Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: redare 3D

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default redare 3D

Salut,
    Am "facut rost" de un film 3D. (Aici e ca la intrebarea despre primul milion: nu ma intrebati cum am facut rost de primul meu film 3D!)
    E posibil sa-l vad pe televizorul meu,un Samsung care e full HD, dar nu e 3D ready?
    Am reusit pana acum sa redau cam 30 de secunde, cu un mediaplayer (mkv player) si se vede imaginea "blur" asa cum e la cinematografele 3D. Apoi se opreste, nu stiu de ce.
    Ideea e ca el reda 3D, dar doar acele cateva secunde.
    Ce intreb e daca e necesara vreo scula speciala sau, pur si simplu, presupunand ca ai un film 3D, il pui sa ruleze pe televizor, pui ochelarii speciali pe nas si doar spritul de rigoare iti mai trebuie?
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am incercat pe monitor; e ok, merge doar cu ochelari.
    SHALOM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mulţam fain!

Doar că, n cazul ăsta, televizorul 3D ready e un proiect mort n faşă, mai ales că au apărut convertoarele 2D-3D.
    Pe scurt: iei un dvd 3D, l vri ntr-un dvd player normal (stand-alone sau de computer), ţi pui ochelarii şi....that's all, folks?!
    Multumesc,
    Scorpio

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Mulţam fain!

Doar că, n cazul ăsta, televizorul 3D ready e un proiect mort n faşă, mai ales că au apărut convertoarele 2D-3D.
    Pe scurt: iei un dvd 3D, l vri ntr-un dvd player normal (stand-alone sau de computer), ţi pui ochelarii şi....that's all, folks?!

Cred ca este destul de goliardica ipoteza ta. Nu stiu cat pot face acele convertitoare. Hai sa dam o valoare un pic mai elastica. Am vazut deja ce fac convertitoarele tip SD to HD in timp real, ma refer la cele de uz consumer. Sa speram ca nu vor fi ca acelea. In primul rand si nu vreau sa gresesc, cred ca intervin un dublu de sub-frame fata de ceea ce este 2D. Din calcule reiese ca acel filmat alearga la 120 de fps. Subiect deschis, chiar sunt interesat.

@isr2002
    Ai schimbat frecventa de refresh sau ochelari au un asa zis accelerometru virtual?

Nu de alta, dar din cate am citit, am inteles ca a fost facut ceva pe seama lui Touch HD.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu, ochelarii i-am luat din Auchan impreuna cu o revista pentru copii, 10 lei cu totul. Sint la fel cu cei din cinema 3D de la Plaza. Fisierul pe care l-am vazut era ceva in genul unui soft. Avea o prezentere a unei masini si un salt cu parasutele al unui grup. Din pacate se cam vedeau in frame-uri, de fapt mergeau 2-3 secunde apoi pauza alte 2-3. dar efectul 3d era foarte puternic.
    SHALOM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ma gandeam sa-mi iau un convertor din ala 2D/3D.
    Am aflat insa ca nu functioneaza nici macar pe un LCD cu led-uri, care aproape ca e 3D in sine.
    Am reusit sa redau inceputul unui film 3D, cu media playerul de la Western Digital, de care sunt, altminteri, foarte multumit. Merge vreo 30 de secunde (nu am inca ochelarii, sper sa mai gasesc la Auchan) si apoi gata, pauza. Cred ca e necesar un up-grade de firmware.

Intrebarea ramane: ce sa fac ca sa vad 3D pe tembelizorul din dotare?
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up 3D

Salut,
    Am "facut rost" de un film 3D. (Aici e ca la intrebarea despre primul milion: nu ma intrebati cum am facut rost de primul meu film 3D!)
    E posibil sa-l vad pe televizorul meu,un Samsung care e full HD, dar nu e 3D ready?
    Am reusit pana acum sa redau cam 30 de secunde, cu un mediaplayer (mkv player) si se vede imaginea "blur" asa cum e la cinematografele 3D. Apoi se opreste, nu stiu de ce.
    Ideea e ca el reda 3D, dar doar acele cateva secunde.
    Ce intreb e daca e necesara vreo scula speciala sau, pur si simplu, presupunand ca ai un film 3D, il pui sa ruleze pe televizor, pui ochelarii speciali pe nas si doar spritul de rigoare iti mai trebuie?
    Arunca ochii aici (fara ochelari) si vei gasi ce vrei
    http://www.3d-shop.ro/?p=productsList&iCategory=5

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Intrebarea ramane: ce sa fac ca sa vad 3D pe tembelizorul din dotare?
    incercati sa downloduiti astea:
    The.Polar.Express.2004.3D.720p.BluRay.x264-CiNEFiLE
    sau Journey.to.the.Center.of.the.Earth.3D.720p.BluRay. x264-BDiSC

primu vad ca mai poate fi gasit pe isohunt
    va trebuie doar ochelari (rosu/albastru)
    se vede impecabil dar na obosesc ochii.
    eu le-am vazut pe lcd-ul compului ( 24" ) si sigur merg si mai bine pe un teleu hd

ca filme ar mai fi:
    shrek_3D_dvd-rip_by-svcbadass e doar 15 min
    Fly.Me.to.the.Moon(200[3D.VERSION][MiNdSkiN]1337x

daca aveti un ftp pe care sa`l sheruiti , le urc.
    acum aduc spy kids 3d dar numa cu 35 kB/s

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

Intradevar, acestea sunt singurele filme 3D care merita vizionate.
    Cateva rectificari in legatura cu vizonarea filmelor 3D :
    1. Nu trebuie nici un convertor SD-HD (desi eu nu am auzit de asa ceva care sa functioneze cu rezultate notabile, ci doar ca unele playerele standalone au upscaling, dar mai stii? )
    2. Nu iti trebuie televizor 3D / LCD 3D/ plasma 3D /proiector 3D. Nimic din toate astea. Doar acestea in varianta 2D (adica de acelea de care avem noi pe acasa)
    3.Nu sunt la un numar de frame-uri mai mare decat varianta aceluiasi film in 2D. Imaginea doar este prelucrata in asa fel incat sa existe deplasari pe orizontala, mai mari sau mai mici (in functie de iluzia adancimii/profunzimii care se doreste a fi creata), ca niste umbre/dublaje in cele 2 culori ale ochelarilor de carton 3D cu care trebuie urmarit filmul respectiv. Mai exista varianta, la unele filme 3D, in care imaginea apare blurata/intinata la contururile personajelor/obiectelor/decorurilor (aceste variante-mai rare, de altfel, si de prosta calitate a imaginii), care trebuie redate cu un player software 3D (de exemplu Stereoscopic Player), care in loc de acel blur creeaza cele 2 culori alese, in functie de tipul ochelarilor pe care ii detii.

Asa ca faceti rost de ochelari de aceia de carton cu "lentila" rosie si albastra (pentru majoritatea filmelor 3D) sau verde si roz (pentru filmul "Calatorie spre Centrul Pamantului 3D") si distractie la maxim (recomandabil cu lumina stinsa in camera unde vizionati filmul, pe un ecran cat mai mare si la distanta cat mai mare de ecran, asta pentru efect maxim 3D).

De exemplu (spun asta din propria experienta) pe un LCD cu diagonala de 1 metru ai senzatia, stand la vreo 4 metri de ecran, ca ai o profunzime a imaginii (calculand adancimea din spatele ecranului si cat ies personajele/ obiectele in afara ecranului) de cam 1 metru. Cu un videoproiector, pe o proiectie a imaginii pe un perete, de 4 metri diagonala, ai senzatia ca ai o profunzime cam de 2-3 metri, asta daca vizonezi filmul de la vreo 10 metri distanta.

Daca mai aveti intrebari legate de acest subiect, va pot ajuta cu raspunsuri. Succes!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)