Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Instalatie satelit pentru pensiune

Salutari membrilor acestui forum. De cateva zile caut niste informatii despre posibilitatea de vizionare a unuei platforme DTH intr-o pensiune cu 13 camere (13 televizoare) distribuite pe 4 nivele.
    Intrebarile mele sunt:
    1. Cate abonamente sunt necesare (minim) si care este platforma DTH?
    2. O schita de realizare (cate antene, LNBuri, swichuri/splitere, receptoare satelit, transmitatoare/receptoare AV - fara fire trase intre receptoare, doar wireless) Eventual, ce modele sau denumirile componentelor care sunt necesare?

Multumesc anticipat celor ce-mi vor raspunde!

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Wireless? in 13 camere? Ai uitat sa tragi cabluri?
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Instalatia vreau sa mi-o fac singur! Sper sa reusesc daca primesc sfaturi competente!

Vreau ca semnalul AV sa fie transmis fara fir cu ceva de genul: http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...ed168a432acf5c
    sau

http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...ed168a432acf5c

Nu am tras inca firele ca nu aveam in vedere instalatie de satelit!

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default solutie...

probabil 2 abonamente akta(max tv) ,receptoare,multiswitch,lnb quatro

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default vrei doar sfaturi sau ...

am mai facut astfel de lucrari, tocmai sunt cu o astfel de lucrare in desfasurare,si nu e foarte usor dar nici foarte complicat depinde de unde incepi - de la tragerea cablurilor sau de la cab luri deja trase si proaste.
    Daca crezi ca vei obtine informatii gratis fara sa platesti nimik cred ca te inseli.Ar trebui sa ne invatam odatat ca orice informatie data de profesionisti costa, iar lucrarea la fel.
    "Prefer sa incerc ceva greu si sa nu reusesc, decat sa incerc sa nu fac nimic si sa reusesc." Robert Schuller

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dgtall View Post
    am mai facut astfel de lucrari, tocmai sunt cu o astfel de lucrare in desfasurare,si nu e foarte usor dar nici foarte complicat depinde de unde incepi - de la tragerea cablurilor sau de la cab luri deja trase si proaste.
    Daca crezi ca vei obtine informatii gratis fara sa platesti nimik cred ca te inseli.Ar trebui sa ne invatam odatat ca orice informatie data de profesionisti costa, iar lucrarea la fel.
    Scuzati-mi indrasneala de a cere sfaturi pe forumul dumneavoastra!
    De ce mai postam pe aici? Sa mai cada cate un client?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default re

io daca ar fi sa imi fac asa ceva si as avea posibilitatea sa trag cabluri as face cam asa:
    o antena satelit de peste 1m
    un LNB quad
    un multiswitch cascadabil
    un multiswitch stelar ( se poate si cu unul singur stelar dar trebuie trase prea multe cabluri)
    2 cartele cu abonament (la max sau la focus la restu lumi nu se poate face sharing)
    pozitionarea multiswitchurilor as face-o cam asa: cel cascadabil la etajul 3 cel stelar la etajul 2.
    cabluri coaxiale trase de la fiecare camera de la parter si etajul 1 la multiswitchul stelar
    cabluri coaxiale trase de la fiecare camera de la 2 si 3 la multiswitchul cascadabil. 5 cabluri trase intre multiswitchuri iar de la multiswitchul cascadabil pana la antena satelit trase inca 4+1 cabluri (poate iti pui si antena terestra).
    pentru sharingul de cartela poti folosi solutia wireless dar daca esti in stadiul de constructie si poti trage cabluri mai bine tragi cate un cablu UTP intre locatia in care vei pune receptoarele cu cartela (maxim 9 cabluri pe locatie si maxim 20 de metri lungime de aia trebuie luate 2 abonamente). Pe cablurile UTP va trebui sa pui mufe RS232.
    cam atat.

i urasc din suflet pe cei care stiu da nu vor sa zica pentru ca li se pare ca li se cuvine ceva pentru asta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by dvb2009 View Post
    Scuzati-mi indrasneala de a cere sfaturi pe forumul dumneavoastra!
    De ce mai postam pe aici? Sa mai cada cate un client?
    cel mai bine este sa ceri oferte pentru instalarea sistemului de receptie de la toti operatorii DTH ...alegi in functie de necesitati si banii de care dispui ( majoritatea ofera echipamente/materiale/instalarea/service gratuit- si abonamente negociabile in functie de nr. de stb-uri instalate)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salutari membrilor acestui forum. De cateva zile caut niste informatii despre posibilitatea de vizionare a unuei platforme DTH intr-o pensiune cu 13 camere (13 televizoare) distribuite pe 4 nivele.
    Intrebarile mele sunt:
    1. Cate abonamente sunt necesare (minim) si care este platforma DTH?
    2. O schita de realizare (cate antene, LNBuri, swichuri/splitere, receptoare satelit, transmitatoare/receptoare AV - fara fire trase intre receptoare, doar wireless) Eventual, ce modele sau denumirile componentelor care sunt necesare?

Multumesc anticipat celor ce-mi vor raspunde!
    Ce ati pus aici nu arata deloc ca ati solicita un sfat.
    Mie imi suna a cerere de deviz + proiect.
    Nu ma intrebati de preturile mele pentru asa sfat.
    Last edited by bajomedia; 2nd April 2009 at 01:23. Reason: gramatica, joder!

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipriancu View Post
    io daca ar fi sa imi fac asa ceva si as avea posibilitatea sa trag cabluri as face cam asa:
    o antena satelit de peste 1m
    un LNB quad
    un multiswitch cascadabil
    un multiswitch stelar ( se poate si cu unul singur stelar dar trebuie trase prea multe cabluri)
    2 cartele cu abonament (la max sau la focus la restu lumi nu se poate face sharing)
    pozitionarea multiswitchurilor as face-o cam asa: cel cascadabil la etajul 3 cel stelar la etajul 2.
    cabluri coaxiale trase de la fiecare camera de la parter si etajul 1 la multiswitchul stelar
    cabluri coaxiale trase de la fiecare camera de la 2 si 3 la multiswitchul cascadabil. 5 cabluri trase intre multiswitchuri iar de la multiswitchul cascadabil pana la antena satelit trase inca 4+1 cabluri (poate iti pui si antena terestra).
    pentru sharingul de cartela poti folosi solutia wireless dar daca esti in stadiul de constructie si poti trage cabluri mai bine tragi cate un cablu UTP intre locatia in care vei pune receptoarele cu cartela (maxim 9 cabluri pe locatie si maxim 20 de metri lungime de aia trebuie luate 2 abonamente). Pe cablurile UTP va trebui sa pui mufe RS232.
    cam atat.

i urasc din suflet pe cei care stiu da nu vor sa zica pentru ca li se pare ca li se cuvine ceva pentru asta.
    si dolce merge prin sharing local pe echosmart
    receptoarele echosmart sunt cea mai buna alegere la un sharing local
    e o investitie destul de serioasa ( iti trebuie un 791 in care pui cardul de dolce , akta, focus===> setarile master la menu+7777; menu+9231;menu+9236 , plus 12 receptoare 771 unde trebuie setate la menu+7777 slave si la menu+9236 cum trebuie )
    cablu poti folosi UTP...merge bine si la 25-30 de metri
    doar intre master si primul slave trebuie sa ai null modem
    iar intre slave-uri trebuie sa ai pin la pin , nu mai e nevoie de null modem
    problema e ca iti trebuie 2 antene LNB cu 8 iesiri sau 3 antene cu LNB cu patru iesiri , la ultima pt al 13-lea receptor poti merge prin loop cu semnalul dar s-ar putea sa apara probleme dar decat sa mai pui o antena cred ca se poate incerca

Alternativa ar fi ....de exemplu la boom===> iti face aceasta treaba gratis dar te va costa abonamentul in jur de 57 de euro(+ tva ) lunar pt 10 receptoare (receptoare in custodie , instalare gratis ) daca le spui ca vrei 13 te baga la abonament mai scump de hotel si atunci mai bine mai faci un abonament de 3 receptoare 16 euro +tva

la restul DTH-urilor te costa cel putin receptoarele daca nu si manopera , cablurile....etc
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Instalatia vreau sa mi-o fac singur! Sper sa reusesc daca primesc sfaturi competente!

Vreau ca semnalul AV sa fie transmis fara fir cu ceva de genul: http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...ed168a432acf5c
    sau

http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...ed168a432acf5c

Nu am tras inca firele ca nu aveam in vedere instalatie de satelit!
    poti sa uiti de wireless daca placa dintre nivele e cu mult fierbeton trebuie pus in exterior aparatul ca sa intre semnal pe geam
    deci tot la fire ajungi
    oricum tu alegi insa nu scapi de cabluri
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@dvb2009
    vorbeste la operatorii dth . unii au solutii de bun simt pentru astfel de aplicatii . o sa ai instalare si asistenta profesionala . am vazut multe pensiuni cu echosmarturi care au renuntat la ele din cauza problemelor si au trecut pe dth . la o pensiune nu poti fi tu tot timpul sa resetezi echipamentele sau sa faci update la card....

bafta

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    si dolce merge prin sharing local pe echosmart
    Alternativa ar fi ....de exemplu la boom===> iti face aceasta treaba gratis dar te va costa abonamentul in jur de 57 de euro(+ tva ) lunar pt 10 receptoare (receptoare in custodie , instalare gratis )
    Pai cu banii astia poti avea de la Digi 20 de abo po....r (e adevarat cu posturi mai putine) insa trebuie sa ai ceva "malai" sa cumperi echipamentele caci custodia e inca departe .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default sfaturi

Quote Originally Posted by cipriancu View Post

poate ca nu ai patzit niciodata sa muncesti degeaba !
    am mai dat sfaturi si altii au facut lucrarea si luat banii si am ajuns sa le pun antena si m-am luat cu mainile de cap cand am vazut ce fel de lucrare s-a facut ( nu se putea folosi nici un cablu)
    va dati seama cat s-a muncit la o instalare de antena care trebuia sa dureze 2 ore ?
    2 zile
    si cei care au facut cablajul au luat de 10 ori mai multi bani ca de instalarea antenei este gratuita
    Am luat deja prea multe tzepe
    "Prefer sa incerc ceva greu si sa nu reusesc, decat sa incerc sa nu fac nimic si sa reusesc." Robert Schuller

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default pensiunile si echosmarturile...

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    @dvb2009
    vorbeste la operatorii dth . unii au solutii de bun simt pentru astfel de aplicatii . o sa ai instalare si asistenta profesionala . am vazut multe pensiuni cu echosmarturi care au renuntat la ele din cauza problemelor si au trecut pe dth . la o pensiune nu poti fi tu tot timpul sa resetezi echipamentele sau sa faci update la card....

bafta
    nu stiu cine o fi facut instalatia in pensiunile respective,dar crede ma la o cartela max nu e nevoie de nici un restart si face f bine si update.cu 3000-3500lei isi ia echipamentele si ramane cu un abonament de 26,5 lei luna .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)