Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default receptie satelit neclara

Am o nelamurire,de ce nu pot receptiona foarte clar canalele transmise (nu se vad " oglinda" ci cu niste dungulite orizontale sau oblice ca niste valuri foarte fine). Mentionez ca am o antena de 85cm receiver Echolite 791 . Nu este influnetata receptia de satelit,se intampla asta atat pe Thor,Astra,sau HotBird. Cauza ar putea fi transmisia lor,sau am eu o problema la LNB,sau legaturi cablu?

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Ultimele doua, cel mai probabil. Cat de vechi e LNB? Verifica sa nu fie cumva crapat. Verifica si conexiunile cablului, la LNB & receiver
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default receptie

Am semnal de intensitate bun.
    LNB are pana 10 luni.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dannic View Post
    Am o nelamurire,de ce nu pot receptiona foarte clar canalele transmise (nu se vad " oglinda" ci cu niste dungulite orizontale sau oblice ca niste valuri foarte fine). Mentionez ca am o antena de 85cm receiver Echolite 791 . Nu este influnetata receptia de satelit,se intampla asta atat pe Thor,Astra,sau HotBird. Cauza ar putea fi transmisia lor,sau am eu o problema la LNB,sau legaturi cablu?
    incearca cu un alt televizor dar schimba si cablul AV

baft

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Folosesti iesirea RF sau SCART?
    Pt RF e foarte probabil sa ai "dungulite", cu un cablu SCART bun nu ar trebui sa fie probleme.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default receptie

Am schimbat pe rand televizorul,cablul ,scartul,si in final LNB-ul. Am obtinut o ameliorare ,dar tot mai persista( se vede ca LNB a fost o cauza). Ar mai fii ceva ce ar putea influenta,dar nu stiu exact daca asta e cauza:in fatza antenei la 1m e un mic gard rarefiat de stuff . Poate el sa dea asemenea probleme?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

folosesti un telefon fara fir ? ar putea fi o cauza pe anumite frecvente, se poate monta o ferita pe cablul de antena la 30cm de mufa f.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu cred ca folosesti ca sa conectezi receptorul la televizor iesirea rf a receptorului in care apar pe ecran aceste liniute "moar" pe imagine.poti sa scapi de aceste liniute daca folosesti iesirea scart a receptorului.daca folosesti iesirea scart a receptorului si pe aceasta iti apar aceste liniute atunci schimba din meniul receptorului iesirea scart din composite in rgb.am vazut televizoare care faceau aceasta problema pe intrarea composite
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default receptie

Dupa ce am schimbat LNB e mult mai bine dar parca tot se mai zaresc. Folosesc iesirea scart. E adevarat ca pe aproape am un telefon dect fara fir...cum zicea Nirolf poate interactioneaza cu receiverul...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut!

Lnb-ul n-are nici o legatura cu claritatea imaginii.schimba scartul cu unul mai calitativ,telefonul fara fir dect sa fie mai departe de cablu sau receiver.Probeaza cu alt receiver si vezi daca este la fel,poate fi chiar receiverul.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Dupa ce am schimbat LNB e mult mai bine dar parca tot se mai zaresc. Folosesc iesirea scart. E adevarat ca pe aproape am un telefon dect fara fir...cum zicea Nirolf poate interactioneaza cu receiverul...
    Daca ai si cablu,si il ai bagat in selectorul TV-ului,scoate-l si vezi atunci.
    Am patit si eu un caz asemanator,veneau perturbatii de pe cablu,si cine stie ce selector de duzina avea TV-ul (un Thomas, o clona de NEI).Cand era scos cablul TV,de pe receiver se vedea ca lacrima.
    .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Foloseste scartul pe conexiunea care ii convine televizorului (presupun ca are doua). De regula comutatia pe AV nu functioneaza egal. Ca sa te convingi ca problema ta e de la televizor probeaza conectind receptorul la altul. E o problema frecventa si nu are legatura cu calitatea materialului folosit in receptia propriuzisa.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dongle View Post
    incearca cu un alt televizor dar schimba si cablul AV

baft

alooo ai incercat la un alt tv ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default receptie

Oricum calitatea dupa schimbarea LNB s-a imbunatatit vizibil,dar parca se mai disting inca ceva dungulite.Tv este Samsung LCD-am incercat si cu alt Tv parca e aceasi situatie.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dezvolta putin asta cu "calitatea dupa schimbarea LNB s-a imbunatatit vizibil" ca eu unul nu ma prind. Calitatea cui? A imaginii?
    Last edited by bajomedia; 15th March 2009 at 05:03. Reason: gramatica

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread