Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dispar antenele !???

Chiar azi am auzit la radio ca s-ar fi marit termenul de dat jos antenele de pe blocuri, ca se trece la televiziune digitala bla bla... Ce stiti despre zona Bucuresti si oare o fi adevarat zvonul acesta ? De firele de net ce stiti ?
    Last edited by vladro2; 20th February 2009 at 10:28.
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vladro2 View Post
    Chiar azi am auzit la radio ca s-ar fi marit termenul de dat jos antenele de pe blocuri, ca se trece la televiziune digitala bla bla... Ce stiti despre zona Bucuresti si oare o fi adevarat zvonul acesta ? De firele de net ce stiti ?
    Nu stiu de asta nik dar ceva mai nou am auzit cica au pus un nou impozit pe centrale termice si pe balcon dar nu-i exclus si pentru parabolice-ce sa-i faci boc-poc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    dar nu-i exclus si pentru parabolice
    ..ce bine ca am offset-uri...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq View Post
    ..ce bine ca am offset-uri...
    Pai offsetu' ce-i ? Nu-i tot mirabolica ? Nu m-ar mira sa se lege si de a mea, cu toate ca nu este PE BLOC ci lipita DE BLOC, in patru holsuroabe...
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vladro2 View Post
    Pai offsetu' ce-i ? Nu-i tot mirabolica ? Nu m-ar mira sa se lege si de a mea, cu toate ca nu este PE BLOC ci lipita DE BLOC, in patru holsuroabe...

Te-ai prins?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu sunt neamt. Ultima oara -desi era trucaj ordinar, evident- polonezii s-au legat de o statie de radio nemteasca. 70 de milioane de oameni au platit asta cu viata. Daca se leaga de antena mea, il fac pe Adolf aparator al umanitatii pe langa ce le fac eu!
    Si de data asta va trebui sa lupte cu toti: nemti, romani, evrei,unguri etc.... in cate zile transmite RDI TV din fostul palat al fostului parlament?!
    Sa incerce!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mda, il voi cita pe un bun amic: "in occident nu vezi antene pe blocuri". adevarat, se pare ca nu sintem in occident, si elena & balcan antennas are aceasi parere.... poate ea ne-a adus "prelungirea"... cumpar antena patrata sa o pun in ghiveci.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Vezi si in occident antene pe blocuri o gramada , doar ca sunt bine ascunse , nu sunt puse pe fatada blocului .

Sunt puse exclusiv pe acoperis .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default "Adio antenelor de pe bloc! Televiziunea digitala va fi obligatorie"

"Desi poate nu credeati ca mai exista asemenea instalatii, un milion si jumatate de romani inca se mai bazeaza pe semnalul tv analogic. Din 2012 trecem insa obligatoriu la televiziunea digitala. E norma europeana. Asta inseamna o calitate mai buna a receptiei, mai multe canale, dar si o cheltuiala suplimentara pentru abonati. Migrarea obligatorie catre televiziunea digitala nu ii afecteaza pe cei care sunt abonati la firmele de cablu sau la televiziune digitala.

Problema se pune in cazul celor care receptioneaza semnalul TV cu antene analogice - de stil vechi. Pentru acestia, urmeaza doua optiuni. Fie isi cumpara un televizor cu receptor digital integrat de tip nou sau isi cumpara separat un receptor si il folosesc cu televizorul existent. Vine asadar o mica revolutie tehnologica, mai ales la tara, unde aproape un milion de oameni urmaresc o mana de canale inca disponibile cu antena.

Se estimeaza ca vor fi inlocuite cateva sute de mii de aparate TV, in urmatorii trei ani. Jumatate dintre romani sunt abonati la cablu, un sfert folosesc televiziunea prin satelit, in timp ce o cincime folosesc antenele terestre."

SURSA: http://stirileprotv.ro/stiri/social/...ligatorie.html
    Last edited by vladro2; 21st February 2009 at 16:23.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce cretini , doar poti folosi in DVB-T aceeasi antena veche de UIF .

badass Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default !!

in olanda fara comentari

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

Dupa cum se vede in poza trebuie sa recunosti ca nu e chiar cea mai buna parte a Olandei! e mai la doseala...

badass Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default !!

de asta am mai pus una si aici e plinacum au mai luat niste masuri dar in general le vezi cam peste tot

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)