Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile 2-3 Lnb-uri pe o antena circulara.

Am cautat suporti pt. 2-3 lnb ce si monteaza la o antena circular (gen celor pentru offsed)
    dar nu am gasit .si am incercat sa montez 2 lnb-uri in focar dar nu am reusit aliniere lor.Daca cineva a facut aceasta operatie poate este dispus sa ma scoata si pe mine la liman .Multumesc.
    qazxsw

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cool

Quote Originally Posted by SHADYYY View Post
    Am cautat suporti pt. 2-3 lnb ce si monteaza la o antena circular (gen celor pentru offsed)
    dar nu am gasit .si am incercat sa montez 2 lnb-uri in focar dar nu am reusit aliniere lor.Daca cineva a facut aceasta operatie poate este dispus sa ma scoata si pe mine la liman .Multumesc.
    Poate ca parabola ta are dublu focar,mai insista,poate reusesti...
    2 x Digi(NA1160),2 x Focus(ksf100,ksf260),1 x Boom,1 x Dolce;2 antene circulare si 4 offseturi-sistem multifeed-diseq,1 DM500S, 1 Strong
    www.x-sat.org

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

in principiu trebuie sa functioneze. am vazut de curind ceva poze, cred ca in topicul dedicat receptiei in banda c. cauta putin si vei gasi.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cool

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    in principiu trebuie sa functioneze. am vazut de curind ceva poze, cred ca in topicul dedicat receptiei in banda c. cauta putin si vei gasi.
    De acord cu tine nirolf-fizic si matematic nu ar fi posibil-,insa in practica se schimba situatia.Personal am gasit si focare secundare la o circulara de 1,8m;poate ca multi vor contrazice aceasta idee,dar este posibil.
    Cu rabdare si tutun se fac multe
    2 x Digi(NA1160),2 x Focus(ksf100,ksf260),1 x Boom,1 x Dolce;2 antene circulare si 4 offseturi-sistem multifeed-diseq,1 DM500S, 1 Strong
    www.x-sat.org

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny29 View Post
    De acord cu tine nirolf-fizic si matematic nu ar fi posibil-,insa in practica se schimba situatia.Personal am gasit si focare secundare la o circulara de 1,8m;poate ca multi vor contrazice aceasta idee,dar este posibil.
    Cu rabdare si tutun se fac multe
    Focare puternice secundare girla am avut si eu demult la o parabola 1.80 de fibra; dar asta nu inseamna decit ca nu e buna parabola.
    SHALOM

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

[PHP][/PHP]

Pentru toti afonii si..nu numai;
    ORCE antena fie ea un offset [offsetul fiind o bucata decupata dintr-o parabola] ori o antena circulara [parabolica] are cel putin 5 focare secundare in care semnalul este la limita dar acceptabil pe timp frumos,daca pentru offset aliniamentul focarelor este relativ usor datorita suportului pentru lnb la antenele prim-focuss situatia se schimba datorita pozitionarii lnb-ului ,dar nu este IMPOSIBIL in a monta 1-5 lnb-uri suplimentare si la o parabolica aici intervine lipsa suportilor pentru mai multe lnb-uri [suporti ce pentru offset se gasesc relativ usor] la parabolica trebuiesc facuti manual dar...cu o mentiune;pierderea semnalului in focarele secundare este semnificativa si..nu se merita,o antena trebuie folosita la adevarata ei capacitate cu un SINGUR lnb montat CORECT si nu impodobita cu n lnb-uri ca un brad de craciun!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Lightbulb

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    asta nu inseamna decit ca nu e buna parabola.
    ACEST ASPECT ESTE 100% REAL.O PARABOLA BUNA NU TREBUIE SA AIBA NICI-UN ALT FOCAR SECUNDAR
    www.x-sat.org

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

De acord cu tine nirolf-fizic si matematic nu ar fi posibil-,insa in practica se schimba situatia.
    pardon, eu am afirmat ca se pot monta mai multe lnb-uri si nu ca ar exista mai multe focare. fiecare intelege ce vrea sau ce poate !

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

ACEST ASPECT ESTE 100% REAL.O PARABOLA BUNA NU TREBUIE SA AIBA NICI-UN ALT FOCAR SECUNDAR
    La capitolul asta esti..varza,dute si mai studiaza nu te mai da asa rotund ca esti muci!

Acesta este primul model de antena construit.
    Au dimensiuni mai mari de 1 metru si sunt utilizate cu precadere de studiouri tv. Forma lor este parabolica, centrul focal fiind in mijloc, loc in care este pozitionat si LNC-ul care este sustinut cu 3 sau 4 tije.
    Utilizarea lor este recomandata in zone de receptie unde semnalul este foarte slab.

principalele focare secundare la o antena prime-focuss;

de mentionat ca nu este recomandat a se folosi focarele secundare la o parabola datorita proastei propagari a semnalului!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    pardon, eu am afirmat ca se pot monta mai multe lnb-uri si nu ca ar exista mai multe focare. fiecare intelege ce vrea sau ce poate !
    Relax man,e total pe langa sateliti sper ca vi in Austria la intalnire

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Talking

D-le "spanyitacaca" am vazut cu totii in prezenta ta pe IlTv cat de meserias esti si ce bine le ai cu satelitii.In locul tau mi-ar fi rusine sa vorbesc-"mare instalator".
    Aaaa,poate ar trebui sa-ti multumesc ca ai fugit de datorii,iar acum saraca femeie i-ti vinde antenele la preturi de nimik-tocmai bine pentru mine
    Cam atat ,n-are sens sa stau la discutii si dispute cu tine-oricum suntem offtopic.UN MODERATOR POATE VA TRECE SI PE AICI CU MATURA.
    Poti sa continui sa faci circ,pentru ca asta ti-e caracteru' ,
    asa ca nu meriti atentie
    www.x-sat.org

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

D-le "spanyitacaca" am vazut cu totii in prezenta ta pe IlTv cat de meserias esti si ce bine le ai cu satelitii.In locul tau mi-ar fi rusine sa vorbesc-"mare instalator".
    Aaaa,poate ar trebui sa-ti multumesc ca ai fugit de datorii,iar acum saraca femeie i-ti vinde antenele la preturi de nimik-tocmai bine pentru mine
    Cam atat ,n-are sens sa stau la discutii si dispute cu tine-oricum suntem offtopic.UN MODERATOR POATE VA TRECE SI PE AICI CU MATURA.
    Poti sa continui sa faci circ,pentru ca asta ti-e caracteru' ,
    asa ca nu meriti atentie
    Esti MUCII! cand esti pus la colt ataci aiurea si dai cu mucii in fasole!
    Spre stiinta ta,nu am nici o datorie la nimeni,iar antene nu mai am in stoc din decembrie 2008! asa ca....MARS
    Sper ca un moderator sa te mature curand

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

S-a dus dracului si acest topic ... nu se mai poate purta o discutie civilizata. Se pare ca incepem sa fim mai catolici decat papa, suntem incapabili sa acceptam parerea celor din jur, ne enervam din cauza unor prostii si improscam nu noroi si/sau cacat fara nici un pic de resentiment. Oare o fii din cauza crizei financiare? Sau pur si simplu ne-am transformat in animale? Oricum, se simte o tensiune generala in randul oamenilor ... "Ceva e putred in Danemarca!"
    "The Truth Is Out There"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    La capitolul asta esti..varza,dute si mai studiaza nu te mai da asa rotund ca esti muci!

Acesta este primul model de antena construit.
    Au dimensiuni mai mari de 1 metru si sunt utilizate cu precadere de studiouri tv. Forma lor este parabolica, centrul focal fiind in mijloc, loc in care este pozitionat si LNC-ul care este sustinut cu 3 sau 4 tije.
    Utilizarea lor este recomandata in zone de receptie unde semnalul este foarte slab.

principalele focare secundare la o antena prime-focuss;

de mentionat ca nu este recomandat a se folosi focarele secundare la o parabola datorita proastei propagari a semnalului!
    Este adevarat ce spune Spaniolul ,am incercat o data cu un lnb ptr antena offset pe o parabola pozitionata intre 13gr si 19 si se prindeau f bine frecventele cu semnalul de rigoare mult mai slab atat 13 cat si 19 gr E asta insemnand ca sant focare secundare la o parabola si nu va mai injurati ca la usa cortului ca nu faceti nik .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 2 lnb

salut! merge fara probleme sa montezi 2 lnb la o antena parabolica. eu asa folosesc. am o oala de 1,5m ( cumparata prin 96, din aluminiu destul de teapan ) cu un lnb strong de 0,7 in centru, pozitionata pe 19,2e si un invacom de ofset de 0,3 pozitionat in partea stanga (vazut din fata), pentru 13e. folosesc un sistem de prindere a lnb-urilor ofset, din comert, la 20 lei, putin modificat inelul de prindere a lnb circular. pierdere este destul de mica. de ex.: semnalul de la lnb-ul invacom aproximativ egal cu semnalul de la lnb-ul strong, pentru acelasi satelit, binenteles dupa rotirea antenei. merge bine si cu alte combinatii de sateliti, binenteles unde sunt diferente de 6 grade. este posibil sa mearga si cu 3 lnb-uri, dar eu nuam incercat din lipsa de inca un lnb si un suport. oala se comporta ca o parabola pentru lnb-ul central si ca un ofset pentru celelalte lnb-uri. succes!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)