Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie instabila Disney Cinemagic HD

Salut,

sint in Bucuresti si am o antena offset 1.2 Gibertini / DM800 HD si Inverto Silver Tech 0,2dB Quad LNB. pe Sky UK ( cateva programe ) in special pe
    Disney Cinemagic HD am semnal instabil pe SNR 2 secunde sta pe 10.20 DB , 2 secunde pe 9.80 DB , si apar microblocuri ... fuge imaginea la baza; m-am gandit prima oara ca o fi de la cardul remote foarte accesat dar nu cred.

O idee de la ce ar putea fi?
    10x

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

aceeasi problema o am si eu cu tp`ul pe care e channel 4 london hd/sky sports 1 hd. Am mai observat problema si pe cel cu discovery hd (acelasi cu cel despre care vb tu) dar numai cand imi ajunge semnalul undeva sub 10 db, adica in conditii de ploaie sau alte chestii de genul asta, maj timpului stand peste 13 db. Din logica mea, deduc ca este ori o sensibilitate a tunerului pe o anumita plaja de frecvente (alte tp`uri tot din sky hd, cu acelasi sr si fec, mergand brici cu 7-8 db). Ori o problema de la ei (care n`o pot deduce). Cert e ca daca semnalul trece de 10 db pe respectivul tp, nu mai ai probleme.
    le: cred ca e wrong area unde ai postat
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    aceeasi problema o am si eu cu tp`ul pe care e channel 4 london hd/sky sports 1 hd. Am mai observat problema si pe cel cu discovery hd (acelasi cu cel despre care vb tu) dar numai cand imi ajunge semnalul undeva sub 10 db, adica in conditii de ploaie sau alte chestii de genul asta, maj timpului stand peste 13 db. Din logica mea, deduc ca este ori o sensibilitate a tunerului pe o anumita plaja de frecvente (alte tp`uri tot din sky hd, cu acelasi sr si fec, mergand brici cu 7-8 db). Ori o problema de la ei (care n`o pot deduce). Cert e ca daca semnalul trece de 10 db pe respectivul tp, nu mai ai probleme.
    le: cred ca e wrong area unde ai postat

Da, cu 7db nu am nici o problema pe canale de pe acelasi satelit 28.2E doar cu 2-3 se intampla asa ... nu se stabilizeaza semnalul la o valoare si oricum cu 8-10 Db nu ar trebui sa ai probleme.

Unde trebuie postat ? .. poate mi-l schimba adminul.Multumesc.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pai ori la dreambox ori la rdi-hd..nush..
    anyways, da, la fec`ul respectiv teoretic semnalul e util pana undeva la 5.5 db..dupa aia apar macroblocuri
    ia`ti o antena mai mare sau regleaz`o pe aia mai bine daca te intereseaza tp`ul respectiv in mod deosebit.
    nu mi`ai spus cum stai cu cel pe care e sky sports hd 1 si channel 4 london hd..eu pe ala am cca 9..9.5 db si face din cand in cand figuri
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    pai ori la dreambox ori la rdi-hd..nush..
    anyways, da, la fec`ul respectiv teoretic semnalul e util pana undeva la 5.5 db..dupa aia apar macroblocuri
    ia`ti o antena mai mare sau regleaz`o pe aia mai bine daca te intereseaza tp`ul respectiv in mod deosebit.
    nu mi`ai spus cum stai cu cel pe care e sky sports hd 1 si channel 4 london hd..eu pe ala am cca 9..9.5 db si face din cand in cand figuri

TOT asa fac si astea doua de care spui tu ... Sky Sport HD 1 si london 4 HD semnalul se misca intre 7.30 - 7.40 Db , ce e ciudat ca sint canale unde semnalul sta la 6-7 si nu am nici o problema.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)