Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Care este cel mai tare LNB ??

Salut

deoarece antena mea este mica 1,1 vreau sa compensez acest lucru cu un LNB foarte bun, chiar daca este foarte scump.

Ce imi recomandati ?

Banuiesc ca in ultima perioada au mai aparut LNB mai sensibile.

Multumesc

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

pai tu crezi ca am posibilitatea de a testa LNB-uri cu factor de zgomot cat mai mic ....!?!?

nu am, de aceea cer raspuns din partea userilor care folosesc LNB-uri cu zgomot mic.....

si din acelea care este cel mai bun

multam

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Parerea mea.....

Din pacate "LNB-UL cel mai tare " ramane tot "o antena buna".
    Schimbarea LNB-ului nu o sa-ti aduca rezultate spectaculoase, deci, daca tot vrei sa investesti, este de preferat sa investesti in antena.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am un Inverto de 0.2db. Din cate am vazut pe aici multa lume il recomanda
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Thumbs up lnb

eu folosesc inverto flansha, am avut si invacom dar nu am fost multumit, avea gauri in freqventa in banda de sus (12.100-12.750), si mai nou la o antenuta de 40 cm VARA TRECUTA la mare am testat invacom si inverto si alps, alps a fost cel mai bun in semnal.
    Exista mai multe lucruri in Cer si pe Pamant decat vom sti vreodata!
    Antena 2,2 al dintr-o bucata, lnb flansa invacom quad, 2 motoare azimut si elevatie,receptor echostar AD3000IP.
    http://www.radiovis.de/

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Incearca Inverto Black Ultra sau Premium.

PS: nici eu nu am fost multumit de Invacom

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Incearca si Strong de 0,2db, sau daca ai de unde sa iei GT-SAT de 0,2 db (marfa elvetiana).

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Didi View Post
    Din pacate "LNB-UL cel mai tare " ramane tot "o antena buna".
    Schimbarea LNB-ului nu o sa-ti aduca rezultate spectaculoase, deci, daca tot vrei sa investesti, este de preferat sa investesti in antena.
    @Didi ti-a dat cel mai bun raspuns! Cel mai bun LNB(sau amplificator, in cazul antenelor de frecvente mai mici) este antena! O chestie verificata practic de-a lungul timpului si in VHF-UHF si in SHF(inclusiv de mine)...
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

nimeni nu spune nimic de invacom...e adevarat si antena conteaza enorm dar si combinatia dintre cele doua conteaza ...folosesc un invacom de vreo trei ani ,nu stiu daca pretul e corect fata de alte lnb-uri(CAM MARE) dar sensibilitatea e mai buna....
    dm500s Vu+Zero hss1170...şî maxim şasă cai frumoşi

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Atunci, extrapoland un pic, si un cablu de calitate, cu pierderi cat mai mici, poate ajuta, nu?
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by delsat View Post
    nimeni nu spune nimic de invacom...e adevarat si antena conteaza enorm dar si combinatia dintre cele doua conteaza ...folosesc un invacom de vreo trei ani ,nu stiu daca pretul e corect fata de alte lnb-uri(CAM MARE) dar sensibilitatea e mai buna....

Pretul este mare dar merita... la masuratori (cu aparate de masura, nu receptoare) a iesit invingator chiar daca in anumite plaje de frecvente nu a dat randament mai bun decat altele... toate lnb-uri au aceste probleme adica sunt foarte bune pe anumite segmente insa mai slabe pe alte (in banda de jos sau mai ales in banda de sus)
    In testele mele, rar am intalnit un MTI sau un Inverto care sa-l depaseasca pe o plaja mai larga de frecv... izolat da (adica pe unele frecvente)

Bun... nimeni nu a specificat cat de mult conteaza feedhornul lnb-urilor si nici cat de mult conteaza ghidul de unda (constructia lui - diametrul si inelele scalare) atasat acestora

Putin stiu ca Invacom obtine rezultate mai bune si datorita constructiei feedhornului... acesta nu este unul simplu, rotund si cu pereti netezi, cum intalnim la 99% din lnb-uri, ci unul mai patrat, cu ''trepte'', adica cu pereti ''in scara'' care asigura o mai buna concentrare a undelor spre sonde... acesti pereti in trepte au rol de ''excitatori'' ca sa spun asa

Iata cum arata un feed-horn de Invacom, patratos si cu pereti in trepte, si cum arata un ghid de unda foarte bun pentru antena de 2.2M

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Lnb

rz+ te rog spune-mi ce ghid de unda este mai bun pt un orime focus de 180 eu folosesc c 130 de la invacom pus pe un inverto am si invacom crezi ca ar merge mai bine pt asta 2B toate frecventele pe verticala .vreau mai multa stabilitate
    VU+DUO2

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tjd1971 View Post
    rz+ te rog spune-mi ce ghid de unda este mai bun pt un orime focus de 180 eu folosesc c 130 de la invacom pus pe un inverto am si invacom crezi ca ar merge mai bine pt asta 2B toate frecventele pe verticala .vreau mai multa stabilitate
    Eu zic sa-l folosesti pe cel de la Invacom... iti spun ca sunt foarte bine calculate si ar fi ideal sa-l foloseti cu lnb Invacom, nu Inverto
    Desigur poti sa testezi si alte ghiduri de unda... numai prin teste si incercari repetate reusesti sa obtii rezultate maxime, atat de necesare unor receptii de tip DX

Eu de ex. am incercat sa modific un pic peretii unui feed-horn de Invacom (adaugare elemente pe peretii acestuia insa deocamdata fara rezultate... meseriasii de la Invacom au reusit sa-l calculeze foarte bine
    Totusi mai incerc... vreau sa scot maximul posibil de la acest LNB asta pana trec la antena de 2.4M sau chiar 3M

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am descoperit marca lypsi. nu am reusit inca sa testez unul.din discutii cu vinzatorul am inteles ca are rezultate foarte bune pentru receptionarea satelitului nilesat.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Un LNB mai bun decat ai inseamna o antena cu un castig mai mare.Nici un LNB nu face minuni.
    Ca in orice domeniu RF castigul antenei este cel mai important.
    Amplificatoarele nu fac minuni.
    Mai exista o inventie(neaplicat la LNB-uri) care se numeste sincro-oscilatorul,cu care m-am "jucat" un pic(dar nu suficent sa ajung la o concluzie)
    P.S.
    Romeo termina cu prostiile.
    Offsetul tau de 0.6 e bun la EIRP-uri de 52 dBw/m
    http://en.wikipedia.org/wiki/EIRP
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)