Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare pentru electricieni auto ?

La mufa de 12 V (bricheta) este legat asa ceva :

In una din prize este pus GPS-ul iar in cealalta un emitator FM . Emitatorul FM emite pe 107.9 (ia semnal audio de la GPS [PDA] si il emite spre radio-ul masinii) iar cand alimentatorul gps-ului este bagat in priza , are un sunet pe radio , ca un brum , un sunet enervant . Daca e scos , si gps-ul merge pe bateria lui , se aude perfect pe radio .

E problema la siguranta ? E prea mica si nu poate "duce" ambele aparate ?

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post

In una din prize este pus GPS-ul iar in cealalta un emitator FM . Emitatorul FM emite pe 107.9 (ia semnal audio de la GPS [PDA] si il emite spre radio-ul masinii) iar cand alimentatorul gps-ului este bagat in priza , are un sunet pe radio , ca un brum , un sunet enervant . Daca e scos , si gps-ul merge pe bateria lui , se aude perfect pe radio .

Trage o "monstra" a sunetului brumacios sa auzim si noi. Cred ca este vorba de un alimentator in comutatie pentru GPS si fiind foarte aproape de modulatorul FM interfereaza cu acesta din urma.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Banned

Posts Thanks / Likes

Nu pot din pacate .

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Am avut si eu aceleasi probleme,si cu acea "priza" dubla si fara.Am avut perturbatii.Cred ca de la acel alimentator al PDA-ului.
    Am indepartat pe cat posibil transmiterul de alimentator,si acuma am sunet curat,clar.Depinde daca te lasa inima sa gauresti tapiseria tavanului.
    Am alimentat din lampa plafoniera,am cositorit un conector pe lampa,si firele pentru acel intreruptor au niste minipapuci,si la Transmiter am dessurubat din varvul care intra in locasul brichetei,am eliminat siguranta(lampa plafoniera are oricum siguranta),si am cositorit cele doua fie acolo.
    Am inrodus in gauara din tapiserie,am rabatat Transmiterul si nu mai cade de acolo,am conectat firele,si mai are si avantajul ca este aproape de antena radio.Intreruptorul l-am pus sa nu stea tot timpul conecta Transmiterul.
    Problema ta este cu acel cablu de la GPS la Transmiter,dar poate ii gasesti o rezolvare cu un cablu mai lung.

Scuze pentru calitatea fotografiei,dar am coborat la masina,si nu am luat ochelarii la mine,a iesit mai in ceata,dar nu am mai coborat inca odata cele 4 etaje,sorry.
    Last edited by Mayerling; 7th March 2009 at 20:10.
    .

Banned

Posts Thanks / Likes

Ai de mine ma pui la munca . Tre sa fac rost de pistol de lipit etc . Hmmmm ...

Dar emitatorul de ce este prins in plafon ? Eu am lampa de plafon in ... portbagaj

Plafonul e din sticla , e panoramic

Alimentatorul PDA-ului e cel original , de la Navman ....

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Dar emitatorul de ce este prins in plafon ? Eu am lampa de plafon in ... portbagaj

Daca plafonul e din sticla,na-i sanse.Atunci cel mai bine sa indepartezi pe cat posibil acel alimentator de Transmiter.Eventual acea priza dubla sa o alimentezi direct de altundeva de la bord (de sub bord),si acolo pui Transmiterul,si alimentatorul GPS-ului sa ramana in bricheta originala.Sau cel mai bine,duci Radioul la un electronist,si-i pune o mufa jack si bagi acolo de la GPS,si renunti la Transmiter.Ca urmatoarea faza asta vreau si eu,ca am auzit ca prin alte tari aceste transmitere nu ai voie sa le folosesti.

La mine nu e prins de nimic,am facut gaura,mai mica,am impins fortat Transmiterul in gaura,apoi am frant-o de la articulatie,si cat e de usoara nici nu pica de acolo.
    .

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Trimite o poza a alimentatorului navigatiei plus cablurile aferente. Eventual si modelul de navman.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Banned

Posts Thanks / Likes

Navman S90i .

Poze mai incolo sau maine dimineata.

Banned

Posts Thanks / Likes

E buna ideea cu pus navigatorul direct in radio , se poate pune pe intrarea de magazie CD care lipseste (magazia) . Trebuie sa vad . Mai degraba fac o poza maine mufelor radioului in spate .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E buna ideea cu pus navigatorul direct in radio , se poate pune pe intrarea de magazie CD care lipseste (magazia) . Trebuie sa vad . Mai degraba fac o poza maine mufelor radioului in spate .
    o poza cu spatele radioului si scrie modelul masinii

Banned

Posts Thanks / Likes

Smart Limited/1 , iar cu poze vin mai incolo .

Banned

Posts Thanks / Likes

Revin cu pozele :

(catastrofa ce cabluri de 2 lei sunt legate in spate .... ma si mir ca merge ceva)

E modelul One , Smart Radio One by Grundig

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/a1/smartradioone1.jpg[/IMG]

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/a1/smartradioone3.jpg[/IMG]

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/a1/smartradioone4.jpg[/IMG]

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/a1/smartradioone2.jpg[/IMG]

[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/a1/smartradioone5.jpg[/IMG]

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

uite ia ceva de becker arata bine in bord sau o navi original.... si scoti chestia aia dubla de la bricheta pentru ca nu aratä estetic....si ramäi numa cu mp3 la brichetä

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ai incercat sa schimbi frecventa la emitator?
    DM 500S-KLASSE

Banned

Posts Thanks / Likes

Am schimbat frecventa si degeaba .
    Dongle , nu . Vreau sa caut unde se lega fosta magazie de CD , si acolo voi lega navi-ul (audio) . E cel mai simplu .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)