Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ASUS A8N-SLI + SkyStar 2 (rev 2.3) = Sistem inghetat

Ieri am schimbat sistemul meu vechi pe un sistem pe socket 939 cu placa de baza A8N-SLI. Pana aici totul bine, placa merge OK, etc. Cand bag SS2-ul in calculator, intru in Windows, instalez soft+drivere, cum selectez un satelit, cum ingheata calculatorul.

Dupa ce am gasit asta cu Google : http://www.planet3dnow.de/vbulletin/....php?p=2072496
    am inteles ca nu sunt singurul care a avut probleme (am avut chiar putin noroc ca nu mi s-a stricat de tot placa de baza). Cauza? Se pare ca A8N-SLI + ver. Deluxe si Premium nu dau pe BUS-ul PCI destul curent. In acelasi thread zice un tip ca doar SS2-ul "nou" (cred ca vrea sa zica rev 2.6 prin asta) merge cu A8N-SLI. Am inteles din ce am citit pe alt forum nemtesc, ca si ASUS si Technisat cunosc problema... dar nimeni nu intervine.

Asa ca, departe de A8N-SLI daca doriti DVB-S! Poate stie careva o solutie, dar nu prea cred.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cam urata combinatia asta ss2+Asus din cate am inteles eu. Lucrul asta se manifesta la toate placile Deluxe sau Premium de la Asus sau doar la modelul cu care ai avut tu probleme.?.....Intreb deoarece eu am un ss2 rev 2.6c pe un Asus K8NE-Deluxe (asta de vreo 6 luni) ......pana acum nu am avut probleme......dar nu stii niciodata la ce sa te astepti.....chiar daca tu citai un tip de zicea ca rev 2.6 n-ar mai face probleme pe Asus...

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pot sa va spun ca la versiunea 2.3 nu sunt probleme cu Asus A7N8X-X .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sal @all

si eu am aceasi probleme Cu A8N Deluxe +SS2, ba chiar cu SkyStar 1 care imi merge doar in softmod cu Progdvb. Iar cu programmul original foarte prost. As fii foarte rucunoscator daca are avea cine o rezolvare.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Problema se manifesta DOAR la A8N-SLI, A8N-SLI Deluxe si A8N-SLI Premium din cate am inteles. Am trimis un mail la ASUS, sa vad ce raspuns primesc. Pe ASUS A7N8X imi merge si mie foarte bine placa, dar nu pe A8N-SLI.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am inteles ca si pe A8V sunt aceleasi probleme.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sa incerc sa-mi schimb SS2-ul actual cu un rev. 2.6 (am inteles ca exista si 2.6D - care o fi mai noua vreau) sau cu un Pinnacle PCTV Sat?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

mai bine shimba placa de baza Cu mindrie spun ca si eu am Asus A7N8X-X shi SS2 rev 2.3c shi de un an de zile merge fara nici un fel de probleme CPU Barton 2600+ , memorie 512 PC3200 shi FX5200 128ram tot atatia bitzi shi merge HDTV ul in prog DVB de rupe(in sensul bun)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Stie careva de unde pot lua un Pinnacle PCTV Sat si pe la cat se invarte?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default SS2 Assus

Si eu am avut aceeasi problema si am schimbat placa de baza..si merge fara probleme.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Si cu ce placa ai schimbat? Doar sa-mi ca sa-mi fac o idee spre ce sa ma orientez, desi cred ca o voi schimba pe MSI K8N Neo 4 Platinum in viitorul apropiat, adica peste cateva luni.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am avut si eo un asus - lucra doar in primul PCI, se presupunea ca doar acolo ajunge alimentare deajuns - pe cat de bun se considera Asusul tot atat de departe lam aruncat si a fost schimbat cu cel mai eftin MSI (bine inteles ambele cu cipseturile intel) - Lucreaza perfect, sustine si SS2 si TT si le pot schimba cu locurile unde vreau, in ori PCI de pe MB - e coool.
    Concluzie - Asusul e bun dar el nu are nevoe de PCI - deoarece nu poate lucra bine cu ele
    Suntem studenti cu totii
    si eo, si tu, si el, si...., ....si mama, .....si papa
    si deda.
    ------------->>>
    http://img381.imageshack.us/img381/1182/mouse014mb.jpg
    ------------>>>aici eo-sacasa
    DISH 1.5 TTbuget(NOVA)+Dragon and SS2

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Niciodata nu mi-au placu lucrurile facute de asus. Nu stiu ce vad aia de la chip de fraieresc lumea in halu asta si lauda placile asus la greu ca is proaste de nu se poate. In timp am lucrat cu multe placi, cea mai faina a fost un MSI KT133a (ai ce vremuri), placa care si acum merge. Acum am un amarat de chaintech cu barton 2600 da mere de rupe (cel putin la ce imi trebuie mie, ca eu de jucat nu ma joc).

In concluzie lasati asus-ul pentru gameri ca poate pentru ei sunt bune.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu mi-am luat aceasta placa pentru dotarile sale si pentru ca am citit pe net/in diverse reviste ca ofera si performante f. bune. In plus are si raport pret/performanta bun. Nu stiu, dar cred ca schimb pe MSI K8N Neo4 Platinum, ca din ce am vazut nu sunt probleme si ofera cam aceleasi dotari, dar nu are SLI.

Apropo, am trimis Duminica (25.09) un mail la ASUS si mi-a scris:

The system has received your query. We will process your query ASAP. However, due to vast number of queries waiting to be processed each day, we may not be able to respond your query immediately. If your query is not replied within 48 hours, please connect to the following URL and search. Thank you.

Nici acum n-am primit raspuns.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am incercat acum si cu noul 4.3.2, dar nici cu asta nu vrea.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)