate ajunge intr-o singura cursa, cu actuator de 36'', de la 45'WEST la 95'EST
    Este insa adevarat ca la antenele mari (peste 3M) si distantele dintre piesele componente ale monturii sunt mai mari deci nici macar cu actuator de 36'' nu se mai pot obtine plaje de miscare atat de mari... de aceea, in 99% din cazuri, pentru astfel de antene gigant, se foloseste un sistem mobil tip azimut/elevatie care de altfel este si foarte solid!

Si inca un aspect... pentru cei care vor sa obtina o deschidere maximala
    Trebuie sa alegeti cu grija satelitul central... este posibil ca alegand Arabsat 26'EST sa nu mai prindeti satelitii de la 93'E si 95'E sau cel de la 45'W (depinde pe ce parte fixati actuatorul)... eu de exemplu am fost nevoit sa aleg 28'EST ca satelit central/sudic pentru a putea ajunge la 95-97'EST fara a pierde insa 45'WEST
    Actuatorul este prins chiar de margine... foarte aproape de capatul tubului de unde iese tija altfel nu ai nicio sansa sa obtii deschidere maximala
    Promit sa vin si cu fotografii pentru a vedea mai bine cum trebuie montat

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Toata documentatia tehnica este aici:

http://www.mst.ro/download/paraclipse.pdf

Parerea mea e ca montura permite o deschidere de 120 de grade, ceea ce, cu distantiere si alte diferite manarii care s-ar putea "opera" la montura, ar putea sa ma duca la ceea ce vreau eu, adica aprox 40V-100E.Aia ar presupune sa ii maresc cumva apertura cu aprox 20 de grade, nu mi se pare chiar irealizabil.
    Multumesc,
    Scorpio

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@Scorpio :
    La vechiul offset, aveam cam aceeasi limitare. Un prieten talentat si inspirat, mi-a strambat montura, astfel incat a permis motorului sa treaca pe sub piesa care-l bloca, rezultatul fiind ca antena s-a miscat undeva la dublu sau chiar peste fata de cat se misca inainte.
    crezi ca ai putea sa ne satisfaci curiozitatea cu niste fotografii ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Promit sa pun fotografii cat mai repede.
    Multumesc,
    Scorpio

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am un motor de rezerva de 36' de la antena de 3m. Cam uzat, dar daca il repunem in functiune, va misca oala asta fix cat trebuie.
    Conform maestrului rz+, ar fi posibil 45V-95E, cu montura de antena de 2,2 de la Peru. Cu distantiere si ceea ce latinii numeau "bibilitus monturae", poate mai scot cele 5 grade strategice (pana la Asiasat) ca sa ma plimb cat m-am plimbat cu offsetul.
    Scopul meu declarat (pe-alea ascunse nu vi le spun ) e sa prind tot ce poate fi prins cu o asemenea antena, din Bucuresti, in ambele benzi (C si Ku), recte antena sa se miste 145 de grade. Nu ma intereseaza daca e vorba de Sky Sports HD sau de televiziunea malgasa. Emite? Sa fie prins! (Deci sunt un fel de DNA: mai devreme sau mai tarziu, toti ajung la mine)
    Multumesc,
    Scorpio

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    ... motor de rezerva de 36' de la antena de 3m. Cam uzat, dar daca il repunem in functiune,....
    desfa-l si faci alta bucse filetata , il gresezi si ..... il iei la ture

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    ar fi posibil 45V-95E, cu montura de antena de 2,2 de la Peru.
    Asa cum am precizat, pe antena de 2.2M Peruvision se poate face o tura completa 95'E > 45'W cu actuator de 36'' dar numai cu conditia ca actuatorul sa fie montat ca in foto... adica prins chiar la marginea ''tubului'' din care iese ''tija''
    In foto, antena este la 45'W iar actuatorul este deschis aproape la maxim... nu am am avut deloc probleme cu el montat asa insa pot sa va spun ca daca zilnic se fac 2-3 ture complete 45'W-95'E actuatorul se uzeaza serios astfel ca nu tine mai mult de un an si jumatate... cel putin atat a rezistat primul meu actuator de 36''

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Asa cum am precizat, pe antena de 2.2M Peruvision se poate face o tura completa 95'E > 45'W cu actuator de 36'' dar numai cu conditia ca actuatorul sa fie montat ca in foto... adica prins chiar la marginea ''tubului'' din care iese ''tija''
    In foto, antena este la 45'W iar actuatorul este deschis aproape la maxim... nu am am avut deloc probleme cu el montat asa insa pot sa va spun ca daca zilnic se fac 2-3 ture complete 45'W-95'E actuatorul se uzeaza serios astfel ca nu tine mai mult de un an si jumatate... cel putin atat a rezistat primul meu actuator de 36''

Asta vreau sa confirm si eu ....uzura actuatorului...am gasit chiar surubul de prindere (cel din varf ) stramb...ar trebui sa se fabrice niste actuatoare mai solide , mai groase . am avut unul american de 24 in anii 1994 dar mai bun decat cele actuale ...parca era Echostar , sa nu vb prostii ...dar cel actual de 36 este mai subtire decat cel de 24 inch din anii 94

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Hristos a inviat!
    Multam frumos!
    Singura mea problema e unde gasesc io o montura ca aceea de la Peruvision, intrucat la magazin, inclusiv la Timisoara, nu au monturi (mi se pare fix normal, vin imperecheate cu antena)..
    Daca stie cineva de unde pot cumpara o astfel de montura, raman dator o bere oricand (chiar si dupa ce s-a consumat prima bere )
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Montura

Vezi la mondotec.it aveau cu adaptor inclus 145 euroi
    VU+DUO2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

E cam scumpa. Cu 50 de ron iti faci montura de sta mata'n coada. Eu mi-am facut una (e drept, pentru un offset de 80-90cm), insa acuratetea si jocurile sunt mult mai bune decat la cea cumparata in 2004 de la peruvision. E acelasi model cu cea din fotografia lui @rz si axul care permite rotirea are bucsi de cauciuc iar acum are un joc suparator de mare (enervant chiar - daca bate vantul, digi intra cu intreruperi). Oricum, doar din jocul acela poate fi mutata de pe thor 1w pe amos 4w(verificat). Cea mai buna varianta este sa-ti faci propria montura cu rulmenti conici (de roata spate de dacia 1300 sau mai mici - nu le stiu codurile). Ideal e sa inlocuiesti surubul pentru reglajul declinatiei cu un actuator, pentru ca matematic nu poti urmari curba polara avand un singur grad de libertate la miscarea antenei. Acel unghi nesemnificativ (0..2 grade) poate fi reglat din al doilea actuator si mai ales la extremitati se simte reglajul fin. E pacat ca dintr-o oala atat de mare sa nu storci si ultimul strop de semnal, mai ales ca e pentru satisfactia ta sufleteasca (presupun ca nu vrei sa urmaresti programul de muzica polulara al televiziunii de stat din China, ci vrei doar sa stii ca ai putea sa-l prinzi).
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default parerea mea...

salutari....
    si eu recomand sa-ti faci tu o montura....nu neaparat pe rulmenti....este foarte bine si cu surub si piulita sudate de partile de care se ating(parte mobila sau fixa)...am modificat asa prima data o montura pe bucse de bronz, care deja dadea erori de la 42Est...si pe care apoi am dus-o lejer pana la 75est(la tara, pentru mai mult...deja intervine vegetatia...)
    ar fi indicat ca inainte de a te apuca sa vezi cateva poze cu diferite tipuri de monturi care au multumit userii nostri...
    Teach me...please !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)