Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor deblocare Radio Ford

Rog cunoscatorii sa ma ajute pentru o problema.Un fost coleg (tot pensionist ca mine),si-a blocat radioul,incercand de mai multe ori sa bage codul 1234 care era exemplu in cartea radioului.
    Problema este ca s-a gasit codul si acuma pe afisaj este LOCKED 13,nu mai permite nici o deblocare.
    Am deconectat de la baterie,am scos mufele de la Radio din spate,degeaba.
    Ce ma sfatuiti sa fac in continuare,mentionand ca stiu codul corect.
    ?
    Radioul este pe un Ford Focus model :
    Audio Systems Jun 04 , FD 4000 X MO44943.
    Made in Portugal Model 4000 RDS
    Serial no. MO44943
    Part no. XS6F-18K876-FA
    .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Suna la reprezentanta cu talonul in mana. La alte marci din grupul Ford sunt obligati sa-ti dea codul.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Suna la reprezentanta cu talonul in mana. La alte marci din grupul Ford sunt obligati sa-ti dea codul.
    Codul il avem.Ca scrie si pe actele masinii,si e scris si cu pix-ul pe eticheta radioului.Dar a fost "berbec",ca a incercat de peste 10 ori sa tot bage acel 1234 care era in exemplul din carte.Si s-a blocat (in carte scrie ca permite 10 incercari si la a zecea se blocheaza),asta vreau sa stiu cum se poate debloca din acea stare de "LOCKED 13".
    Deocamdata l-am lasat cu radioul scos de la alimentare,si i-am spus sa incerce maine (dupa 24 h),poate are noroc.

L.E.
    Masina e din 2000,si in 2005 a fost schimbat radioul (cu casetofon),probabil atunci a scris ala pe eticheta radioului si acel cod buclucas,de catre al doilea proprietar,si de la ala l-a luat el anul trecut.
    Eu de fapt i-am si propus sa-si ia altul mai nou macar cu unitate CD,dar de,el decide.Deocamdata el il vrea pe asta.
    Last edited by Mayerling; 4th March 2009 at 17:13.
    .

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    Rog cunoscatorii sa ma ajute pentru o problema.Un fost coleg (tot pensionist ca mine),si-a blocat radioul,incercand de mai multe ori sa bage codul 1234 care era exemplu in cartea radioului.
    Problema este ca s-a gasit codul si acuma pe afisaj este LOCKED 13,nu mai permite nici o deblocare.
    Am deconectat de la baterie,am scos mufele de la Radio din spate,degeaba.
    Ce ma sfatuiti sa fac in continuare,mentionand ca stiu codul corect.
    ?
    Radioul este pe un Ford Focus model :
    Audio Systems Jun 04 , FD 4000 X MO44943.
    Made in Portugal Model 4000 RDS
    Serial no. MO44943
    Part no. XS6F-18K876-FA
    Codul este 6499. Dar cu Locked 13 ori il trimiti la mine ori apeleyi la cineva mai aproape. De deblocat prin asteptare, nicio sansa.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcutotal View Post
    Nu merge bai cu tasta 6 decat daca are locked10. In rest cu reset tool sau rescris procesorul.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Nu merge bai cu tasta 6 decat daca are locked10. In rest cu reset tool sau rescris procesorul.
    Si in afara de Reset Tool ce ar mai fi nevoie ?
    Ca asa cum cred,cel mai bine (si mai ieftin) ar fi sa-si ia altul,ca si asa cu el "blocat",el tot poate circula.Ca nu are treaba cu blocarea masinii.Codul e numai pentru "epava" aia cu casetofon,sa nu poate fi folosit daca e "ciordit".Dar ii mai trebuie lu satana in ziua de azi radio cu casetofon.
    .

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    Si in afara de Reset Tool ce ar mai fi nevoie ?
    Ca asa cum cred,cel mai bine (si mai ieftin) ar fi sa-si ia altul,ca si asa cu el "blocat",el tot poate circula.Ca nu are treaba cu blocarea masinii.Codul e numai pentru "epava" aia cu casetofon,sa nu poate fi folosit daca e "ciordit".Dar ii mai trebuie lu satana in ziua de azi radio cu casetofon.
    Nimic. Cu reset tool conectat la aparat stergi locked13 ca sa poti introduce din nou codul.

aici

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Unhappy Ford 4000RDS

Si daca am si reset tool si codul dar nu reusesc sa-l resetez?
    Ramane pe Locked13 indiferent de setari si conectarea "tool" sau de taste apasate etc.Am mai folosit "tool" pe alte casuri Ford si a fost OK dupa descrierea din doc primita dar asta nu vrea si gata.E original ca in doc ETL.
    Crezi ca mai pot sa fac ceva cu el? Sau trebuie sa-i citesc proc-ul!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default cod radio ford

am si eu nevoie de un cod ca nu este scris nicaieri
    serian no M066987.este pt un ford

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Smile codul pentru M066987

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    am si eu nevoie de un cod ca nu este scris nicaieri
    serian no M066987.este pt un ford
    codul este 5134, succes

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Help

salut am si eu un radio cu seria M066301 e model 4000 RDS va rog sa ma ajutati cu un cod tot la fel am scos bornele de la baterie si trebe introdus codul cand am cumparat masina nu am primit si codul de la radio nu stiam ca Fordurile au problema asta ...ms

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default cod casetofon rds 4000

salutare ma poate ajuta cineva si pe mine cu un cod pentru un radio casetofon 4000 rds cu serial number M471278 si part number YS6F-18K876-DA...multumesc frumos

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

.......4171

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)