Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default probleme cu semnalu de DIGI TV pe un hyundai 1120na

sunt un rookie in materie de antene parabolice, receptoare si toate acestea. problema mea e ca nu resusesc sa vad aproape nici un canal din pachetul popular de la Digi TV. (adica vad doar transponderu 11785: money channel, music channel etc ...)

am nivel 75-80% , insa calitatea variaza intre 20-si 45-50 , uneori chiar si 70% pe receptorul Hyundai 1120 care are deja 2 ani. pana acum a mers bine spre satisfacator. adica un an a mers de minune, doar antena 1 nu o vedeam, in rest toate mergeau ok. apoi m-am mutat, am schimbat antena pe alt bloc si au incep problemele.

baiu e ca am pus in cascada de la loop-ul hyundai-ului in alt receiver miramaxx (fta) si pe asta vad canalele gratuite (music chanel, u tv, otv, ddtv), am semnal bun si pe celelalte transpondere pt pachetul digi, si chiar vad super ok si canale gratuite pe astra 1, 2, hotbird, eutelsat w2, w3a, sirius pt. ca am si un motor la antena.

MA poate lamuri cineva ce nu e in regula ? poate fi receiveru hyundai de vina ? tocmai am schimbat lnb, cablu (de aprox 45 m), am re-montat antena ....

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai gadila antena. Nu cred ca esti perfect pe curba.
    Semnalul indicat difera de la receptor la receptor. De exemplu la Hyunday apar blocaje pe la 25%. Acelasi semnal il vad pe Strong cu 49%....daca pun dreambox o sa vad peste 65%.
    Deci verifica antena.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mai poti incerca sa rotesti lnb-ul putin spre dreapta...

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default multumesc mult, dar pare a fi altceva

multumesc pentru raspunsuri
    deja am gadilit-o de vreo 4 ori in ult sapt dar se pare ca mai e ceva care nu mere ok.

de ex:
    cand am re-instalat-o sapt trecuta am gasit semnalu cu micromaxx-u (de care sunt super multumit si care imi arata 8-9 semnal pe aproape toate transponderele de digi, iar pe 11785 arata chiar 13). am pus cablu la hyundai si prindea semnal, dar nu vedea nici un canal. a treb sa ii dau un factory settings si apoi a mers. adica chiar daca semnalu varia f mult 45-60-75% (calitatea, ca nivelu statea in 75-80%) se vedeau toate canalele.

Marea mea intrebare e daca e posibil sa fi facut eu vreo buba cand am dat "revenire la setarile fabricii" cu card inauntru - am citit undeva ca s-ar putea reseta si key'le de pe card si tre sa astept pana le renoveaza luna urm.
    S-au pt ca am pus pe iesirea de loop celalalt receiver (Micromaxx) sa fi "ars" ceva in Hyundai ... poate pt ca am mutat si motoru cu Micromaxx-u?

A doua nelamurire e daca pot face un update de soft daca nu am semnal stabil (adica variaza 25-30-55%) ?

oricum am sa mai incerc sa "plimb" un pic antena

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

in tradevar problema persista si aici ........pe anumite frecvente
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita č quando gli uomini hanno paura della luce.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mcernautan View Post
    sunt un rookie in materie de antene parabolice, receptoare si toate acestea. problema mea e ca nu resusesc sa vad aproape nici un canal din pachetul popular de la Digi TV. (adica vad doar transponderu 11785: money channel, music channel etc ...)

am nivel 75-80% , insa calitatea variaza intre 20-si 45-50 , uneori chiar si 70% pe receptorul Hyundai 1120 care are deja 2 ani. pana acum a mers bine spre satisfacator. adica un an a mers de minune, doar antena 1 nu o vedeam, in rest toate mergeau ok. apoi m-am mutat, am schimbat antena pe alt bloc si au incep problemele.

baiu e ca am pus in cascada de la loop-ul hyundai-ului in alt receiver miramaxx (fta) si pe asta vad canalele gratuite (music chanel, u tv, otv, ddtv), am semnal bun si pe celelalte transpondere pt pachetul digi, si chiar vad super ok si canale gratuite pe astra 1, 2, hotbird, eutelsat w2, w3a, sirius pt. ca am si un motor la antena.

MA poate lamuri cineva ce nu e in regula ? poate fi receiveru hyundai de vina ? tocmai am schimbat lnb, cablu (de aprox 45 m), am re-montat antena ....
    asta nu o poti face pt ca ai bagat tensiune pe lnb de la doua aparate si daca mai ai norocul sa nu ii fi ars decupleaza si punei un comutador diseq

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default am facut-o de oaie

cred ca am facut-o cam tare de oaie.
    Imi poate zice cineva ce e mai probabil ca s-a ars, s-au mai bine zis, ce mai pot salva:
    LNB, motor, decodoru hyundai (care mi-am dat seama iintre timp ca e un hss 3169 na) - pe care l-am folosit ca punte, sau celalalt decodor micromaxx ?
    e posibil sa scap doar cu un LNB prajit ? sau s-a stricat/ars si ceva in hyundai 3169na si de asta nu mai prind semnal stabil ?

abia peste vreo 2 zile pot urca pe bloc ca e incuiat si mesteru cu cheia e liber .....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Problema ta de semnal nu este din antena,este din partea de alimentare a receiver-lui,daca ai sa desfaci "conserva" ai sa vezi ca ai cativa condensatori umflati,acolo e buba.....Bafta.
    Vu+Duo,Humax HDCI 2000,Dreambox500,Digi TV,Max TV,Triax 1,10cm,PhilipsLNB,Diablocam,CAS 3,InfinityUSB,E.T.C.-raPromax TV Explorer

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liniuta View Post
    Problema ta de semnal nu este din antena,este din partea de alimentare a receiver-lui,daca ai sa desfaci "conserva" ai sa vezi ca ai cativa condensatori umflati,acolo e buba.....Bafta.
    Multumesc mult , baiu e ca am cutiuta in custodie si nu ma pot baga inauntru .....plus ca nu stiu nimic de fire si condensatoare ....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default asta am sa incerc sa fac

multumesc nirolf
    am s-o trimit inapoi; doar ca am o mica problema de distanta: vreo 4000 de km pana la cel mai apropiat sediu digi . Acum sunt in Spania .... in capat, acolo unde intorc vulturii ....

O sa mi-o repare / schimbe la "masa de montaj" pentru ca o am in custodie ?
    E posibil sa o fi busit eu (cand am pus alt receptor pe loop) si la "masa de montaj" sa ma puna sa o platesc si sa nu imi dea alta la schimb ?
    ca daca e asa mai bine mai cer una cu promotia si asta e....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default am probat, am schimbat si tot ....degeaba

Am probat magnificul meu decodor (care e de fapt un 3169) pe alta antena care functioneaza superbine cu un 1160 (al unui prieten) si tot nu merge.

CONCLUZIE: ori il arunc pe geam, ori il arunc .... la "masa de montaj" poate mi-l schimba

INTREBARE: daca e in custodie mi-l schimba? si mi-l schimba tot cu un hyundai .... sau poate ma bate norocu cu vre-un Humax ... poate chiar un IV .... mai bine joc la loto ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)