Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Examene de radioamatori Iasi, Bucuresti si Timisoara

Sesiune de examinare pentru obtinerea Certificatelor de radioamator:

IASI - o sesiune ordinară de examinare va avea loc la Iaşi pe data de 4 aprilie. Info si inscrieri: Constantin Aniculaiesei tel. 0372-845.177 sau 0732-005.707 TIMISOARA - Examenul in vederea obtinerii certficatului de radioamator va avea loc in data de 28.04.2009 la sediul Departamentului Regional TIMIS, str. Horea nr. 24, Timisoara. Dosarele se depun cu 15 zile inainte de data examinarii. Pentru mai multe detalii, cei interesati pot obtine informatii la telefon 0372.845.875, pesoana de contact Diana Morocza.

CLUJ - Examenul in vederea obtinerii certficatului de radioamator va avea loc in data de 25.04.2009 la sediul Departamentului Regional CLUJ, Str. Campeni nr. 28, Cluj-Napoca. Termenul limita de depunere a actelor in vederea inscrierii la examen este 22 aprilie 2009. Pentru mai multe detalii, cei interesati pot obtine informatii la telefon 0372 845 744, pesoana de contact Florin Chis.

BUCURESTI - 29 aprilie. Sediul ANC. Informatii si inscrieri> Rad. Municipal Bucuresti tel 021-315.33.29, ANC - tel NOU - 0372.845.006 sau yo3apg - 0723.283.499. Examenul in vederea obtinerii certficatului de radiotelefonist va avea loc in perioada 27-28.04.2009 la sediul Departamentului Regional BUCURESTI, Str. Lucian Blaga nr. 4, bl. M110, sector 3. Termenul limita de depunere a actelor in vederea inscrierii la examen este 17 aprilie 2009. Pentru mai multe detalii, cei interesati pot obtine informatii la telefon 0372.845.005, persoana de contact Roxana Robeci.

Sursa: Federatia Romana de Radioamatorism http://www.hamradio.ro/default.asp?m...CT=5&content=2

Detalii privind obtinerea certificatelor de radioamator, precum si formularele respective le gasiti pe site-ul web al Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii, mai precis aici :
    http://www.anrcti.ro/DesktopDefault.aspx?tabid=2899
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Examen de radioamatori la Timisoara

Examen de radioamatori la Timisoara

Examenul in vederea obtinerii certficatului de radioamator va avea loc in data de 28.04.2009 la sediul Departamentului Regional TIMIS, str. Horea nr. 24, Timisoara. Dosarele se depun cu 15 zile inainte de data examinarii. Pentru mai multe detalii, cei interesati pot obtine informatii la telefon 0372.845.875, pesoana de contact Diana Morocza.
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Hai sa va spun cum a fost la examen

Am dat examen la Iasi pe 4 aprilie pentru clasa a III a. Recunosc ca am citit cate ceva, deoarece am terminat retele in cadrul fac. de calculatoare si TI si in nici un caz electronica. Bineinteles ca am cautat sa invat cate ceva din subiectele "grele" la care nu eram pregatit, dar conform norocului meu de o viata; bineinteles ca nu mi-a picat nimic din ce am invatat.
    In schimb, subiectele au fost teribil de usoare, cel putin in opinia mea. Nu cred ca a fost o singura intrebare de o complexitate medie macar. Examinarea s-a desfasurat corect, nu am vazut pe nimeni copiind, intreband examinatorul sau ceva de genul acesta. Poate sa il intrebi pe colegul la o intrebare, dar asta in cel mai fericit caz. Chestiunea cu "examinatorul parasaste un timp sala" a fost o legenda. Proba practica a constat si ea in intrebari simple.
    Tot respectul pentru aceasta examinare.
    Am fost insa trist cand am vazut numarul extrem de mic al candidatilor (<15) si media de varsta. M-am bucurat cand am vazut ca sunt si persoane de sex feminin. Banuiesc insa ca dificultatea minima a intrebarilor a fost tocmai pentru a crea posibilitatea de acces a cat mai multor pasionati.
    Este cunoscut faptul ca un candidat roman are nevoie de cunostinte mai avansate decat in marea majoritate a tarilor din UE, dar si ca in Japonia un examen pentru clasa a III a, are nivelul de dificultate echivalent cu examenul de clasa I de la noi.

Succes tuturor si 73' .
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by netcity View Post
    Am dat examen la Iasi pe 4 aprilie pentru clasa a III a. Recunosc ca am citit cate ceva, deoarece am terminat retele in cadrul fac. de calculatoare si TI si in nici un caz electronica. Bineinteles ca am cautat sa invat cate ceva din subiectele "grele" la care nu eram pregatit, dar conform norocului meu de o viata; bineinteles ca nu mi-a picat nimic din ce am invatat.
    In schimb, subiectele au fost teribil de usoare, cel putin in opinia mea. Nu cred ca a fost o singura intrebare de o complexitate medie macar. Examinarea s-a desfasurat corect, nu am vazut pe nimeni copiind, intreband examinatorul sau ceva de genul acesta. Poate sa il intrebi pe colegul la o intrebare, dar asta in cel mai fericit caz. Chestiunea cu "examinatorul parasaste un timp sala" a fost o legenda. Proba practica a constat si ea in intrebari simple.
    Tot respectul pentru aceasta examinare.
    Am fost insa trist cand am vazut numarul extrem de mic al candidatilor (<15) si media de varsta. M-am bucurat cand am vazut ca sunt si persoane de sex feminin. Banuiesc insa ca dificultatea minima a intrebarilor a fost tocmai pentru a crea posibilitatea de acces a cat mai multor pasionati.
    Este cunoscut faptul ca un candidat roman are nevoie de cunostinte mai avansate decat in marea majoritate a tarilor din UE, dar si ca in Japonia un examen pentru clasa a III a, are nivelul de dificultate echivalent cu examenul de clasa I de la noi.

Succes tuturor si 73' .

Felicitarile mele pentru examen si ma bucur ca vom avea inca un radioamator printe noi !

Examenele sunt usoare pentru cei care sunt in domeniu ,nu e o problema eu am fost de cateva ori la aceste examene si acum am clasa 1,am incheiat cu ele

Adevarul e ca da .. la noi putini merg le examen .. in Franta de exemplu .. sunt multi mai multi cei care folosesc statiile de CB la modul de radioamator .. adica fara a da examen fiind o banda libera (27 Mhz) din care am auzit eu .. in toata Franta ar fi vre-o 2 mil juma de radioamatori .. spre deosebire la noi in tara cifra lor nu trece de 10.000 !

Succes si 73 ... ne auzim prin banda
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Felicitari si ma bucur ca mai avem inca un radioamator printre noi.
    Examenul nu este asa de complicat pecat pare si imi pare rau ca sperietoarea este examenul de radiotehnica si nu este cel de regulament.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)