Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    master Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation Pozitionare Parabola catre satelit*

Imi poate cineva traduce si defini urmatorii termeni tehnici, va rog!

ELEVATION; Azimuth; Polarization; Prime Focus si Offset Dish! Folosesc programul FastSatFinder 2.6 si ma confrunt cu aceasta problema.
    Mi se cere Latitudinea si Longitudinea pe care am identificat-o in Google Earth dar trebuie sa inteleg si termenii tehnici pentru a putea seta antena si lnb-ul. Va rog sa ma ajutati.
    Last edited by jackuzzy; 27th February 2009 at 17:30. Reason: Adaugare foto!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Azimutul si elevatia sint 'explicati' vizual chiar in poza ta.
    Polarizarea este modul in care sint transmise undele, poate fi verticala, orizontala sau circulara stinga/dreapta.
    Celelalte aici.
    SHALOM

master Master

Posts Thanks / Likes

Unhappy

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Azimutul si elevatia sint 'explicati' vizual chiar in poza ta.
    Polarizarea este modul in care sint transmise undele, poate fi verticala, orizontala sau circulara stinga/dreapta.
    Celelalte aici.
    Te-am inteles perfect acum te rog sa ma intelegi si tu pe mine, am vazut ce-mi arata, explica ceva dar nu stiu ce semnifica termenul elevatie(ridicare cumva?) dar azimuth nu-l gasesc nici in dictionar. dupa cum vezi imaginea aceea imi arata offset si dish. Am vazut post-ul alcela din wikipedia dar sincer sa fiu nu inteleg engleza. Va rog, imi puteti explica acei termeni? Vreau sa invat, deci: trebuie sa incep de undeva, si am inceput cu antena parabolica(pozitionare suport cu nivel pe bula de aer , iar la setarea antenei m-am impotmolit). Este careva amabil sa-mi explice ce si cum? Multumesc frumos tuturor celor care sunteti experti in ceea ce tine de telecomunicatii, in special detinatorului acestui forum.

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jackuzzy View Post
    Te-am inteles perfect acum te rog sa ma intelegi si tu pe mine, am vazut ce-mi arata, explica ceva dar nu stiu ce semnifica termenul elevatie(ridicare cumva?) dar azimuth nu-l gasesc nici in dictionar. dupa cum vezi imaginea aceea imi arata offset si dish. Am vazut post-ul alcela din wikipedia dar sincer sa fiu nu inteleg engleza. Va rog, imi puteti explica acei termeni? Vreau sa invat, deci: trebuie sa incep de undeva, si am inceput cu antena parabolica(pozitionare suport cu nivel pe bula de aer , iar la setarea antenei m-am impotmolit). Este careva amabil sa-mi explice ce si cum? Multumesc frumos tuturor celor care sunteti experti in ceea ce tine de telecomunicatii, in special detinatorului acestui forum.
    ELEVATIE= un fel de..sus-jos is AZIMUTH= un fel de stanga -dreapta

incearca si aici http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html un calculator destept ..zic eu
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.DIGICART.RO - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Indicatiile programelor de reglare nu te vor ajuta prea mult in practica , nici cea mai bine gradata antena nu va functiona "la milimetru".Pana nu te vei juca putin cu antena s-o indrepti spre sud si s-o misti stanga - dreapta sus -jos pana cand dai de satelit pe indicatoarele de semnal ale receiver-ului nu vei reusi prea usor sa o reglezi dupa datele furnizate de diverse programe care dau valorile unghiurilor.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In ce stadiu esti?
    SHALOM

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ce model ai offset ori prim focus ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Explicatii pentru incepatori

Hai sa-i luam pe rand ca ai incurcat ciorba cu mancarea
    1.elevatie- inaltimea aparenta la care se afla centura de sateliti. Intrucat satelitii sunt geostationari iar pozitia observatorului de pe pamant difera .Se calculeaza in functie de distanta fata de ecuator. La ecuator antena de afla dispusa la 90 grade,iar in romania in general la 44-46 grade.
    2.azimut-Satelitii sunt asezati in functie de meridianul 0 (Grenwich)iar in functie de pozitionarea lorsunt spre W(spre america)sau spre E (spre asia) In general in Romania se receptioneaza sat. de la 68 E-70W dupa aceea intervine curbura pamantului.
    3.polarizare-Semnalul de radiofrecventa se transmiteim mai multe feluiri pentru banda KU in general se foloseste polarizarea liniara(orizontala sau verticala) iar pentru banda C polarizarea circulara spre dreapta sau spre stanga.
    4 prima focus - antena circulara la care LNB-ul se afla in focarul centralal antenei
    5. ofset antena- antena formata dint-un segment al unui paraboloid de rotatie(cele ovale)iar LNB-ul se afla intrunul din focarele paraboloidului si care nu umbreste antena

ragli

master Master

Posts Thanks / Likes

Lightbulb Coordonate INTELSAT 1002 Albolote, Spania

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    ce model ai offset ori prim focus ?
    Am parabola de 90x85 cm aluminiu, lnb universal, nu stiu ce firma ca nu pune nimic, de 0,3 db.
    Nu stiu exact ce este offset sau prim focus. Am discutat cu administratorul si mi-a dat voie sa montez antena pe bloc, altfel... nu aveam nici o sansa sa vad satelitul. In momentul de fata antena este fixata in suport dar... acum a aparut alta problema, administratorul blocului nu gaseste cheia de la telecomunicatii si pe cea de la tuberie. Fara cablu in reciver nu am cum sa stiu daca am gasit sau nu satelitul. Am inceput prin a fixa suportul: cu nivel pe bula de aer... stiti la ce ma refer. Perpendicular pe zid, paralel cu pamantul. Am aflat coordonatele locuintei prin intermediul google earth si le-am pus in programul fastsatfinder, acest program mi-a indicat cum trebuie pozitionata antena si anume: ligheanul avand 90x85 cm am setat elevatia dupa informatia OFFSET DISH adica 27,64 grade, lnb +1,80 grade, azimuth setat cu busola 177,74 grade. Coordonate exacte! Acum depinde de fiecare cum seteaza antena, De ce utilitare dispune, eu zic asa, pentru a seta bine o antena parabolica trebuie sa incepi bine de la montarea suportului, dece? Daca nu montezi suportul perfect perpendicular cu pamantul(paralel cu unul din pereti) sau perpendicular cu peretele(paralel cu pamantul) setarea antenei parabolice va fi dificila!

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Am parabola de 90x85 cm aluminiu, lnb universal, nu stiu ce firma ca nu pune nimic, de 0,3 db.
    Nu stiu exact ce este offset sau prim focus. Am discutat cu administratorul si mi-a dat voie sa montez antena pe bloc, altfel... nu aveam nici o sansa sa vad satelitul. In momentul de fata antena este fixata in suport dar... acum a aparut alta problema, administratorul blocului nu gaseste cheia de la telecomunicatii si pe cea de la tuberie. Fara cablu in reciver nu am cum sa stiu daca am gasit sau nu satelitul. Am inceput prin a fixa suportul: cu nivel pe bula de aer... stiti la ce ma refer. Perpendicular pe zid, paralel cu pamantul. Am aflat coordonatele locuintei prin intermediul google earth si le-am pus in programul fastsatfinder, acest program mi-a indicat cum trebuie pozitionata antena si anume: ligheanul avand 90x85 cm am setat elevatia dupa informatia OFFSET DISH adica 27,64 grade, lnb +1,80 grade, azimuth setat cu busola 177,74 grade. Coordonate exacte! Acum depinde de fiecare cum seteaza antena, De ce utilitare dispune, eu zic asa, pentru a seta bine o antena parabolica trebuie sa incepi bine de la montarea suportului, dece? Daca nu montezi suportul perfect perpendicular cu pamantul(paralel cu unul din pereti) sau perpendicular cu peretele(paralel cu pamantul) setarea antenei parabolice va fi dificila!
    sal jackuzzy!trimite-mi un pm cu telefonul tau,stau aproape de tine si te pot ajuta.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca nu ai motor la antena, atunci pozitionarea pe suport perfect verticala nu e relevanta. Indiferent daca o pui fixa sau mobila, un satfinder iti usureaza foarte mult munca si costa pana in 50 RON.

Quote Originally Posted by ragli View Post
    In general in Romania se receptioneaza sat. de la 68 E-70W dupa aceea intervine curbura pamantului.
    Parerea mea e ca in general se receptioneaza 30W - 62E, iar in cazuri speciale (pasiune, multa munca si o pozitie strategica) 45W - 92E
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Poti folosi metoda babeasca, daca ai aflat macar aproximativ pozitia satelitului: urci receptia pe bloc, adica pe acoperisul blocului urci un televizor sport, (unul cit mai mic, nu te duci cu plasma ) si receptorul in care ar trebui sa ai deja memorat un canal sau macar sa fii intrat in meniul receptorului, sa bagi manual frecventa unui transponder, polarizarea si SR-ul si sa ai reprezentata vizual pe ecran puterea si calitatea semnalului pe acea frecventa. Apoi misti foarte usor antena in jurul pozitiei estimate pina ai valori cit mai mari la calitate (eventual vezi imaginea daca canalul e deja memorat).

Pe ce satelit vrei sa o pui?

Antena ta este offset. E foarte bine ca ai pus perfect vertical pilonul. Daca te hotarasti peste un timp sa iti transformi antena in antena mobila o sa fie foarte usor.
    SHALOM

master Master

Posts Thanks / Likes

Talking Intelsat 1002

Poti folosi metoda babeasca, daca ai aflat macar aproximativ pozitia satelitului: urci receptia pe bloc, adica pe acoperisul blocului urci un televizor sport, (unul cit mai mic, nu te duci cu plasma ) si receptorul in care ar trebui sa ai deja memorat un canal sau macar sa fii intrat in meniul receptorului, sa bagi manual frecventa unui transponder, polarizarea si SR-ul si sa ai reprezentata vizual pe ecran puterea si calitatea semnalului pe acea frecventa. Apoi misti foarte usor antena in jurul pozitiei estimate pina ai valori cit mai mari la calitate (eventual vezi imaginea daca canalul e deja memorat).

Pe ce satelit vrei sa o pui?

Antena ta este offset. E foarte bine ca ai pus perfect vertical pilonul. Daca te hotarasti peste un timp sa iti transformi antena in antena mobila o sa fie foarte usor.
    Am abonament la digitv. Digitv furnizeaza canalele prin intermediul satelitului Intelsat 1002 (1W). Si norocul meu... are acoperire in Spania. Pentru a monta antena a fost nevoie sa-mi cumpar multe jucarii precum: Nivel, busola[] si satfinder. Gratuit am achizitionat urmatoarele programe(foarte necesare): Google Earth(free version) pentru a afla coordonatele locuintei mele pe pamant(), FastSatFinder 2.6 pentru a afla coordonatele satelitului cat si setarile necesare antenei si lnbu-lui. Cu acestea eu zic ca nu mai trebuie nimic pentru a pozitiona o antena la satelit. Restul depinde de mana si nervii fiecaruia! Daca aveti intrebari referitoare la acele programe software astept mesajele voastre

Check this out(FastSatFinder result):

Last edited by jackuzzy; 5th March 2009 at 01:29. Reason: Adaugare detalii!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Bun, e destul de simplu. Chiar daca nu muti TV-ul pe acoperis, incearca asa: pozitioneaza antena spre sudul geografic - ai busola, e usor. Apoi misti puuuuuutin antena spre stinga (privita din spate). Stringi putin suruburile pentru ca antena sa nu se miste pe pilon. Apoi, cu tv-ul deschis in casa si cu cineva care sa urmareasca nivelul de semnal pe un transponder Digi, si cu care sa tii legatura prin telefon, misti usurel de antena sus-jos. Ar trebui ca in max. 15 minute sa reusesti. Dupa aia cauti sa ai nivel cit mai mare la Quality si stringi suruburile definitiv, peste tot, cu atentie sa nu se miste antena.
    Sa ne spui ce ai facut.
    SHALOM

master Master

Posts Thanks / Likes

Thumbs up Succeded!

Bun, e destul de simplu. Chiar daca nu muti TV-ul pe acoperis, incearca asa: pozitioneaza antena spre sudul geografic - ai busola, e usor. Apoi misti puuuuuutin antena spre stinga (privita din spate). Stringi putin suruburile pentru ca antena sa nu se miste pe pilon. Apoi, cu tv-ul deschis in casa si cu cineva care sa urmareasca nivelul de semnal pe un transponder Digi, si cu care sa tii legatura prin telefon, misti usurel de antena sus-jos. Ar trebui ca in max. 15 minute sa reusesti. Dupa aia cauti sa ai nivel cit mai mare la Quality si stringi suruburile definitiv, peste tot, cu atentie sa nu se miste antena.
    Sa ne spui ce ai facut.
    Intelsat 1002: Signal 78%(variabil 78-79%) Quality 92%(stabil)
    Care sa fie cauza variatiei semnalului(1%)? Suportul antenei este fixat in beton cu hold-suruburi de 22(4 suruburi) Suportul are 80 cm inaltime diametru de 14 cm(teava) Vopsit si acoperit cu un capac de plastic. Antena este pusa in loc deschis(vizibilitate la 360 grade)! PACAT CA NU AM MOTOR. DACA AR FI SA CUMPAR UNUL CE MI-ATI RECOMANDA?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)