Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
    member Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Radiator pe dm500s

Mi-am pregatit un mic radiator (taiat din unul mai mare) si vreau sa il pun pe procesorul de pe placa unui dm500 si intampin mici dificultati in modul de lipire.
    Daca folosesc pasta termo (argintie) si punctez radiatorul cu silicon(bagheta) se zice ca nu este prea bun pt ca se va topii in timp siliconul de la temperatura ....pasta termo care se si lipeste nu gasesc si daca ar fii este f scumpa.
    Cooler-ul nu am alta posibilitate decat sa il prind deasupra si sa sufle in interior prin fantele de pe carcasa este bine oare ?
    Astept idei de la cine dispune de ceva timp...Toate Cele Bune

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Exista un soi de silicon auto care rezista pana la 300de grade. La mine coolerul era pus sa scoata aerul din carcasa...si era soper rece.
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

du-te la orice magazin de computere si intreba de pasta ptr procesor de computer (eu am gasit mai demult de aia ca o seringa f mica de cativa ml), pui pasta de aia, radiatorul, presezi putin si asta e
    succes
    NU MA DUC LA VOT!
    m-am saturat de guvernantii nostri minunati!

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaitapanait50 View Post
    du-te la orice magazin de computere si intreba de pasta ptr procesor de computer (eu am gasit mai demult de aia ca o seringa f mica de cativa ml), pui pasta de aia, radiatorul, presezi putin si asta e
    succes
    Si eu am procedat la fel... Se lipeste, nu sunt probleme decat daca scuturi aparatul!
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Atentie! Cea argintie este conductoare electric! Sa nu ajunga pe traseele placii de baza sau intre pinii componentelor ca te trezesti cu "bucurii". Ar fi de preferat cea alba.

Respecte!
    yippie kay ey motherfucker!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Total inutil un cooler la DM500 . Cine va tot baga in cap idei d'astea ? DM500-ul meu (fost) merge de 4 ani (non-stop) .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

astia confunda electronica cu materia cenusie:P)))
    poate ne faci o surpriza si bagi bonfaieru' in el:P)
    @danetzd sa nu te superi pe mine dar e fara rost , sculele astea is testate inainte de a se vinde daca a iesit pe piata inseamna ca a trecut niste standarde si tat ce tre.
    tre sa priveti si celalat aspect, ca odata pus ventilatorul pe el, care in timp o sa huruie in camera si crede-ma am vazut si dinalea silentioase, si tat era zgomot in timp ce ma uitam la tv orice ar zice oricine , praful intra in el mai repede , identic cu ce vrei tu de calculator , a se vedea coolerul de pe spatele calc de la sursa , alea din interior care avetzi , de la laptop si asha mai departe deci nu e decat un alt aspirator de praf nu aducator de bine:P)
    ai vazut combina muzicala , casetofon , sau pick-up cu ventilator?:P) si alea de cand erau:P)
    sfatul meu e daca tot vrei sa il pui nu il pune pe carcasa macar asha o sa il poti vinde daca te plictisesti de el:P) pune-l langa si vei ce si cum , si daca ajungi la vorbele mele sa nu ma injuri....

Dreambox member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La asta ma gandeam si eu..ok acceptabil pe unele cu hdd eventual HD...dar pe 500 no way, ce rezolvi?
    Nu face nicio figura din cauza supraincalzirii.

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Total inutil un cooler la DM500 . Cine va tot baga in cap idei d'astea ? DM500-ul meu (fost) merge de 4 ani (non-stop) .
    Povesteste-ne cum ti-ai montat aer-ul conditionat ...( ) Prefer totusi o mica masura de precautie daca nu am sa pun coolerul macar micul radiator , ideea a venit de cand se vorbea pe rdi de aceste lucruri...
    Ideile tot de pe rdi dealungul anilor sau discutat si am zis sa fiu si eu la zi , unii au unii nu , ash prefera sa pun pt ca nu este clona

Banned

Posts Thanks / Likes

Va baga in cap unii care nu au nici macar SkyStar2 idei de 2 lei despre coolere si alte avioane ce aud ei prin stanga sau dreapta .

Al meu merge de 4 ani , si a mers mult timp asezat pe un VCR , care era si acela cald , normal , dar niciodata nu au fost probleme .

Nu mai ascultati toti fomistii , care doar viseaza la vis .

Trnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Pasta conductoare se foloseste numai pentru a transfera caldura de la procesor la radiator, nu are rolul de a rigidiza radiatorul pe procesor.
    Majoritatea celor care fac OC la calculatoare folosesc asta, se zice ca e cea mai buna si costa sub 20 lei un tub (suficient pt 1-2 procesoare).

Dupa ce se pune pasta, in primele ore de functionare "la cald", pasta se solidifica, iar daca ulterior e nevoie de umblat la radiator trebuie pusa alta pasta dar numai dupa ce s-a curatat foarte bine pasta veche! Exista solutii speciale pentru asta.

Asa ca nu prea e indicata folosirea pastei in cazul DM500 pentru ca placa de baza nu are sistemul de prindere a radiatorului, iar a da gauri in placa pentru a improviza un suport, nu cred ca se gandeste cineva la asa ceva.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    Povesteste-ne cum ti-ai montat aer-ul conditionat ...( ) Prefer totusi o mica masura de precautie daca nu am sa pun coolerul macar micul radiator , ideea a venit de cand se vorbea pe rdi de aceste lucruri...
    Ideile tot de pe rdi dealungul anilor sau discutat si am zis sa fiu si eu la zi , unii au unii nu , ash prefera sa pun pt ca nu este clona
    Nu este necesar montarea unui radiator pe procesorul dm 500-lui.

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Am sa tin cont de toate raspunsurile va multumesc pt sprijinul acordat

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

decat sa il "lucrezi" , daca tzi s-a urat de el il cumpar eu....

Banned

Posts Thanks / Likes

Pacat ca unii se lasa prostiti de catre alti amatori , care vin cu fel de fel de idei nastrusnice : cooler pe DM500 .

Pacat .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)