Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
    somnambul Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default MST (Micromedia Systems)

Salut tuturor!
    Am decis sa deschid acest thread deoarece threadul de la shopping al celor de la Micromedia Systems a fost inchis in mod complet arbitrar de divizia de cenzura a RDI.
    Deci - esenta informatiei: in Romania exista in sfarsit un dealer AUTORIZAT Dream Multimedia, respectiv firma Micromedia Systems. In threadul de la shop se specifica acest lucru, dar se pare ca romanul a ramas roman, si are ce are cu capra vecinului, din motive sa zicem nebanuite (anyway, no one gives a fuck).
    Ce vreau sa spun - am cumparat personal un DM800 HD de la ei, asa ca pot sa vorbesc in cunostinta de cauza. Aparatul e ORIGINAL - provoc pe oricine vrea sa testeze acest lucru la producator. Asta ca sa evitam orice aberatii de genul celor scrise pe threadul de la sectiunea shop. In consecinta, recomand aceasta firma celor care vor sa fie siguri ca nu iau teapa cu clone. Cat despre blocarea threadului, vad ca asta e firea romanului - in loc sa se bucure ca are in sfarsit in ograda un dealer OFICIAL Dreambox, se grabeste sa dea cu piatra.

P.S. Daca si acest thread va fi sters sau blocat, imi bag *****h in ceea ce a devenit RDI-ul, in calitate de user de pe vremea lui Digitalus, si ma deplasez in zone in care lumea vrea INFORMATIE REALA, si nu interese meschine.

Respecte!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

MST a vandut ani in sir clone Dreambox 500 . Crezi ca Dream Multimedia stie asta ?

O societate de vaporeni ....

Ne lipsim de un "dealer" Dream Multimedia care cu cealalta mana fura/a furat pe Dream Multimedia .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si daca intre timp au ajuns la concluzia ca mai corect e sa vanda produse originale ?
    Eu sunt de aceeasi parere cu Merlin: ar trebui sa ne bucuram ca avem in sfirsit un DEALER AUTORIZAT al DreamMultimedia, si nu vad de ce s-ar sterge un astfel de thread.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    MST a vandut ani in sir clone Dreambox 500 . Crezi ca Dream Multimedia stie asta ?

Ne lipsim de un "dealer" Dream Multimedia care cu cealalta mana fura/a furat pe Dream Multimedia .
    Parca cine cumpara Dream il ia ca sa se uite cu el numai "la oficial"?
    Corectitudinea asta e exagerata.

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Exact asta incercam sa spun si eu - ar trebui sa ne bucuram ca avem un dealer oficial. Imi cer scuze pentru tonul de flame din startul threadului, dar oamenii de la firma in cauza chiar s-au purtat super ok si sunt multumit de achizitia facuta. Nu stiu ce au facut in trecut, nu am mai cumparat nimic de la ei, dar daca pe viitor vor avea o colaborare serioasa cu DM, cred ca merita cel putin obiectivitate, daca nu chiar apreciere din partea noastra.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post

Corect se spune "ma lipsesc",adica vorbeste in nume propriu.E lume care prefera clonele ca sunt mai ieftine.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cat de corecti sunt cei de la vise Multimedia copiind proiectul dbox2 ?
    Cat de corecti sunt cei de la vise Multimedia furnizand informatii programatorilor, "open-source", pentru a modifica softul receptorului, si a permite vizionarea neautorizata a programelor Tv ?
    Cat de corecti sunt utilizatorii care cumpara visebox, pentru a pune soft modificat ?
    Daca erau corecti trebuiau sa se gandeasca si la posturile Tv, nu numai la profiturile proprii.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

1.Dream Multimedia un KKT de firma
    2.Nu voi cumpara niciodata un produs de la shopurile din Romania deoarece practica adaosuri nesimtit de mari.Prefer ca diferenta sa o dau cersetorilor la semafor.
    3.Cui nu-i convine acest site este liber sa plece , mie acest board si restul siturilor nu mi-au adus decat probleme cu justitia si injuraturi din partea frustratilor!

Nu ma intereseaza alte pareri , nu ma intereseaza daca se vand clone sau alti tipa ca DM este cel mai bun receiver din lume si nici dealerii DMM nu prezinta interes pentru subsemnatul.

Terminati odata cu circul asta legat de clone si nu mai deveniti avocatii DMM , pentru ca DM fara suportul hobby-stilor era un mare rahat de receiver.

Nu vad pe nimeni sa ia foc pe boardurile dedicate gsm-ului atunci cand cineva vinde clone de Vertu.

Este prima si ultima data cand intervin intr-o astfel de discutie.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned

Posts Thanks / Likes

Nu ne intereseaza clonele de Vertu , cine cumpara clona de Vertu e clar un ghertoi frustrat .
    Ca va place sau nu , aveti fiecare acasa [cei seriosi] un Dreambox original si va uitati cuminte de pe canapea cu multa usurinta la toate canalele .

Ati cam deturnat discutia , aici se vorbea de o firma de tepari care a inceput afacerea cu vanzarea de clone , iar acum vrea sa para calugarita vanzand "originale" si vrand sa fie reprezentant oficial al DMM in Romania , fara ca DMM sa stie ce curva de firma a fost inainte (si probabil este si acum ) .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    1.Dream Multimedia un KKT de firma
    de acord 100%
    Nu vreau sa fac polemica dar toate discutiile referitoare la dreambox au inceput sa se "inflameze" de cind @KB a inceput sa stearga la greu discutiile despre clone.O parte din vina o are si el.Discutii pro si contra vor exista intotdeauna indiferent daca lui @KB ai place sau nu.Asta e principiul de de functionare al unui forum.
    In ceea cei priveste pe comerciantii de DB sau alte marci atit timp cit omul are un PC si un abonament la internet nu cred ca mai cunpara din tara la preturi umflate.Cind pretul produsului respectiv + taxele de tranport e mai mic decit cel din tara normal ca nu mai vind nimic respectivi
    Mai ales ca multi dintre ei au stoc=0 deci il comanda in momentul cind au o comanda ferma .Adica sint niste simpli intermediari.

Banned

Posts Thanks / Likes

Nu ofer suport decat pentru originalitate si inventivitate . Originalului .

E usor sa furi munca multor oameni si apoi sa pretinzi ca nu s-a intamplat nimic si ca asa este normal . Dar asta ar insemna mentalitate romaneasca si banuiesc ca asta e raspunsul la intrebarea : de ce unii nu gandesc putin si accepta ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si cand te gandesti ca marile corporatii inca nu au gasit raspuns la dilema: " Ce e mai eficient? Cercetarea stiintifica, sau spionajul economic?". Vad ca unii, pe-aici, au gasit deja rezolvarea.....
    Sunaray SR4, Dreambox DM 800 HD PVR, Dreambox 500 s, antena 1,2 m, montura H-H

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

dm-ul in trecut a "cumparat" dbox2 (sa nu scriu furat ca se supara kb-ul)
    mst-ul in trecut vindea clone

deci in care sa "arunci" cu pietre mai mult ?
    important este ce fac in prezent , fiindca trecutul oricum este "patat" la ambele firme

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Nimic important

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

@Fanta - multumesc pentru interventie, ai dreptate din toate punctele de vedere.
    Da - Dream Multimedia e o firma de tot kkt-ul, pentru ca practica niste preturi absolut aberante pentru niste produse care intr-adevar sunt ceea ce sunt exclusiv datorita suportului soft de care se bucura din partea unor terti (mai mult sau mai putin sponsorizati de producator). Din punct de vedere hardware, nici un model de Dreambox nu isi justifica nici pe jumatate pretul (cel putin nici unul dintre cele trei pe care le am eu). Daca acesti pasionati ar inceta suportul, tepuitii ar fi toti posesorii de Dreamboxuri, si mai ales cei cu originale.
    Da - firmele romanesti practica adaosuri nesimtite, dar sa nu uitam ca Romania este o tara in care nesimtirea este ridicata la rang de arta.
    Este exact contextul in care ma bucuram de aparitia unui dealer oficial, care ar putea sa practice preturi competitive cu cele de afara si sa duca la diminuarea nesimtirii cu care se umfla preturile la noi.
    Revenind ontopic, nu vad de ce o firma (oricare ar fi ea) ar fi blamata pentru vanzarea de clone, atata timp cat acestea nu sunt prezentate (si taxate) drept originale. Ideea e ca omul sa stie din start pe ce isi da banii. Daca un pasionat isi prmite doar o clona, sau pur si simplu nu are chef sa dea o caruta de bani pe un original, e liber sa faca ce vrea cu banii lui. Ca sunt sau nu bune sau comparabile cu originalele, asta e cu totul alta poveste, la fel, cine e dispus sa riste e liber din toate punctele de vedere sa o faca.

@King - asa cum spuneam iti impartasesc devotamentul fata de produsele originale, tocmai pentru ca este anormal sa platesti numele (asta e tot ce platesti la un Dreambox) si sa primesti in schimb o chinezarie.
    Dar atata timp cat pe chinezarie nu scrie Dreambox, ci Optibox, Soleron sau altceva, si o cumperi in cunostinta de cauza la un pret decent, nu vad unde e problema. Partea cu calitatea e exclusiv abureala - am dat 22,5 mil. pe un 7025 pe care timp de 2 ani l-am folosit foarte putin, pentru ca din punct de vedere hard e o varza de lux, iar soft era batut la toate capitolele de DM500. Nu regret asta, pentru ca principalul motiv al achizitiei a fost sa am cu ce sa ma joc, dar daca ar fi fost sa-l folosesc ca receiver main, l-as fi aruncat pe geam dupa o saptamana.
    Da - clientul DM sta pe canapea si se uita linistit la tot ce vrea, dar... la fel face si cel cu clona, la jumatate de pret. Nu-i compatimesc pe DM pentru asta, in schimb regret ca banii respectivi nu ajung la dezvoltatorii de imagini, emulatoare, etc. - adevaratii artizani ai mitului Dreambox.

Deci si aici, ca si oriunde, adevarul e undeva la mijloc... totusi, ma bucur ca avem dealer oficial... poate asa vor intra in normalitate si preturile, si stirile legate de lansari de noi modele, si procurarea de accesorii originale (un kit de upgrade la 7025+ ...?) si dilemele de genul "de unde cumpar".

Respecte!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)