Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default problema receiver Technomate 1500CI+

Salutare! De 2 zile am o mare problema cu receiverul meu din titlu.. nu mai receptioneaza nimic.. semnalul e 5% ca si cum nu am curent in LNB. Dupa o examinare mai atenta, am observat ca cuprul din mufa ce merge pe bloc e f oxidata, asa ca am hotarat sa-l desfac. Tunerul(daca zic bine), sau modulul in care intra cablul de la lnb (acest modul mai contine loop-ul de receiver) era si el destul de oxidat..motivul e cred ca l-am tinut destul de aproape de un calorifer si cu timpul s-a oxidat.. LNB-ul nu cred ca este de vina si nici antena nu s-a miscat, am sa merg zilele urmatoare cu receiverul la un prieten sa verific daca e receiverul de vina sau altceva..eu banuiesc ca receiverul e ..din pacate

Intrebarea mea e: daca se dovedeste ca e receiverul busit, se mai poate cumva schimba/repara acel modul ?

Any help? Sugestii ? Multumesc anticipat!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviusbr View Post
    Salutare! De 2 zile am o mare problema cu receiverul meu din titlu.. nu mai receptioneaza nimic.. semnalul e 5% ca si cum nu am curent in LNB. Dupa o examinare mai atenta, am observat ca cuprul din mufa ce merge pe bloc e f oxidata, asa ca am hotarat sa-l desfac. Tunerul(daca zic bine), sau modulul in care intra cablul de la lnb (acest modul mai contine loop-ul de receiver) era si el destul de oxidat..motivul e cred ca l-am tinut destul de aproape de un calorifer si cu timpul s-a oxidat.. LNB-ul nu cred ca este de vina si nici antena nu s-a miscat, am sa merg zilele urmatoare cu receiverul la un prieten sa verific daca e receiverul de vina sau altceva..eu banuiesc ca receiverul e ..din pacate

Intrebarea mea e: daca se dovedeste ca e receiverul busit, se mai poate cumva schimba/repara acel modul ?

Any help? Sugestii ? Multumesc anticipat!
    masoara tensinea care ajunge la LNB 15volti verticala/18 volti horizontal, daca ai tensiunile schimba lnb-ul daca nu cablul,verifica cu un aparat de masura si tensiunile la mufele de iesire din receiver tot asa .succes.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am verificat, nu iese nimic pe nici la mufe nici la capatul cablului..am desfacut receiverul si intr-adevar erau destul de afectate de oxid si rugina circuitele din modulul cu cele 2 mufe (LNB out si LOOP). Mai e ceva de facut sau il dau la gunoi ?

mersi!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am verificat, nu iese nimic pe nici la mufe nici la capatul cablului..am desfacut receiverul si intr-adevar erau destul de afectate de oxid si rugina circuitele din modulul cu cele 2 mufe (LNB out si LOOP), le-am curatat cu alcool si acum arata ok, dar curent tot nu da pe nici o mufa. Mai e ceva de facut sau il dau la gunoi ?

mersi!

Stiti pe cineva care ma poate ajuta cu o mica verificare/ reparatie daca e cazul ?

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

incearca cu un cablu scurt daca nici asa nu merge se poate reverifica thunerul direct in el daca scoate aceste tensiuni .

daca tii neaparat la acest rec si nu merg tensiunile nici asa atunci cam greu de gasit un alt thuner ptr al inlocui
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita č quando gli uomini hanno paura della luce.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu merge nici cu cablu scurt..din experienta voastra, se mai pot repara receiverele cu astfel de probleme ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviusbr View Post
    Nu merge nici cu cablu scurt..din experienta voastra, se mai pot repara receiverele cu astfel de probleme ?
    da se poate repara, fa rost de schema si il reanimam ,daca tii tu asa de mult la el, ptr inceput verifica tensiunile din sursa de alimentare

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Tensiunile sunt ok atata vreme cat receiverul se aprinde, functioneaza normal, scaneaza, etc..singura lui problema e ca din cauza oxidarii cablului coax in interiorul mufei acel oxid (rugina) s-au extins si pe placa si cred ca a pocnit ceva acolo..

Nu tin asa mult la el, dar am dat 70 de euro anul trecut pe el, mi l-a adus cineva din anglia si ma obisnuisem cu el, are si rs-232 si e ok deocamdata pt nevoile mele..

De schema cred ca pot face rost..e cineva interesat sa ma ajute ? contra cost bineinteles.

mersi!

Quote Originally Posted by MIG_35 View Post
    da se poate repara, fa rost de schema si il reanimam ,daca tii tu asa de mult la el, ptr inceput verifica tensiunile din sursa de alimentare

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

spune si tu zona in care te afli
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita č quando gli uomini hanno paura della luce.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    spune si tu zona in care te afli

Bucuresti, militari.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Si totusi, ma puteti ajuta cu un nume de service sau imi puteti recomanda o persoana care ar putea sa repare un astfel de receiver ?

Mersi!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Chiar nu ma poate ajuta nimeni ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)