Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Lightbulb Cel mai bun receiver/lnb pt zona Galati

Salut,
    incerc sa aflu care ar fi cel mai bun/pretabil receiver pt Romania. Eu am satelite in usa si pot vedea toate programele din zona americii de nord plus ceva internationale. Am cumparat un tv mai bun pt cei de acasa din Galati si as vrea sa aflu parerea voastra in legatura cu ce echipament ar trebui sa achizitionez ca sa pot avea cea mai buna putere de captare. As vrea sa cumpar un receiver HD daca se poate folosi in zona si sa aflu ceva detalii despre decodare/softuri/key.
    Eu acum pot intra pe citeva site-uri si pot face update la soft pt a putea vizualiza programele toate, mai putin acum cele de pe Nagra3.
    Apreciez orice sfat constructiv, cel mai interesat as fi sa aud de la cei din zona Galati care folosesc deja acest sistem.
    Multumesc anticipat.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

De preferat ar fi o antena 1.5-1.8m cu montura polara actuator si pozitioner , receiver HD linux (pe care se poate rula gbox , cccam etc) dreambox 8000 sau 800 , iar ca lnb din cele actuale un inverto.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    De preferat ar fi o antena 1.5-1.8m cu montura polara actuator si pozitioner , receiver HD linux (pe care se poate rula gbox , cccam etc) dreambox 8000 sau 800 , iar ca lnb din cele actuale un inverto.

Multumesc pt raspuns. Vad ca esti in tema si indraznesc sa intreb pt mai multe detalii. Din ce am cautat pe net, nu prea am vazut Dreambox 8000/800 pe piata ca sa imi pot face o parere despre pret si calitati. Antena si lnb nu cred ca ar fi o problema, chestia ar fi sa reusesc sa le pozitionez corect.
    Cu aceasta aparatura ce sateliti/programe as putea receptiona? Exista suport online pt ele? Se pot receptiona si programele codate sau numai FTA?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes
    Offset Triax TDS 110 + montura HH Opticum 3800 (60.0E<->30.0W), LNB Invacom 0.2db,
    VU+ Rules
    Contact Skype: [email protected]

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by coachcat View Post
    Multumesc pt raspuns. Vad ca esti in tema si indraznesc sa intreb pt mai multe detalii. Din ce am cautat pe net, nu prea am vazut Dreambox 8000/800 pe piata ca sa imi pot face o parere despre pret si calitati. Antena si lnb nu cred ca ar fi o problema, chestia ar fi sa reusesc sa le pozitionez corect.
    Cu aceasta aparatura ce sateliti/programe as putea receptiona? Exista suport online pt ele? Se pot receptiona si programele codate sau numai FTA?
    Dreambox 800 se gaseste deja pe piata de ceva vreme , il gasesti de exemplu la http://www.peruvision.ro sau http://www.elstar.ro precum si la alte shop-uri online din vestul Europei.8000-ul inca nu se gaseste masiv pe piata , au existat doar cateva lot-uri ce au ajuns majoritatea in mana celor ce s-au inscris pe listele de asteptare dar in curand va intra "masiv" pe piata.
    Pretul 800-ului este undeva in jur de 2000 RON (la shop-uri online din vest poti iesi mai ieftin) iar cel al 8000-ului va fi undeva la 1000 euro.

Ti-am dat acesta combinatie pt ca datorita sharing-ului vei putea vedea aproape tot ce este codat la ora actuala.Tot ce trebuie sa faci e un abonament la un DTH autohton si sa cauti parteneri de sharing.Pt sharing iti trebuie o legatura permanenta la net si un router.

Te invit sa vizitezi sectiunea dreambox a forum-ului pt a afla mai multe despre acesta familie de receptoare.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dorinelu View Post

Pai in zona unde vrea el nu cred ca-i intra HD-urile de pe 1*V cu o ant de dimensiunea aceea.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In zona aia intra toate HD-urile de pe 1W cu antena pe care am propus-o, treaba e probata!
    Last edited by dorinelu; 27th February 2009 at 09:29.
    Offset Triax TDS 110 + montura HH Opticum 3800 (60.0E<->30.0W), LNB Invacom 0.2db,
    VU+ Rules
    Contact Skype: [email protected]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)