Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default freeze con nabilo 0.7, cece 2.0.11 si nds2 (skyit)

Salut,
    am cumparat samptamana trecuta un dm 7025 si povestea pare de dragoste la prima vedere.
    Am probleme cu freeze frecvent in timp ce inregistrez. Doar in timp ce inregistrez, se blocheaza timp de 5-10 secunde la fiecare 60 de secunde.

Aveti vre-o idee sau vi s-a intamplat asa ceva?
    Multumesc.

dotarea este:
    dm 7025 cu CF de 4 GB si hdd de 400 samsung.
    in boot e instalata ultima imagine cvs de la ihad (iCVS-Image-dm7025-20090203151935) iar in multiboot cu barry allen folosesc Nabilo 0.7
    abonament sky ita cu card nds2 si folosesc 3c versiune 2.0.11 (fara nimic altceva)

Am verificat: temperatura, cutiuta este calaie, deci nu e o problema de supraincalzire.
    Am blocat toti peer-ii atat client (F) cat si server (C)
    Am incercat sa fac overclock la 3c, cu linia:
    SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/sci0 5500000
    asta face ca ECM-ul sa scada la 198 ms (de la 210ms) dar continua sa se blocheze.
    Am incercat (citit pe un forum) sa folosesc 3c versiunea 2.0.4 sau pereche cu newcs, fara rezultate.

Repet, se blocheaza doar cand inregistrez, in rest functioneaza bine.
    Puteti sa-mi dati o mana de ajutor pentru a incerca sa inteleg unde-i problema?

Multumesc!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tzweistein View Post
    in boot e instalata ultima imagine cvs de la ihad (iCVS-Image-dm7025-20090203151935) iar in multiboot cu barry allen folosesc Nabilo 0.7
    Incearca si GP 4.0.1 de la ei, poate se comporta mai bine cu combinatia iCVS.
    Este doar o sugestie.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default gemini 4.1

OK, poate fi o idee. din cate am inteles, citind primprejur, pare a fi o problema cu noile module kernel (driver) pentru cititorul de card.
    Diseara incerc sugerimentul tau, chris-walter. Multumesc.
    Am sa testez si cu o singura imagine in flash, rand pe rand, dar mi-ar parea rau sa renunt la multiboot (comod pentru teste!)

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tzweistein View Post
    OK, poate fi o idee.
    Am sa testez si cu o singura imagine in flash, rand pe rand, dar mi-ar parea rau sa renunt la multiboot
    Pune GP pe cf, nu trebuie sa renunti la multiboot. El isi ia treiberele necesare din flash / iCVS.

Alternativ:

Vezi nabilo 08/ dm800, poate a iesit si pentru dm7020+ ?

WARNING.

If you install it to multiboot, you must install the Nabilosat Pure Flash DM 800 dated 18 February 2009. Nabilosat Pure Flash DM800 18FEB2009 is available.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Scoate cablul de net din dream si vezi daca mai ai freezuri. In functie de raspuns vedem ce e de facut.

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca vrei sa nu ai freezuri foloseste drept cardserver newcs 1.65 si client mgcamd (preferabil versiune mai veche, gen 1.19). Freezurile apar datorita faptului ca sky it (si sky uk) transmite periodic niste ecm-uri fake pe care multe programe client le interpreteaza drept bune, astfel incit pe perioada unui ecm (7-10 secunde) imaginea dispare. Dar mgcamd + newcs trateaza corect aceasta problema.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tutu View Post
    Daca vrei sa nu ai freezuri foloseste drept cardserver newcs 1.65 si client mgcamd
    Ok, pentru inregistrari. Dar nu cred ca este rezolvarea ideala, deaorece folosete cccam, si nu este normal sa fie off, la fiecare inregistrare.
    @zweistein:Am blocat toti peer-ii atat client (F) cat si server (C)

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

@tzweistein pune un hdd mai mic de 40 sau 80gb si se rezolva problema
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita č quando gli uomini hanno paura della luce.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Multumesc din suflte pentru sugestii

Va multumesc tuturor pentru sugestii.

Acesta este de departe forumul unde am fost primit cu cea mai mare caldura si suport din cate cunosc (OT: pe nabilo nici nu mi-au aprobat topicul, bleah)
    Va Multumesc di suflet baieti

Din pacate nu am reusit sa rezolv problema in nici unul din modurile propuse.
    Am incercat toate propunerile si chiar mai mult decat atat.
    -Am probat cu cccam+newcs, mgcamd+newcs, si cu versiuni mai vechi de CCcam (cea mai veche suportata de enigma 2, si pe care am gasit-o pe Net este 2.0.4)
    -Am dezactivat toti peerii di cccam, lasand doar cardul local
    -am scos cablul de retea
    -am instalat vechi si noi imagini (circa 6 ) direct in flash, a iesit si nabilo 0.9 pentru 7025 cu drivere din februarie 09. probata, nimic
    -am scos cardul CF
    -am schimbat HDd-ul
    -am dezactivat in cccam receptia de EMM
    Nu-i nimic de facut.
    Din log-ul ecm.info, atat cu cccam cat si cu newcs, DOAR daca inregistrez, din cand in cand, resulta (exemplu cu cccam):
    Code:
    local ecm <- card /dev/sci0 error
    local ecm -> card /dev/sci0 0x919(0x000) sid 0x2b6b
    local ecm <- card /dev/sci0 failure from cache
    dupa care cardul se rezeteaza si in functie de timpul de init, imaginea isi revine intre 2 si 10 secunde.
    se intampla aleatoriu, uneori mai des, alteori pot trece si 15-20 de minute fara nimic. Repet, doar daca inregistrez. Si ciudat este ca nu conteaza, se blocheaza chiar daca raman sa urmaresc canalul pe care il inregistrez.

Pe un forum italian, unde, am descoperit, problema este tratata cu foc si pasiune, au ajuns la concluzia ca este de vina cam-ul de proasta calitate al modelului 7025.
    totodata un user a desoperit ca, cu o imagina veche care are drivere din octombrie anul trecut, fenomenul nu se prezinta. Singurul defect ar fi timpul foarte mare de raspuns, ECM, in jur de 350, ceea ce ar face dificila folosirea lui in share.
    Alta propunere, testata de userii de pe acel forum, este instalarea unui smargo ceea ce ofera un card reader, spun ei, de calitate superioara a celui intern de la dream. Pacat ca costa 50 de euro.

Pana una alta am folosit un un workarround putin tehnic da eficient: am pus cardul intr-un dm500 (clona) pe care-l am intr-o alta camera si fac share de la el.
    Functioneaza fara probleme: inregistreaza chiar si pe doua canale pe doi TP diferiti, folosind ambele tuner-e, fara probleme.
    Hmmmm, ciudatenii tehnice pe care cu greu le inteleg

Daca mai aveti alte sugestii sunt binevenite.
    Diseara voi proba cu acea imagine "veche" (e vorba de Linsat v 2.2) cu drivere din octombrie 2008.

Inca o data: saru' mana si multa bafta tuturor

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Smile rezolvat!!!

Am gasit o solutie partiala.
    Pe forumul Linsat m-au sfatuit sa schimb doua drivere si problema cu freeze s-a rezolvat.
    Cecce are timpi de raspuns lenti, ecm la 310 ms, dar nu mai am blocari.
    Se pare ca acest CAM de la DM 7025 nu e unul prea bun si nu suporta viteze mari de citire (necesare pentru schedele nds2; cele nds3 cu cece direct nici nu merg) asa ca solutia este de a folosi dirvere vechi, lente dar stabile.
    cele doua module sunt:
    xilleon.ko
    dreambox_rc2.ko
    pe care le-am inlocuit cu cele de la versiunea 3.8 del la GP.
    Acum functioneaza (aproape) perfect!

Multumesc tuturor si BAFTA!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

''Se pare ca acest CAM de la DM 7025 nu e unul prea bun si nu suporta viteze mari de citire (necesare pentru schedele nds2; cele nds3 cu cece direct nici nu merg)''

Man, crede-ma, Smargoul se renteaza 100%. Nu stiu cum ar fi pe Dreamul 7025, dar pe Dreamul 800/E2 mi se scurteaza ECM Zeit la jumate in comparatie cu Slot. Adica pe 7020/E1 am ECM Time de 0,5 s si pe 800 am ECM 0,25 s prin Smargo la o cartela S02/N3. Pe 7020 in Slot, am ECM Time de 0,72 s, si dupa cum vezi, si aici ma ajuta Smargoul/ECM 0,5 s.
    Sau cel putin cauta pe cineva care are sa-ti dea un Smargo sa testezi. Pe urma il cumperi, daca consideri ca se merita.
    Bafta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default smargo test

@Bumbu Multumesc de idea cu testul. Se pare ca m-am lovit rau la cap de nu mi-a veit ideea ca cer unul imprumut sa vad cum merge!
    OK, sa vad p'acilea prin imprejurimi pe cine gasesc....
    Aloha si numai Bafta!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default overclock

@picollo08: din pacate (confirmat pe siteul ihad) versiunea veche de drivere nu suporta overclock.
    am incercat cu si fara: 550000, 600000 si 650000.
    Nu se schimba nimic.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)