Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 2 dream 500 si un card de NOva

Salut
    Am montat acum ceva timp la niste amici greci 2 receptoare Echosmart 790 cu un card de NovaGr .Acum o luna de zile mi-a spus ca nu mai functioneaza.Am mai montat si la alti greci si nici la ei numai functiona dar am schimbat Echosmartul 790 cu unul model mai nou(791) si a functionat bine(incercand mai multe softuri).La ultimi nu am mai reusit si nu am mai reusit sa-l fac sa functioneze.Daca bagam cardul in oricare dintre cele 2 receptoare decoda dar nu si pentru cel deal 2 -lea receptor.Am mai fost la alt grec ,care sosise de putin timp la noi in tara si am incercat receptorul Echosmart cu cartela lui ,culmea nu a functionat decat in receptorul original grecesc,banuiesc ca au mai modele de carduri ultimele fiind mai protejate.si am incercat si un receptor Dream 500 care a functionat ireprosabil.Am inteles ca daca ai un card original si nu ai net poti sa cuplezi 2 Dream-uri sau mai multe cu un router prin CCam si functioneaza ok.Mai exista si alta posibilitate de conectare fara router si daca se poate adauga un alt card pt Akta in cel de al doilea receptor si sa functioneze impreuna
    timp ?
    Multumesc

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabitzul View Post
    am incercat si un receptor Dream 500 care a functionat ireprosabil.Am inteles ca daca ai un card original si nu ai net poti sa cuplezi 2 Dream-uri sau mai multe cu un router prin CCam si functioneaza ok.Mai exista si alta posibilitate de conectare fara router si daca se poate adauga un alt card pt Akta in cel de al doilea receptor si sa functioneze impreuna ?
    Sigur poti avea carduri diferite in fiecare dream.
    In reteaua locala de net nu ai nevoie. Eventual un switch/ router pentru a face portforwarding. Deoarece ambele dm vor fi server si client.

Dupa un scurt test, am inchis intern porturile TCP, se leaga ca server si client boxele intre ele,
    deci ajunge un switch.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Si cu ce soft functioneaza mai bine(CCAM .......)

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabitzul View Post
    Si cu ce soft functioneaza mai bine(CCAM .......)
    Cu cccam functiuneaza perfect.
    Desigur merge si cu alte camuri cum sint gbox, mbox, daca merge intern fara router nu pot sa-ti confirm. De gbox nu ma mai ocup de mult, iti ofer suport tehnic la cccam.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ma poti ajuta cu un CCcam.cfg pt 2 receptoare legate prin switch sau cablu crossover.
    (eventual un PM)
    Multumesc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)