Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Monitor Full HD ?

Din ce am citit rezolutia pentru full HD 1080i este de 1920 x 1080 pixeli . Am o nedumerire ... monitorul asta e 600 ron si suporta 1920 x 1080 pixeli rezolutie maxima ... deci este full HD ? http://www.pcgarage.ro/monitoare-lcd...ms-wide-black/

vad ca in specificatii nu scrie nimic in acest sens si mi se pare putin 600 ron pt un monitor de 22 inchi sa fie FULL HD ... sau asa au cazut preturile ?
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

da, e full hd, dar nu are intrare digitala. adica imagine (mai) proasta pe computer si nu poti sa-l legi la conserva.

v

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

asta e full-hd de 21.5'' cu intrari d-sub, dvi si hdmi http://www.pcgarage.ro/monitoare-lcd...ms-wide-white/ dar e 900lei
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by v.b.15 View Post
    da, e full hd, dar nu are intrare digitala. adica imagine (mai) proasta pe computer si nu poti sa-l legi la conserva.

v
    nu ma intereseaza sa leg la conserva ci sa vad filmele HD de pe PC ( simplu sa le rulez HD sau sa le vad cu SkyStar HD ) . De ce ar fi mai proasta imaginea ?

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,

Imagini "proaste" la full hd, cu tehnica actuala, sunt mai greu de gasit.
    Important e pe ce pui accentul.Calitate, pret sau rabdare (in ultimul caz incerci sa descoperi raportul optim calitate/ pret).
    In ce priveste modelul ales:
    -refresh rate de 5ms e mediocru, gasesti si la 2ms, iar, daca te uiti relativ de-aproape, asta conteaza
    -iti recomand sa te duci sa vezi cu ochii tai cum se vede pe monitor, dar atentie, baietii ii dau luminozitatea si contrastul la maxim, pentru a "lua ochii" clientilor (nu ma refer la o firma anume, asa e cam pe la toate)
    -arunca un ochi si pe price.ro si citeste, in plus, cateva review-uri.

Succes!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@Scorpio da si tu informatii mai precise ....
    DM 800 , DM 500 ...etc Samsung Full HD LED nu mai e actual ? ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu nam inteles o treaba : deci ok full HD e 1920 x 1080 dar un monitor LCD ca sa fie Full HD e de ajuns sa suporte rezolutia aia ? sau o sa fie diferenta intre 2 monitoare care suporta sa zicem 1920 x 1080 dar unul are iesirea de semnal pe D-sub iar celalat pe HDMI ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wasexx View Post
    eu nam inteles o treaba : deci ok full HD e 1920 x 1080 dar un monitor LCD ca sa fie Full HD e de ajuns sa suporte rezolutia aia ? sau o sa fie diferenta intre 2 monitoare care suporta sa zicem 1920 x 1080 dar unul are iesirea de semnal pe D-sub iar celalat pe HDMI ?
    Toate monitoarele care suporta 1920 x 1080 sunt FULL HD !
    De obicei un monitor pt PC are intrare SVGA (ca si pe majoritatea placilor video, exceptie generatiile noi).
    Monitoarele mai ieftine nu au numai SVGA-ul.
    Monitoarele mai scumpe au si intrare DVI sau in unele cazuri rare direct si HDMI.
    DVI se poate transforma usor in HDMI.

Daca vrei imagine perfecta, fara bruiaje , neaparat trebuie sa ai si pe placa video DVI dar si pe monitor.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by missparker View Post
    Toate monitoarele care suporta 1920 x 1080 sunt FULL HD !
    De obicei un monitor pt PC are intrare SVGA (ca si pe majoritatea placilor video, exceptie generatiile noi).
    Monitoarele mai ieftine nu au numai SVGA-ul.
    Monitoarele mai scumpe au si intrare DVI sau in unele cazuri rare direct si HDMI.
    DVI se poate transforma usor in HDMI.

Daca vrei imagine perfecta, fara bruiaje , neaparat trebuie sa ai si pe placa video DVI dar si pe monitor.
    pai spre exemplu eu am acum un monitor CRT 19'' NEC MultiSync V921 si pot pune si rezolutia de 1920 x 1080 ... asta ce inseamna ca daca o sa rulez un film HD pe monitorul meu avand setata rezolutia aia o sa fie Ok ca la monitor HD nativ ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..azi am fost in doua magazine Carrefour, 3 Altex, Flanco si Metro si in niciunul n-am gasit macar un singur monitor HD...la ce dracu le-or mai avea pe site nu stiu....eram curios sa vad chiar un BenQ M2200HD cum se "vede"..

la M2200HD in specificatiie de pe site-ul oficial scrie 5ms / 2ms GTG..ce-o insemna asta?

ftp://80.252.92.142/monitor/lcd/data...08_preview.pdf
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq View Post
    GTG..ce-o insemna asta?
    Also, it can mean " good to go". sau "how long time it takes to screen make pixel -> gray to gray".
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..ASTA STIAM SI EU...intrebarea era...5 sau 2
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

E 5 si in unele cazuri e 2 .

Eu va recomand un monitor mai mare , care a luat si cateva premii

Iiyama ProLite E2607WS (26 de inch )

E 1920x1200 .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

In primul rand s-a plecat de la un full hd low budget, undeva la 6mil si s-a ajuns la 16 cat e Iiyama minim.

Acel Iiyama este cred cel mai low budget monitor full-hd de la ei. Are panel TN la 2ms si diagonala de 26'', nu l-am vazut pe asta personal dar cred ca e oribil, in cel mai fericit caz acceptabil/neimpresionant.

Daca se doreste o imagine cat mai buna, o reproducere cat mai exacta a culorilor, contrast mare, unghi de vizionare mare, fara input lag, atunci trebuie ales ceva cu panel S-IPS sau S-PVA, in nici un caz TN (acesta e doar pentru diagonale mici, si pentru pasionatii de jocuri pe calculator, timp de raspuns bun).

Ex. de s-ips: http://www.e7.ro/televizor-lcd-lg-10...-pr-16191.html - de 1m diagonala, sau http://www.shopmania.ro/magazin~onli...p-4323962.html - de 26'' insa nu la un buget redus, parerea mea e ca ar merita investitia.

Iar mitul ca s-ar vedea ceva ghosting sau ar avea input lag la 8-5ms, da e adevarat daca ai 100fps-uri (frames/second), avand in vedere ca standardul pentru filme e undeva la 23fps-uri garantez ca nu se observa nici pe departe, doar daca vrei sa faci un osciloscop foarte mare.

L.E. iar dvi-ul si hdmi-ul sunt ambele pt semnal digital, diferenta constand in faptul ca hdmi-ul transporta si sunetul. Diferenta vizuala, daca se observa asa ceva, va consta in faptul ca aceste cabluri sunt foarte diversificate calitativ iar la o lungime mare un cablu hdmi bun calitativ(oxygen free, bla bla) va oferi o calitate mai buna comparativ cu dvi sau d-sub. Nu cred ca se va observa o diferenta intre unul si altul, eu nu am observat, deci in functie de scopul in care va fi utilizat nu vad ca o necesitate mufa hdmi, in schimb asta e standardul viitorului...
    Last edited by gigi19lic; 21st March 2009 at 15:36.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa ne rezumam la intrebarile omului, excluzind, daca este posibil, exemplele personale. Adica sa nu fim subiectivi in legatura cu niste nedumeriri obiective.
    Deci:
    Din ce am citit rezolutia pentru full HD 1080i este de 1920 x 1080 pixeli.
    1. Nu exista full-HD 1080i . Full-HD/True-HD e unul singur: 1080p
    2. Da, 1920 x 1080 e full-HD
    3. Monitorul ala prezentat pe pagina PC Garage este full-HD, adica poate reproduce nativ 1080p in cazul unei placi video care o permite - cu o problema, pe care o voi detalia cum urmeaza
    o sa fie diferenta intre 2 monitoare care suporta sa zicem 1920 x 1080 dar unul are iesirea de semnal pe D-sub iar celalat pe HDMI ?
    4. Diferenta este urmatoarea: VGA (sau D-sub) este o iesire analogica, in timp ce HDMI este digitala. HDMI merge pina la o rezolutie de 2560 x 1600, din cite stiu, pe cind VGA merge pina in maximum 1920 x 1200 (ideal e sa ai un cablu scurt si o placa video buna, altminteri pot exista anumite probleme la reproducerea rezolutiei maxime: flickering, probleme de spectru, etc). HDMI transporta si audio, VGA nu. Prin VGA nu poti vedea filme HD cu suport HDCP, de fapt nu poti atasa nici o alta sursa monitorului in afara de calculatorul in sine (nu poti cupla Blu-Ray ori HD-DVD player).
    pai spre exemplu eu am acum un monitor CRT 19'' NEC MultiSync V921 si pot pune si rezolutia de 1920 x 1080 ... asta ce inseamna ca daca o sa rulez un film HD pe monitorul meu avand setata rezolutia aia o sa fie Ok ca la monitor HD nativ ?
    Ce vezi tu acolo e rezolutia suportata de placa video. Monitorul tau CRT n-o va reproduce in vecii vecilor. Rezolutia maxima a unui CRT este 1024 x 768. Ecran 4:3. Non-HD.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)