Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Suport 2 LNB de la Tehnic B

Stimati colegi,
    Ati incercat careva acest suport..? Eu am cumparat suportul pe care il vind ei,cu scopul de al pune pe o antena de 0,9 -modelul dat de cei de la AKTA.
    Cei de la TEHNIC B zic ca suporul ar fi ptr THOR-HOTBIRD (deci 14 grade distanta).
    Pe mine ma intereseaza situatia practica: THOR-SIRIUS (adica 6 grade diferenta)...pare cam la limita ca distanta minima intre LNB-uri..Marturisesc ca suportul-il am in mina-pare onorabil ca si calitate,dar mi-e sila sa stau cocotsat pe scara si sa ma chinui...
    In antena de acest fel am mai pus LNB 2 SATELITI-MONOBLOC ptr ASTRA-HOTBIRD(merge ff ok si ptr DIGI-MAX,CACI E ACEEASI DISTANTA..)-asta provine de la PROSAT CLUJ..
    Astept raspunsul vostru

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

pe antena de 0,9 cu 6° diferenta cu ljn-uri alps cu cap tronconic.
    de ce nu iei matale legatura cu baietii de la technic b via e-mail ca sa-ti demonstreze ca sunt meseriasi si te ajuta, ai ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe antena de 0,9m, la diferenta de 6° merg orice fel de LNB-uri, nu numai Alps cu cap tronconic... ba chiar mai ramane si spatiu intre ele (ca orientare, la 6° si antena de 90 cm trebuie sa ai distanta intre centrele LNB-urilor cam 85-90 mm).

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by asaintgeorge View Post
    Stimati colegi,
    Ati incercat careva acest suport..? Eu am cumparat suportul pe care il vind ei,cu scopul de al pune pe o antena de 0,9 -modelul dat de cei de la AKTA.
    Cei de la TEHNIC B zic ca suporul ar fi ptr THOR-HOTBIRD (deci 14 grade distanta).
    Pe mine ma intereseaza situatia practica: THOR-SIRIUS (adica 6 grade diferenta)...pare cam la limita ca distanta minima intre LNB-uri..Marturisesc ca suportul-il am in mina-pare onorabil ca si calitate,dar mi-e sila sa stau cocotsat pe scara si sa ma chinui...
    In antena de acest fel am mai pus LNB 2 SATELITI-MONOBLOC ptr ASTRA-HOTBIRD(merge ff ok si ptr DIGI-MAX,CACI E ACEEASI DISTANTA..)-asta provine de la PROSAT CLUJ..
    Astept raspunsul vostru
    care e exact intrebarea?

daca merge acel suport pt 6 grade distanta ?
    sau ce trebuie tu sa folosesti ?
    cel de la akta ?
    sau monobloc...
    nu prea inteleg
    oricum daca nu vrei sa stai cocotat pe scara atunci ... cheama un instalator ... ca orice suport pui tot trebuie putin timp sa stai cocotat

deci merge daca ai rebdare sa reglezi asa ceva , merge si cu monobloc , dar se poate intampla ca unele transpondere sa nu iti intre ...cel mai bine pui un motor pt a nu avea asemenea problele
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default suport...

Quote Originally Posted by asaintgeorge View Post
    Stimati colegi,
    Astept raspunsul vostru
    vezi ca baieti de thb au 2,3 tipuri de suporti.pt sirius thor iti trebuie ala integral din plastic...

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Lnb 2 sat

[quote=horatyu;694595]care e exact intrebarea?
    INTREBAREA ESTE: MERGE ACEL SUPORT ptr 6 grade?
    A INCERCAT CINEVA?

daca merge acel suport pt 6 grade distanta ?
    sau ce trebuie tu sa folosesti ?
    cel de la akta ?
    sau monobloc...
    nu prea inteleg
    oricum daca nu vrei sa stai cocotat pe scara atunci ... cheama un instalator ... ca orice suport pui tot trebuie putin timp sa stai cocotat

deci merge daca ai rebdare sa reglezi asa ceva , merge si cu monobloc , dar se poate intampla ca unele transpondere sa nu iti intre ...cel mai bine pui un motor pt a nu avea asemenea problele

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

salut ...
    merge sigur ... numai ca trebuie sa folosesti lnb-uri de alea ascutite tot de la tehnic B ca sa te apropii cat vrei unul de altul cu ele ... ai aici detalii despre lnb http://www.tehnicb.ro/convertoare/smalldetalii.htm

theghostbuster
    DM 800 HD, DM 500s
    offset fix 1,5m, offset 1,4m mobil, lnb inverto ultra black, opticum dm2800 ...

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by theghostbuster View Post
    salut ...
    merge sigur ... numai ca trebuie sa folosesti lnb-uri de alea ascutite tot de la tehnic B ca sa te apropii cat vrei unul de altul cu ele ... ai aici detalii despre lnb http://www.tehnicb.ro/convertoare/smalldetalii.htm

theghostbuster
    Salutare..
    Treaba este ca nu am prea multe optiuni..Trebuie sa pun 2 buc LNB dublu (cite unul pe fiecare satelit-fiecare avind 2 iesiri)..Eu am antena aia a lui AKTA cu 3 sateliti..acolo nu prea erau grade de libertate..a fost usor de reglat..Dar asta e la niste prieteni-vecini cu mine..si mi-e o scirba sa stau pe scara..ca e si frig..brrrrrrr..In cel mai rau caz...astept sa vie vara..
    Clientul are 2 rec Echosmart,cu sharing intre ele pe Max-CU CARTELA OFICIALA si ar mai merge si un THOR..asa..intre reprize..

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dupa ce ai scris tu se pare ca ai suportul asta , care nu ii tocmai potrivit pentru ce ai vrea sa faci
    [img=http://img398.imageshack.us/img398/9547/thorhbmare.th.jpg]
    Ai avea nevoie mai degraba de ceva de genul asta
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dupa ce ai scris tu se pare ca ai suportul asta , care nu ii tocmai potrivit pentru ce ai vrea sa faci
    [img=http://img514.imageshack.us/img514/1728/img6754.th.jpg]
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Peti sat View Post
    astea sunt pozele ?

45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Peti sat View Post
    Multumesc ff mult stimate coleg!
    Mi-au ajutat fotografiile!
    Cam la asta ma gindisem si eu-am facut urmatoarea jmekerieartea orizontala cu lungimea mai mare din montura de Tehnic B,este exact ceea ce-mi trebuie ptr situatia mea practica..si distanta dintre LNB-uri corespunde..Adica,folosind numai UNA dintre cele 2 bucati ale monturii de la Tehnic pot rezolva problema-dupa cum se vede in poza are si o canelura pe care pot culisa cele 2 LNB-uri..
    Un coleg mi-a raspuns in acest topic ca distanta dintre axele LNB ar trebui sa fie de 85-90 mm,iar montajul pe care-l pot eu face folosind acea modalitate de prindere imi permite : minim 70 mm.......maxim 100 mm.Deci..satisfacator ca plaja..

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    astea sunt pozele ?

Da asa arata situatia-multumesc ptr solutie..asa ma gindisem si eu ca ar trebui sa arate treaba..O sa o pun in practica..
    Spor la bani..si sanatate..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)