Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ruleaza mbox pe dm800?

Salutari,

Am o intrebare ptr posesorii de dm800, ruleaza mb*o*x? Sau alta varianta de gb*o*x?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviurosioara View Post
    Salutari,

Am o intrebare ptr posesorii de dm800, ruleaza mb*o*x? Sau alta varianta de gb*o*x?
    ambele ....cel mai tare e tot cccam in schimb:P
    propun sa te reorientezi:P)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    ambele ....cel mai tare e tot cccam in schimb:P
    propun sa te reorientezi:P)
    Ce tot laudati atat cccam ? mbox e cel mai rapid dintre toate......personal am testat gbox, cccam si acum mbox.......am ales fara dubii MBOX........ultimele versiuni sunt chiar destul de stabile..........cardul local il "citesti" si cu newcs, nu e o problema............

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by BADE View Post
    Ce tot laudati atat cccam ? mbox e cel mai rapid dintre toate......
    Nu stiu cu ce linie de cccam ai testat? ( Hops2-3,4 deschide mai greu)
    Mbox este un fel de gbox modificat, la majoritatea prov. este necesar de newcs pentru local. Cccam deschide cu un prio personalizat super de rapid. Ecm time = 0,2-0,5s pe majoritatea prov. in sh*re.
    Daca mi-a aduc aminte de nds pe gb*x ma ia groaza, imposibil de vizionat...
    Nu stiu cum se vede pe mb*x? Pe ccc*m parca este cardul propriu.
    Poti bate acest timp? tot respectul. Posteaza un screen/ecm time, de la prov. eu vip, sau trimitel pe pm si vei reprimii de la acelas prov. in Hops1.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

mbox ultima versiune e chiar rapida
    am incercat si deschide instantaneu.
    ptru dream800 il gasesti in blue panel la gemini si la nabilo
    350 kg de scule!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

am avut 3 ani de zile , mai multe servere de gbox , ale mele binenteles , majoritatea cu peste 100 de liniute.nicimacar pt. o clipa nu am clipit cand am vazut in schimb pe dm800 cate posibilitati ofera cccam.si ofera.sa vezi cum zice si domnul de mai sus un sky hd sau un mtv hd sau multi altiprovideri hd.nici nu se poate compara. degeaba deschide bine enigma1 gbox , hd ....ca lasa de dorit.
    tzine 2 servere unul gbox unul cccam , lucra cu ambele vezi posibilitati , nu ne intreba pe noi , aici e fiecare cu pasarica lui .....alti au stoluri....
    cat despre dm800 tzin sa cred ca posibilitati sunt nenumarate , precum imagini:P)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by chris-walter View Post
    Nu stiu cu ce linie de cccam ai testat? ( Hops2-3,4 deschide mai greu)
    Mbox este un fel de gbox modificat, la majoritatea prov. este necesar de newcs pentru local. Cccam deschide cu un prio personalizat super de rapid. Ecm time = 0,2-0,5s pe majoritatea prov. in sh*re.
    Daca mi-a aduc aminte de nds pe gb*x ma ia groaza, imposibil de vizionat...
    Nu stiu cum se vede pe mb*x? Pe ccc*m parca este cardul propriu.
    Poti bate acest timp? tot respectul. Posteaza un screen/ecm time, de la prov. eu vip, sau trimitel pe pm si vei reprimii de la acelas prov. in Hops1.
    Stiu ca este un gbox optimizat pentru NDS dar nici in dist 2 nu exista freeze pe NDS......pe cand la cccam mai apar in hop 2.......e de departe mbox cel mai rapid, iti deschide instant orice canal in share .......sky italia zici ca e fta...)))) si asta din dist 2 ...chestia cu prio exista si la mbox......si e doar la inceput acest proiect mbox......singurul avantaj al cccam in fata mbox-ului este ca poate citi direct un card, fara newcs ........dar de exemplu banalul card TVR nu merge cu cccam..si cu alti provideri ar fii probleme.....asta spune multe despre cccam e randul sau dupa gbox sa pice........

Unemployed Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Stiu ca este un gbox optimizat pentru NDS dar nici in dist 2 nu exista freeze pe NDS......pe cand la cccam mai apar in hop 2.......e de departe mbox cel mai rapid, iti deschide instant orice canal in share .......sky italia zici ca e fta...)))) si asta din dist 2 ...chestia cu prio exista si la mbox......si e doar la inceput acest proiect mbox......singurul avantaj al cccam in fata mbox-ului este ca poate citi direct un card, fara newcs ........dar de exemplu banalul card TVR nu merge cu cccam..si cu alti provideri ar fii probleme.....asta spune multe despre cccam e randul sau dupa gbox sa pice........
    ...probabil ca asta este motivul pt care putini folosesc mbox...
    baFTA
    un server câteva receivere si ceva pasiune...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

O dovada concreta despre cum lucreaza MBOX ... asta asa sa nu mai aberati aiureli pe aici:

Fiecare trage concluzia care o doreste!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    O dovada concreta despre cum lucreaza MBOX ... asta asa sa nu mai aberati aiureli pe aici:

Fiecare trage concluzia care o doreste!
    Pai multi vorbesc doar "din auzite".......dar intai sa testeze pe fiecare in parte o perioada si abia apoi sa traga concluzii........nici eu nu credeam ca e asa rapid mbox dar nu m-am contrazis cu nimeni......am testat si am vazut rezultatul......gbox<cccam<mbox........

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

77 ms se obtine numai din cache, cardul nu raspunde asa de repede nici macar de pe local, fara nicio linie pusa. Un NDS, chiar daca se forjeaza la 6 MHz raspunde dupa 170 - 200 ms, in functie de tipul cardului. Pe Smargo am citit ca se poate reduce pe la 120-140 ms, la 8 MHz, dar asta nu am testat, nu am un asemenea card si oricum nu as risca o frecventa asa de mare.

Mboxul s-ar putea sa fie mai rapid probabil pentru ca este o retea cu mult mai mica decat CCcam, cu mult mai putine noduri de gestionat dar nu cred ca asta e important.
    Timpul de raspuns devine enervant doar daca ajunge de ordinul secundelor.
    Mult mai importanta este stabilitatea relatiei client-server, freezurile apar in general la comutarea de pe un server pe altul. Ori asta a fost punctul forte al CCcam-ul cand a implementat functia de "self learning", pastrarea legaturii client-server fiind doar un exemplu.

Care e softcam-ul cel mai bun? Depinde de la caz la caz! Eu folosesc o combinatie de Newcs, MGcamd, CCcam si Cs2gbox (chiar si Scam, dar foarte rar), setabile automat in functie de pachetul pe care il vizionez. Nu am reusit sa gasesc un singur softcam care sa ma satisfaca pe deplin. Grosul jobului este dus de CCcam iar celelalte au rolul doar de a umple golurile.

Concluzia? Va contrati degeaba, fiecare poate veni cu nenumarate argumente pro si contra, nu exista o solutie universal valabila pentru toata lumea.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Red face

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    77 ms se obtine numai din cache, cardul nu raspunde asa de repede nici macar de pe local, fara nicio linie pusa. Un NDS, chiar daca se forjeaza la 6 MHz raspunde dupa 170 - 200 ms, in functie de tipul cardului. Pe Smargo am citit ca se poate reduce pe la 120-140 ms, la 8 MHz, dar asta nu am testat, nu am un asemenea card si oricum nu as risca o frecventa asa de mare.

Mboxul s-ar putea sa fie mai rapid probabil pentru ca este o retea cu mult mai mica decat CCcam, cu mult mai putine noduri de gestionat dar nu cred ca asta e important.
    Timpul de raspuns devine enervant doar daca ajunge de ordinul secundelor.
    Mult mai importanta este stabilitatea relatiei client-server, freezurile apar in general la comutarea de pe un server pe altul. Ori asta a fost punctul forte al CCcam-ul cand a implementat functia de "self learning", pastrarea legaturii client-server fiind doar un exemplu.

Care e softcam-ul cel mai bun? Depinde de la caz la caz! Eu folosesc o combinatie de Newcs, MGcamd, CCcam si Cs2gbox (chiar si Scam, dar foarte rar), setabile automat in functie de pachetul pe care il vizionez. Nu am reusit sa gasesc un singur softcam care sa ma satisfaca pe deplin. Grosul jobului este dus de CCcam iar celelalte au rolul doar de a umple golurile.

Concluzia? Va contrati degeaba, fiecare poate veni cu nenumarate argumente pro si contra, nu exista o solutie universal valabila pentru toata lumea.
    Pai la fel de bine poti folosi si gbox......problema gbox-ului este NDS......pe celelalte nu apar freeze-uri......pe mbox nu apar freeze-uri pe nds decat de la dist 3 in sus.......pe cand la cccam ai freeze si in dist 2......de fapt asta e problema : sa nu ai freeze pe NDS.......in rest nu sunt probleme nici pe gbox sau cccam........asta e avantajul mbox-ului.......restul chiar n-are importanta........

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai la fel de bine poti folosi si gbox......problema gbox-ului este NDS......pe celelalte nu apar freeze-uri......pe mbox nu apar freeze-uri pe nds decat de la dist 3 in sus.......pe cand la cccam ai freeze si in dist 2......de fapt asta e problema : sa nu ai freeze pe NDS.......in rest nu sunt probleme nici pe gbox sau cccam........asta e avantajul mbox-ului.......restul chiar n-are importanta........
    Si de ce as avea nevoie de carduri la dist 3 daca sunt disponibile suficiente la dist 1? Despre asta incercam sa spun mai sus, reteaua CCcam e incomparabil mai mare decat Mbox si automat posibilitatea de a gasi carduri bune e cu mult mai mare.
    Mai mult decat atat, citirea cardului Sky se poate face direct pe CCcam 2.0.11 sau 2.0.1 (fara Newcs sau alte servere), asa ca ...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Interesant ar fi sa ruleze impreuna Mbox+CCcam (Mbox deschide si TVRHD, CCcam inca nu stie)
    Are cineva un script pentru dm 800 Black Hole?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum lucreaza mbox cu keys? Sau nu stie?
    Prefer stabilitate si nu carduri in Hops 3. Probabilitatea de la 1-3 este mai mare sa pice serverul cuiva...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)