Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Fisier .mkv

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Fisier .mkv

Merge sa introduc in fisierul asta o subtitrare?
    De exemplu cum ar fi AVISUB ori ceva de genul asta.Vreau sa fac asta pt. ca plyerul nu stie diactrice. La fisiere AVI nu am probleme dupa ce pun subtitrarea pe imagine. Dar la MKV inca nu am reusit sa-i dau de cap.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

da, se poate cu MKVToolnix

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am o nedumerire. Te referi la player hardware?
    FAbian23

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu stiu de ce dar eram sigur ca playeru` poate recunoaste fisierul mkv. dar nu este asa. Deci trebuie sa-l fac dvd.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Mai omule, fii mai explicit.Cu ce faci play? Cu calculatorul, cu dvd-ul?Nu se intelege nimic din ce spui.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am incercat cu dvd-player-ul dar nu il recunoaste.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by K-storu View Post
    Am incercat cu dvd-player-ul dar nu il recunoaste.
    Doar mediacenter-ul gen popcorn si pc-ul recunosc acest format.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am si eu o intrebare legata de fisierele .mkv... Am download-at niste filme in formatul asta la 1080p, toate bune si frumoase pana cand mi-am pus problema sa le salvez pe discuri... Unele au peste 10G, iar dvd-urile DL au 8.5G. Fisierele astea se mai pot reencoda in asa fel incat sa incapa pe DL? Daca da, cu ce soft? Multumesc anticipat.

Nu mai am nimic, am vandut tot...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by midaniel View Post
    Am si eu o intrebare legata de fisierele .mkv... Am download-at niste filme in formatul asta la 1080p, toate bune si frumoase pana cand mi-am pus problema sa le salvez pe discuri... Unele au peste 10G, iar dvd-urile DL au 8.5G. Fisierele astea se mai pot reencoda in asa fel incat sa incapa pe DL? Daca da, cu ce soft? Multumesc anticipat.
    Parerea mea e ca nu se merita.Tocmai din acest motiv e indicat un hdd extern care are si alte aplicatii decat stocarea informatiilor si care a scazut simtitor si la pret
    Optibox Gekko Cable HD

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by midaniel View Post
    Sunt de acord cu ceea ce ti-a spus @chris, dar daca doresti sa incerci foloseste Xvid4PSP.

http://www.winnydows.com/news.php

Deschizi fisierul de (re)encodat si faci urmatoarele setari pe care le gasesti in pagina initiala.
    1. Format: MKV
    2. Video encoding: x264 8150MB 2P TURBO sau ULTRA.
    3. Audio encoding: Copy
    4. Encode

In caz ca doresti sa integrezi in magazia MKV si subtitrari foloseste mkvmerge GUI, acesta este integrat in pack MKV TOOLNIX.
    Este foarte simplu

Deschizi Mkv merge, click pe ADD si alegi fisierul MKV plus subtitlu, iti va arata din ce este compusa magazia MKV plus subtitlul adaugat de tine, pe care trebuie sa al mentionezi cu un clik. Mai jos gasesti vocea General track option/Language - rum(Romanian). Iti mai ramane doar sa intri in Format specific option/Subtitle charset - ISO-8859-2. Alegi unde sa salvezi prin Ouput filename si dai Start Muxing.

In caz ca te gasesti in dificultate, ceea ce nu cred, sunt aici.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Toate aceste encodari cu rezolutii specifice de 1920x1080 (1080p) respectiv 720p au un anumit rol si anume "sa dea cat mai bine" pe o plasma/lcd full HD sau HD ready.Daca urmezi sfatul lui @leo099,pe care-l admir pt modul si rabdarea cu care ti-a explicat pasii pe care-i ai de facut, la o viitoare redare vei pierde tot farmecul unei vizionari de calitate.In final tu hotarasti cum iti este mai practic si mai bine.
    Optibox Gekko Cable HD

Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multumesc baieti pentru indicatii, o sa incerc sa vedem ce iasa...

Nu mai am nimic, am vandut tot...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris View Post
    Toate aceste encodari cu rezolutii specifice de 1920x1080 (1080p) respectiv 720p au un anumit rol si anume "sa dea cat mai bine" pe o plasma/lcd full HD sau HD ready.Daca urmezi sfatul lui @leo099,pe care-l admir pt modul si rabdarea cu care ti-a explicat pasii pe care-i ai de facut, la o viitoare redare vei pierde tot farmecul unei vizionari de calitate.In final tu hotarasti cum iti este mai practic si mai bine.
    Daca observam bine cum au evoluat lucrurile in ultimul timp, magazia de tip .MKV va fi inlocuita de .M2TS. Cunoastem bine structura unui BD (ma refer la cei ce o cunosc cu adevarat), ceea ce se poate face, elimina, adauga in acest caz pentru a ajunge la dimensiuni aproximativ egale cu cele descrise de @midaniel. Nu cred ca pe cineva al va interesa tot BD-ul, atata timp cat azi alearga de nebuni dupa un junghi de DviXCAM prin tot net-ul.

Revin la problema lui @midaniel.
    Un .MKV de cel putin 10GB fullHD tras din net azi, pot spune ca este un DOMN .MKV. Hai sa fim seriosi. Unde a existat deja o encodare de tip M2TS to MKV pierderile oricum au fost, sesizabile sau nu. In cazul unei reencodari se poate castiga sau pierde si asta doar dintr-un anumit punct de vedere, depinde totul de tipul de soft folosit si forma initiala/finala, aleasa de user, nici mai mult nici mai putin decat o individuare perfecta a ceea ce poate oferi rezultatul final. Mult deasupra unui DivX de tot rahatul.
    Iti dau un mic exemplu.
    Audio encoding.

De regula multi nu mai folosesc forma originala si-l trec in AC3, asta din multe puncte de vedere, instabilitate pe anumite player-e multimediale sau Games console. Pentru ca suntem tot la exemple. iti mai dau unul. In ITALIA pentru a nu cheltui in cazul cumpararii unui BD se inchiriaza versiunea DVD de unde se extrage fisierul audio dorit, se schimba in FPS-ul .MKV-ului si se adauga in magazie. Deci...totul este o transformare, la urma urmei, crezi ca aud mai bine un DTS in engleza pe care nu o inteleg, sau un AC3 Italian? Cred ca omul nostru poate folosi din plin formula reencodari unui fisier de acele dimensiuni, mai ales daca gandim la forma cat de cat initial originala M2TS-ului. In momentul in care ai luat M2TS-ul la mana si ai eliminat piste audio, subtitrari si ceea ce nu-ti este de folos, pentru crearea unui .MKV ajungem la dimensiuni derizorii fata de ceea ce cu adevarat indica BD-ul in cauza. Repet. Totul depinde de cel care-l face, de soft, conostiinte in cauza s.a.m.d.

Nu mai continui pentru ca, sigur se va ajunge la situatii greu de inteles si chiar ca nu mai am chef de discutii contradictorii.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris View Post
    Doar mediacenter-ul gen popcorn si pc-ul recunosc acest format.
    Si Playstation 3 recunoaste formatul MKV , daca stii cum (dureaza maxim 5 minute cu MKV2VOB, cu subtitrare inclusa, fara pierdere de calitate, de preferabil de pus pe Hard Disk Extern sau USB Stick).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am un fisier mkv de 4.3 GB. poate sa-mi spuna va rog cineva care este calea cea mai simpla ca sa-l convertesc si scriu pe un dvd, ca sa-l pot viziona pe un dvd player "normal" ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)