Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hyundai HSS 7160NA Digi Semnal maxim 80% ?!?!

Salut. As vrea sa stiu cum pot sa ridic semnalul mai mult de 80% la hyundai hss7160na de la digi, pentru ca imaginea cam pe toate programele nu este super clara ci este un pic "blurred" nefocalizata...Mai bine se vede cu antena normala....Calitatea am 98% si semnal 80% ambele constante, antena cred ca este cea de 1 metru, bine orientata este din moment ce calitatea imi sta fixa la 98%...o antena mai mare ma poate ajuta ? exista mai mare de 1 metru ?ca eu n`am vazut...vreau sa zic ca sunt in italia in orasul terni...sa fie din cauza asta ? sunt mai departe de satelit decat cei din romania ? Ce pot sa fac ? thx

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

mai mult de 80 % nu vei vedea in meniul de semnal al receptorului !

Calitatea imaginii de care spui tu ca nu esti multumit se datoreaza altor factori decat pozitionarea antenei!

Alti factori ar fi:
    -receptor tv de proasta calitate !
    -receptor de satelit de proasta calitate !
    -conexiunea receptor de satelit -receptor tv ..

Sigur nu e de la antena !

Bafta
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum este conectat receiverul la TV? Prin cablu in UIF, prin cablu RCA (galben, alb, rosu) sau prin scart? In ultimele 2 cazuri imaginea este identica (eventual in menu alegi RGB sau CVBS, vezi care e mai bun), dar prin cablu UIF imaginea este mai proasta (si nici sunetul stereo). Cum s-a spus mai sus, imaginea ta stearsa nu se datoreaza semnalului (daca este semnalul de vina, atunci ai fie intreruperi, fie mozaic-macroblocuri).

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Apropo de reglat antena si semnal , am fost la finul meu si mi-a zis ca a chemat niste "baieti" cu un aparat cu ecran (satlook) si n-au reusit sa scoata mai mult de 35% , asa ca dorea sa o urce pe casa poate vede mai bine . La o prima privire am constatat ca antena era ondulata din lateral (probabil ca au tras de ea) si s-au chinuit cateva ore sa scoata semnalu' . Dupa ce am indreptat-o , cu un amarat de satfinder din doua miscari am adus-o la 98% (nu ca ma laud !). Concluzia : poti sa ai aparatura lu' peste , daca esti prost din nastere tot asa ramai . Aviz "instalatorilor" supertehnologizati .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

In primul rand thx pt raspunsuri, in al doilea rand trag concluzia ca ar cam fi de vina proasta calitate a receptorului de la digi pentru ca...

---tv`ul este un lcd de 32" hd ready cumparat anul trecut. imi dau seama ca nu e cine stie ce scula aparuta de curant cu full hd 1080p si 180hz motion dar....oricum...nici ultimul jaf nu e, asa ca...sa zicem ca nu e tv`ul de vina

---conexiunea tv-reciver am facut`o printr`un cablu scart complet(21 pini conectati), ecranat, cu cablurile pt audio video ecranate separat cu mufele nichelate(pt ca nichelate sunt si cele ale reciver`ului) din care am eliminat pin19 din mufa scart de la tv(pin19 video out, e mai bine sa fie eliminat daca nu este folosit pentru ca semnalul video out de la tv sa nu produca interferente la semnalul video in care vine de la reciver(wikipedia))

---modalitatea de transmitere a semnalului este RGB, care dupa 2 zile de citit pe wikipedia si probe cu alte cabluri s`a demonstrat a fi cea mai buna

---cablul de la antena la reciver este cablu coaxial dublu ecranat de 3.5mm parca (recunosc aici am fost cam zgarcit dar nu cred sa fie asta buba)

Deci in concluzie trebuie s`o las balta sa ma multumesc asa cum se vede ? sau pot sa mai fac ceva ? mai bine ma multumeam cu cele 3-4 programe ale italienilor decat sa`mi iau digi si sa ma zgarie pe ochi cand ma uit la tv

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

asta e calitatea imaginii direct de la provider , pentru a vedea mai bine asteptam hd , pana atunci ne uitam la altii

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)