Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Default Inregistare pe DVD cu subtitrare

Cineva care se ocupa sau printre alte hobby-uri are si acela de a face colectie de DVD cu filme:
    am un prieten care e contra HDD,nu vrea si pace doar sa "memoreze" in Hard disk filmele care-i plac,vrea sa le inregistreze pe DVD,doar ca alte foarte multe care nu au subtitrarea incorporata gen .srt,ei bine cunoaste cineva cu ce programel se poate inregistra pe DVD si in acelasi timp sa "ia" si subtitrarea si sa ramana asa in "antologia"personala a pretenului
    Meri fain all,

Unemployed Expert

Posts Thanks / Likes

ca sa pui subs pe un dvd, trebuie intai sa-l "desfaci" in fisiere audio si video, apoi cu ajutorul programului DVDlab-pro (sunt si altele) poti pune pana la 8 subtitrari pe dvd.
    baFTA
    un server cteva receivere si ceva pasiune...

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Acuma depinde si de formatul filmelor. Ca nu ai specificat in ce format sunt salvate pe hard. Daca sunt avi e usor ca adaugi in acelasi folder si subtitrarea srt. sau sub. si o redenumesti dupa numele filmului exact ca in fisier si la urma adaugi .srt... Playerele actuale stiu sa ia singure subtitrarea daca are acelasi nume ca fisierul avi.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DINUS View Post
    am un prieten care e contra HDD,nu vrea si pace doar sa "memoreze" in Hard disk filmele care-i plac,vrea sa le inregistreze pe DVD
    Le scrie pe unitatea optica a calculatorului, sau le inregistreaza pe un DVD recorder? Ca e diferenta.
    filmele care-i plac
    Ce format? Avi, MP4, Mpeg, DVD/VOB?
    doar ca alte foarte multe care nu au subtitrarea incorporata gen .srt
    O subtitrare .srt este un fisier separat, nu e incorporat in fisierul-film.
    Cu ce programel se poate inregistra pe DVD
    Ce intelegi prin "inregistrare" pe DVD?
    in acelasi timp sa "ia" si subtitrarea si sa ramana asa
    Nici aici n-am inteles mare lucru.
    Deci 2 rezolutii imediate:
    1. postul se muta la sectiunea DVD-Divx-Hifi
    2. daca nu revii cu precizarile de mai sus, postul se sterge in termen de trei zile, intrucit nu putem ghici despre ce este vorba de fapt. Pina la urma, a arde un film Divx pe DVD si a-i adauga o subtitrare .srt cu acelasi titlu pentru a fi reproductibil pe orice DVD player cu redare Divx/Xvid e super-simplu.

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu banuiesc ca vrea sa le converteasca din avi/divx in DVD.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan_y View Post
    Eu banuiesc ca vrea sa le converteasca din avi/divx in DVD.
    Si eu asta cred ca vrea, de aceea si vrea dvd-uri si nu fime de pe hdd. Si probabil nu va reusi nimeni sa-l convinga ca dvd-ul rezultat va avea calitatea mai proasta decit avi original din care vrea sa faca dvd.

.
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca vrea sa transforme filmele din avi, mpeg .... in format dvd cu subtitrare o poate face cu TMPGEnc Editor cu care poate lipi subtitrarea de film dupa care il poate transforma in dvd cu nero sau alt program in acest caz subtitrarea apare tot timpul nu mai poate fi scoasa din telecomanda, sau poate transforma filmele cu Sony DVD Architect in dvd si poate adauga subtitrarea insa nu recunoate toate tipurile de subtitrare .
    Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic.
    Mahatma Gandhi
    ... ha-ha.ro ...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Le scrie pe unitatea optica a calculatorului, sau le inregistreaza pe un DVD recorder? Ca e diferenta.

Ce format? Avi, MP4, Mpeg, DVD/VOB?

O subtitrare .srt este un fisier separat, nu e incorporat in fisierul-film.

Ce intelegi prin "inregistrare" pe DVD?

Nici aici n-am inteles mare lucru.
    Deci 2 rezolutii imediate:
    1. postul se muta la sectiunea DVD-Divx-Hifi
    2. daca nu revii cu precizarile de mai sus, postul se sterge in termen de trei zile, intrucit nu putem ghici despre ce este vorba de fapt. Pina la urma, a arde un film Divx pe DVD si a-i adauga o subtitrare .srt cu acelasi titlu pentru a fi reproductibil pe orice DVD player cu redare Divx/Xvid e super-simplu.

1.Meri maestre hgfdgfui ptr intelegere si sorry ca am gresit locul postului.
    2.ma pun in contact azi/maine sa vedem exact ce format de filme are in HDD si inregistrare e exact ce spui,adica "a arde" pe DVD.Oricum multumesc all si revin chiar azi sau cel tarziu maine.
    Bafta,

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Iti recomand Avi2Dvd, dureaza cam mult dar isi face treaba ok

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Dupa ultimul dialog cu pretenu' in cauza,situatia se prezinta in felul urmator:majoritatea filmelor sunt Divx,deci nici o problema(dupa indicatiile voastre)sa le "arda" pe DVD,acum sa-si aleaga el programul dintre cele care i-ati spus.

Din partea pretenu'lui:
    Multumesc all ptr ajutor,

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Filmele Divx/Xvid (format standard) sint recunoscute de toate DVD Playerele de pe piata care au posibilitatea reproducerii Divx/Xvid (de regula logo-ul Divx este si el imprimat pe panoul frontal). Acestea vor recunoaste si subtitrarea (.srt sau .sub - atita vreme cit ea se afla in acelasi director cu filmul si poarta exact aceeasi denumire).
    In cazul in care persoana detine un DVD player care nu recunoaste formatul Divx (sau .avi, de fapt), exista o alternativa simpla pentru conversia filmelor in format DVD (.vob). Winavi Video Converter va recunoaste, de asemenea, si subtitrari (.srt) pe care le va putea imprima, in timpul conversiei, pe imagine.
    Calitatea nu va fi neaparat mai proasta decit a avi-ului original, dar nici mai buna.
    Daca numarul de filme Divx/Xvid este mare, recomand cumpararea unui DVD player care recunoaste formatul. Sint ieftine si, in cazul multor fisiere avi stocate pe DVD-uri, investitia merita.
    Daca filmele sint mai putine, si prietenul are rabdare sa le converteasca in format DVD (cu subtitrare inclusa) aici e softul care face treaba asta. Succes!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)