Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cartela Boom si autodistrugerea

In primul rand doresc sa va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit posturile mele si pentru sfaturile primite aici ca sa ma ajute sa imi pun la punct si eu o instalatie

Am pus totul la punct, doar o ultima piesa imi ramane, cartela.
    Am facut un acord pentru cardsharing, iar eu va trebui sa cumpar o cartela boom. Toate bine si frumoase pana am ajuns la dealer.

Se pare ca o cartela Boom, daca intra intr-un alt receiver decat cel de la boom se "autodistruge". Asa a zis doamna de la dealerul boom si asa mi-a confirmat un tehnician de la boom de la Bucuresti. Totusi, eu am vazut pe forum posturi cu oameni care nu au avut probleme cu Boom in Dreambox. Apropo, configuratia e Dreambox DM800 cu flash NewNigma si CCcam.

Din cate mi-a zis dealerul, in cazul in care smartcardul se deterioreaza, clientul trebuie sa plateasca 300 de euro!

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce-ai facut? Ai fost la B00m si le-ai spus ca vrei sa pui cardul in alt receptor? Esti tare!

Am luat o pauza sa ma potolesc din ras asa ca acum pot sa-ti raspund: Cardul B00m nu merge in alt receptor SUB NICIO FORMA.
    A mers pana acum vreun an, poate mai mult, dar intre timp cardul de B00m a ramas "maritat" doar cu receptorul original.

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Ce-ai facut? Ai fost la B00m si le-ai spus ca vrei sa pui cardul in alt receptor? Esti tare!

Am luat o pauza sa ma potolesc din ras asa ca acum pot sa-ti raspund: Cardul B00m nu merge in alt receptor SUB NICIO FORMA.
    A mers pana acum vreun an, poate mai mult, dar intre timp cardul de B00m a ramas "maritat" doar cu receptorul original.
    E la moda autodenuntul acum

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ce vrei omul e de buna credinta si a spus ce vrea sa faca cu cardul/mare greseala eu am facut aceasi greseala cu cei de la absat cind m-au intrebat daca vreau toata instalatia lor/eu nu ca am rec ce deschide via/ei ce rec/eu dream si dupa asta nu mi-au mai raspuns la mailuri
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Vad ca era ceva evident de care eu nu stiam
    Dar nu i-am zis ca vreau sa fac cardsharing, doar ca am alt receiver.
    Nu stiam ca se poate introduce un asemenea sistem de securitate.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Oricum, e mai bine asa, nu aveai ce sa faci cu abonamentul lor. Deci, inteleg ca ai un Dream? Ce model? Ai internet si un router? Daca da, atunci ai cam tot ce-ti trebuie.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Si nu ma pot abtine ...

Salut,

Eram ferm convins pana acum ca nu o sa ma implic in alte discutii decat tehnice pe acest forum dar chiar nu pot =)) =)) =)) bun acum dupa pauza de ras si totusi le-ai spus asa ceva ? )))))))))))
    ... oricum revenind la lucruri serioase poti sa tai smartcard-ul in 2 bucati cu foarfeca si sa te duci sa il duci si fara proces nu o sa scoata banii de la tine ... daca vrei sa faci sharing orienteaza-te la alt provider la unii e mai usor ... citesti niste cifre de pe statele receptorului, la altii implica chestii mai avansate, ai destule exemple pe forumul asta si pe alte forumuri.
    Succes !

P.S. : Si cand se autodistrugea cartela spunea ca in filmul cu james bond ca aceasta cartela se va autodistruge ? =)).

Numai bine,

Shar3aza.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

deci frate "kamikaze" ete cum arata o cartela de P00k in dm800 dup a 10 secunde.
    n-am gresit nika , numa intentia de a o incerca si de a-mi schimba atmosfera din camera cu una de miros de siliciu ars:P)))))))))))

http://img15.imageshack.us/my.php?image=imag0026a.jpg

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Da!
    A fost un lung drum pana am pus la punct instalatia.

Parabolica o aveam din anii 90' cand am avut un receiver analogic. E de 1.20m si merge foarte bine. Am cumparat un LNB nou pentru ea si un cablu in prima faza. Am tot cercetat si am intrebat si pana la urma am cumparat un Dreambox DM800. Odata cu Dreamboxul a inceput adevarata lectie de satelit cu teorie pe net si practica pe canapea cu telecomanda in mana sau in Total Commander. La un moment dat am luat si un motor Opticum H-H 3800 care POT SA CONFIRM CA FUNCTIONEAZA CU DM800 + ANTENA 1.2 + NEWNIGMA 2.3.2. La fel de bine pot sa confirm ca NU functioneaza cu Nabilosat.

Eu in casa am un router si internet wireless. Dar nu e wireless cu acces point ci e cu antene unidirectionale si bridgeuri, deci semnalul e stabil.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ma bucur ca va amuza povestea mea, dar eu chiar numai de cartela aia Boom am nevoie. Daca puteam sa iau Digi as fi luat in 15 minute una si as fi terminat povestea. Circumstantele fac ca eu sa umblu pe la dealeri Boom.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

vezi mah poza aia imensa de mai sus , m-am chinuit o viatza sa o urc:P)

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    vezi mah poza aia imensa de mai sus , m-am chinuit o viatza sa o urc:P)
    Daca tot te-ai chinuit atat sa o urci, nu poti sa o dai jos si sa o faci mai mica?

Eventual pune-o ca avatar, cred ca i-ar sta bine

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    ...
    Eventual pune-o ca avatar, cred ca i-ar sta bine
    raule

adica sa ramana si saracul sinangel fara avatar ca si tine si ca @satenicu si sa faca bascalie @Kroky de voi cei din clubul "userilor anonimi fara avatar"
    chiar ai spus intr-un topic ca te-a mancat in partea dorsala si acum ii pui pe altii sa nu se scarpine ...daca ii mananca tot pe acolo

@sinangel sa nu-l asculti pana nu da ok-ul adminul ca a rezolvat problema cu avatarurile

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    raule

adica sa ramana si saracul sinangel fara avatar ca si tine si ca @satenicu si sa faca bascalie @Kroky de voi cei din clubul "userilor anonimi fara avatar"
    chiar ai spus intr-un topic ca te-a mancat in partea dorsala si acum ii pui pe altii sa nu se scarpine ...daca ii mananca tot pe acolo

@sinangel sa nu-l asculti pana nu da ok-ul adminul ca a rezolvat problema cu avatarurile
    ms de aprecieri domnilor:P)))))))))))))
    rog totusi un admin sa o rada sau sa o faca mai mika io nu mai pot edita(((((((

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    ...rog totusi un admin sa o rada sau sa o faca mai mika io nu mai pot edita(((((((
    Adica tu strici si pe urma sa vina unul sa repare. Frumos din partea matale Esti dator cu o bere.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)