Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Care-i explicatia !!

Acum 2 ani am montat o antena (Digi) la sora mea . Intre timp m-am mai experimentat pe alte cateva sute si cand am ajuns pe la ea am observat ca semnalul (pe 12687 H in principal) era foarte mic 65% . Am inlocuit cablul si am mai umblat la antena (vreo ora) insa mai mult de 75% n-am putut scoate (cu un lnb quad 0.2 db si 3 decodoare hss3169 , 1120 , 7160) asa ca am stat si am analizat si m-am gandit ca singura cauza ar putea fi reteaua de inalta tensiune care se interpune intre satelit si antena(poate bruia prin undele electromagnetice?) . Oare asta sa fie cauza ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..ia in calcul si posibilitatea ca antena sa fie descentrata (nu in mod vizibil)...bratul lnb-ului nefocalizat..etc.
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq View Post
    ..ia in calcul si posibilitatea ca antena sa fie descentrata (nu in mod vizibil)...bratul lnb-ului nefocalizat..etc.
    Am verificat si oricum nu cred ca s-ar putea ca la o antena perfect dreapta "ochiometric" diferenta de semnal sa fie asa mare , alta-i problema si am impresia ca am mai patit undeva acelasi lucru tot din cauza firelor de inalta tensiune . Mai ramane sa inlocuiesc antena si atunci ma conving unde-i buba .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

problema este de la digi tv au cu adevarat o transmisie de cacat, mai ales frecventa cu
    antena 1.
    Fiti Aliati
    Dreambox

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Linile de inalta tensiune au un camp electromagnetic puternic care afecteaza receptia fie ea satelit sau terestra.
    O alta surpriza neplacuta.Bratul de la LNB umflat(implicit deformat) de la apa care a inghetat in interiorul bratului din cauza ca nu are gaura de scurgere a apei.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca poti, incearca sa misti (putiiin) bratul LNB-ului tinand de farfurie. Ar trebui sa fie destul de elestic incat sa lase sa variezi putin cu el. Incearca sa faci miscarea cat se poate de stabila si sa ramai in aceeasi pozitie destul de mult pentru ca receiverul sa "observe" diferenta de semnal...

Multe din antenele de digi sunt foarte subtiri, si cine stie ce a patit peste ani .. S-a discutat mult despre lighene de tabla subtire care au fost intoarse de vant (sau macar descentrate iremediabil) - si am avut si eu o antena a un coleg caruia i s-a intamplat, si nu imi venea sa cred ochilor cat de stramba era (cand te gandesti ca m-a chemat sa o reglaz putin...)
    Dm7o2o, Humax Digi+II, H.S.S.11.60, Invacom Twin 0.3 (but offline 4 now)

"American components, russian components, aaall made in Taiwan"
    (c) Armagedon 1998

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Acum pot spune sigur ca-i de la reteaua de inalta tensiune . Am pus alt lighean un pic mai mare si dupa cel mai fin reglaj , surpriza , semnal 79% la calitate ( pe un decodor care are un cablu mai prost am chiar 64%) . Nu sunt copaci in fata , ligheanul nou este perfect drept (l-am probat si pe o suprafata plana) asa ca aveti grija cand instalati langa reteaua de inalta ca nu prea o sa va iasa socotelile . Succes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default transponder

transponderul asta e cel mai slab de la digi
    eu pe asta reglez antenele. daca am calitate 70% e super
    celalalte ajung la 98 %. asa ca nu lua in calcul alte probleme
    eu cunosc asta de vre un an de zile. NUMAI BINE ! Si un PASTE FERICIT !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)