Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Lightbulb SD vs 16:9/ HD si calitate

Imi pun intrebarea: de ce nu are nici un DTH din Romania emisie 16:9
    Apar canale SD dar nu apar servicii tv 16:9

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

De inapoiati ce suntem.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

dar de ce s-ar transmite in 16:9? E mai interesant in 4:3, si porma strached, ca sa avem persoane grase nu?

Daca vedem problema din punct de vedere logic, mai intai bag un quote:

Piata locala de plasme si LCD-uri s-a dublat in 2008 comparativ cu 2007 din punctul de vedere al volumului comercializat. Astfel, daca in 2007 vanzarile pe acest segment s-au ridicat la aproximativ 250.000 de unitati, anul trecut au fost comercializate aproximativ 500.000 de televizoare LCD si televizoare cu plasma, estimeaza Jiri Rizek, CEO Flamingo. Din punctul de vedere al valorii vanzarilor, aceasta piata a cunoscut anul trecut o crestere de aproximativ 30%. Astfel, daca in 2007 valoarea vanzarilor de plasme si televizoare LCD se ridica la 180 de milioane de euro, pentru 2008 este estimata la 250 de milioane de euro, potrivit oficialului. Pretul pentru un LCD de 32 de inchi, produsul cu cele mai bune vanzari, a scazut anul trecut de la 1.999 lei pana la 1.799 lei, a mai spus oficialul. Acesta estimeaza ca in 2009 se va observa o stagnare a pietei de televizoare cu plasma si LCD-uri.
    Deci vanzarile de plasme si LCD cresc exponential aproape deja, am mai citit undeva ca deja se vinde semnificativ mai multe plasme si LCD-uri decat TV-uri clasice, si toti stim ca acestea sunt 16:9 nativ. Cu un update la soft la receptoarele DTH (Cel putin Digi si Dolce), s-ar putea rezolva foarte usor, ca sa setezi ca ai TV 16:9 sau 4:3 si pe baza acestui setari sa apare imagine. HBO transmite 16:9 si Cinemax la fel, receptorul daca primeste semnal ca se conecteaza la TV 4:3 ar putea sa faca Pan&Scan sau Letterboxing, si sa rezolve problema la o transmisie nativa 16:9, insa se pare ca operatorii sunt mai confortabili sa transmite letterboxed din oficiu, asa ca cei cu TV-uri 16:9 se uita la mijlocului TV-ului in chenar negru, sau fac artificii de streching iar, cei cu 4:3 se uita cu Letterboxed la fel, insa fara artificii ... Eu zic ca deja 25-30% dintre clienti au TV-uri 16:9 deci ar cam fii in ordine sa se rezolva aceasta problema. Cel mai normal ar fii o transmisie 16:9 unde este acest lucru posibil, si porma receptorul sa faca setarile necesare conform setarilor. Insa traim in Romania ... este mai usor sa nu se faca nimic pentru clienti decat sa se faca ceva logic, si acceptat in restul tarilor din UE ... Eu nu ma astept la miracole nici din partea celor de la Digi sau Dolce, insa nici din partea canalelor TV, chiar daca au aceasta posibilitate ... Oricum eu as considera o miscare reala si inteligenta trecere unor canale in 16:9 pana in momentul in care trecem pe HD ...

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Este vorba in primul rand de baza de date.
    2. ar putea sa-o faca macar cu ce au live din studio.
    3. O munca in plus pentru roman ce nu aduce beneficii...

that's it!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk View Post
    Eu zic ca deja 25-30% dintre clienti au TV-uri 16:9 deci ar cam fii in ordine sa se rezolva aceasta problema.
    E , hai sa nu exageram , 25-30% din cei de la orase , da restu' (si cei mai multi) stau pe ulitza unde abia au trecut "pe color" de la second la tipla in rate asa ca e departe statistica , maestre . Si eu am un CRT de vreo 5 ani da pana nu se strica nu prea am chef sa investesc in LCD si asta nu pentru ca nu-mi permit ci pur si simplu nu-mi place formatul imaginii aceleia latite . Sunt de condamnat ?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

se stie ca romanul nu face nimic decat cu sula in coaste, adica, acum impins de la spate de UE (daca ne-a pus dracul sa intram acolo).
    In sfarsit pe threadul cu bombele sportive, si care acum este inchis, am citit mesaje care mi-au descretit fruntea. Chiar ma bucur sa citesc si postari cu accent de "revolta".

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    E , hai sa nu exageram , 25-30% din cei de la orase , da restu' (si cei mai multi) stau pe ulitza unde abia au trecut "pe color" de la second la tipla in rate asa ca e departe statistica , maestre . Si eu am un CRT de vreo 5 ani da pana nu se strica nu prea am chef sa investesc in LCD si asta nu pentru ca nu-mi permit ci pur si simplu nu-mi place formatul imaginii aceleia latite . Sunt de condamnat ?
    Nu esti de comandat, si clar, reinnoirea "parcului TV" va lua ceva timp, chiar daca vanzarile LCD deja depasesc cele CRT. Orice procent am lua, orice statistica ideea de baza este ca exista deja baza pentru a cere 16:9 macar (chiar si HD), si ar fii extrem de usor de rezolvat ca sa se bucure de acest aspect atat cei cu 4:3 cat si cei cu 16:9, fara artificiile sus mentionate, insa cert este ca operatorii DTH si canalele TV sunt mai comozi decat sa faca un efort minim printr-un software ca sa rezolve aceste probleme. Cert este ca eu urmaresc canale 16:9, mai mult cele germane, si chiar daca aceste canale nu sunt HD, macar dau o senzatie normala pe un TV 16:9 ... (canele: RTL, RTL2, Pro7, Sat1, Premiere, Sky IT & UK etc ...)

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Sunt multe televizoare la care se poate schimba formatul din 4:3 in 16:9, dar o sa incomodeze benzile acelea negre telespectatorii. Intreabarea este: Dungi negre pt cei cu 4:3 sau persoane grase pt cei cu 16:9? O mare dilema.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cei cu 4:3 au deja dungi negre pe hbo si pe multe programe asa ca sa aibe si cei cu 16:9 ....Si la programele la care le punem dungi sus si jos in 4:3 (gen HBO) punem subtitrarea jumate pe imagine jumate pe dunga neagra ca cei cu 16:9 sa nu poata sa faca macar un zoom . Cred ca marea majoritate a televizoarelor CRT vindute in ultimii 7-8 ani au si moduri compatibile 16:9 . In ultimii ani de explozie a creditului cu buletinul in marea majoritate a caminelor romanesti s-a cumparat un televizor. Personal cred ca peste 85% din parcul de televizoare din .ro accepta 16:9

Nu vad in conditiile acestea motivul pentru care nici o televiziune sa nu faca pasul inainte macar cu un program doua. Macar cele cu abonament separat sau PPV. Chiar ne imaginam ca unul dintre cei care cumpara filme la PPV nu are pe ce le vedea in 16:9.

Problema este lipsa de initiativa specific romaneasca. Merge si asa ! dixit
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)