Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default SkyStar 2 sau SkyStar HD 2 ?

Buna ziua tuturor!

Dupa multe tatonari, m-am hotarat sa imi construiesc si eu un mic sistem de receptie.
    Insa, am deja prima nelamurire. Care e diferenta dintre SkyStar 2 si SkyStar HD 2? Citind forumul am inteles ca transmisiile HD pot fi receptionate si cu primul din cele doua.
    As mai vrea sa stiu daca o astfel de placa trebuie deblocata pentru a o putea-o folosi cu softurile mentionate in paginile forumului.

Va multumesc!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cu una obisnuita poti receptiona TVR HD (16 est), MTV HD (19 si 13 est), cele FTA de pe 9 est (FTV HD, Luxe HD si Melody Zen HD) si inca cateva care sunt transmise DVB MPEG-4/HD. Tot ce e transmis DVB-S2 - 8PSK MPEG-4/HD poate fi receptionat numai cu o placa sky star HD sau ceva similar.Iar daca ai un calculator mai slab iti poti lua adio de la receptia HD.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult pentru raspuns!
    Pe langa aceasta, cu placa HD pot receptiona toate celelalte posturi ce nu emit in HD, la fel ca si cu SkyStar 2?
    Ar fi vreun motiv pentru care SkyStar HD sa nu fie recomandata?
    Multumesc!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Bineinteles ca e recomandabil sa iti iei una care stie si HD. Am vazut ca a scazut pretul la sky star hd (undeva pe la 300 si ceva de roni).

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc inca o data!
    Asadar, am scapat de o dilema...ma voi orienta catre placa SkyStar HD.
    Cat despre antena...cam la ce ma pot astepta la o antena offset de 1 - 1.2 m? Mentionez ca locuiesc in Galati. Voi putea receptiona un numar mare de sateliti in conditii bune? Iar motorul H-H...se comanda direct din receiver, fara a necesita nici un alt dispozitiv in plus?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default info

salut , sfatul meu este sa-ti cumperi separat un pozitioner gen : srt digibox stie diseq 1.2 pt. monturi h-h (50roni am dat anul trecut in vara) si are telecomanda , iar ca antena offset sa cumperi una la 75-80% din valoarea diametrului la cat scrie ca lucreaza montura ex: montura pana la 120cm = antena offset de 90cm
    asa ai sanse mult mai mari de a-ti proteja montura si cu pozitionerul scapi de eventualele prb. care apar legate de diseq 1.2 , stiind ca in general aceste pl. nu prea stiu de diseq 1.2 si nici tunerul nu prea tine 500mA pt. a comanda o montura h-h + lnb-ul
    stiu ca exista playere soft care au aceasta optiune de a comanda monturi h-h , dar daca nu ai si partea hard care sa sustina softul nu prea faci mare lucru , asa cu pozitionerul separat mergi la sigur

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu am incercat niciodata sa misc hh-ul cu ajutorul placii. Stiu ca exista un plugin care poate face asta (sa ma corecteze cineva daca gresesc....parca MiBi). In privinta dimensiunii antenei te sfatuiesc sa iti iei de 1,1. Eu am de 2 ani de zile una de fier cu dm2200 si merge f. bine. Acum doar nu vrei sa te tina un hh 10 ani.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zappaf View Post
    Bineinteles ca e recomandabil sa iti iei una care stie si HD. Am vazut ca a scazut pretul la sky star hd (undeva pe la 300 si ceva de roni).
    Poate ca a scazut pretul la Skystar HD dar nici chiar la 300 de ron. La Elstar, care sunt printre cei mai ieftini de pe piata, costa 565 RON.... fata de 265 cat e un skystar clasic.
    Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
    75 E - 43 V

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Post salut

puteti lua aceasta de aici, unde pretul este destul de bun ,http://www.teledigital.ro/Shop am luat pentru cineva de aici

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Dintre skystar 2 si skystar hd2 alege fara discutii skystar hd2 , gandestete la ss2 ca o placa de prin 2001 si ss hd ca o placa de la inceputu anului 2008 , punctele slabe ar fi ca are tunerul ceva mai putin sensibil.Plus ca HD e viitorul SD e de cand sa inventat televiziunea , si da cumpara de la teledigital fiindca si eu am luat 2 bucati si nu am avut probleme cu niciuna acuma vad ca e 338 o bucata.

Invisible Man Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ca sa nu mai deschid alt topic , de unde diferenta asta de pret la SS HD2 de la teledigital fata de alte magazine (elstar , peruvision ) unde aceasta placa e undeva pe la 560 lei ?
    Vreau sa-mi cumpar una !Pot lua cu incredere de la teledigital ? / sau recomandati-mi alt magazin !

Mersi !

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sunt curios si eu de un eventual raspuns, dar cred ca probabil unii au bun simt si nu pun adaos comercial asa mare la unele dintre produsele lor, cum fac altii care vor sa se imbogateasca peste noapte.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Urmuz View Post
    Ca sa nu mai deschid alt topic , de unde diferenta asta de pret la SS HD2 de la teledigital fata de alte magazine (elstar , peruvision ) unde aceasta placa e undeva pe la 560 lei ?
    Vreau sa-mi cumpar una !Pot lua cu incredere de la teledigital ? / sau recomandati-mi alt magazin !

Mersi !
    Uite aici daca vrei ceva serios si nu abureli de pe la noi.

http://www.idealo.de/preisvergleich/...ct/238885.html

sau asta:

http://www.idealo.de/preisvergleich/...chnotrend.html

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Sa inteleg ca cele disponibile la noi sunt incerte in ceea ce priveste autenticitatea?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by alex1983 View Post
    Sa inteleg ca cele disponibile la noi sunt incerte in ceea ce priveste autenticitatea?
    Pai acelasi produs la 'nspe preturi la ce te poate duce cu gandul
    Nu mai bine cumperi un produs de afara mai ales Germania (de regula tara producatoare pentru astfel de placi dvb), este si mai ieftin si ai si o mai mare siguranta.

Eu cel putin asa fac, voi faceti cum credeti de cuviinta, nu incerc eu sa va conving ... doar imi dau cu parerea.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)