Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu se poate din cate stiu eu.Cccam preia cardurile din gbox dar nu da .Vezi ca faci trafic mare si risti sa pierzi liniile.Ori Gbox..ori Cccam.
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb 0.3dB,H-H Strong DM2100,DM 500S ,Dm 500HD

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Dreambox member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

N-am inteles sensul combinarii celor doua..fiind "sharing" unisens.Ma rog fiecare face cum vrea dar mi se teapa clara fata de partenerii de gbox

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu cred ca Gobi ruleaza CCcam si Gbox deodata in acelasi |Dreambox si ar vrea ca decodarea sa o faca doar CCCam...Sau am priceput eu aiurea ? poate este de la bere...
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up combinata...deiarna

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    rulex de ceva tip CCcam-Gbox dar as vrea sa ia carduri doar din CCcam ce trebuie sa fac ,Gboxul vreau sa ruleze
    simplu!
    ii dai din gbox_cfg optiunea : #gbox working mode # 00 pure Emu sau # 01 pure SoftCam (when card inside), Emu (when no card inside)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exclamation combinata...de iarna

simplu...nimic nu e simplu , nici macar aici
    eu unu am inteles cam asa : vrei sa rulezi in background ghebosu' , deci sa tii un server activ cu niste peeruri - cu optiunea no decode - iar cccamul sa ruleze si ca server si sa decodeze utilizand doar proriile carduri
    folosesc combinatia asta si eu de destul timp , insa nu merge bine decit cu o versiune de ghebos patched , evident care ruleaza si un newcamd si un pmthelper ptr n*d*s*
    comportamentul acestei combinate pe un dream , sa zicem 7020 , deci enigma 1 , functioneaza destul de cool si ptr ca decodarea se face ca si cu ai avea un "load balance" in cccam ; iesirea video se deblocheaza de catre emulatorul care ia cardurile din share la cel mai mic ecm-time
    insa a nu se intelege ca se foloseste o mai veche si destul de cunoscuta combinata cccam link ghebos....
    practic se ruleaza simultan doua emulatoare configurate atit ca servere cit ca si clienti fiecare separat deci fara a folosi cccamul "sa fure" ecm-uri de la serverele de ghebos
    combinatia functioneaza bine la nivel de viteza de decodare si datorita faptului ca pe ansamblu ghebosul se misca mai repede decit cccamul datorita lipsei unui fisier de tip prio
    in prezent se lucreaza la o combinata de tip mbox - cccam menita sa acopere toate sferele de interes dar si toate gusturile celor interesati
    deasemeni am folosit o combinata ghebos - mgcamd atunci cind e nevoie sa se deschida un anume tip de card si sa se foloseasca si stabiltatea si viteza serverului de ghebos
    revenind la combinata in discutie - adica cccam ghebos - poate fi solutia cea mai avantajoasa ptr un utilizator "corect" de dream , cu conditia sa existe routere bune (de ex linksys nu alte "pocnitori" ) , ip provideri fara masqerading (deci nu vodaphone!) sau care sa blocheze porturi si deasemeni nu retele proaste de cartier care nu golesc DNS - cache-urile cu saptamanile ; sa nu mai vorbim de carduri fake sau scoase la pensie
    o metoda mai eleganta decit am scris cateva posturi mai sus ar fi ca in cwshare sa folosesti optiunea allow maximum share level for recieved card data I: { 00 } si sa ai astfel la indemana doar cardurile tale locale (bineinteles daca sunt de nivel 0)
    poate o sa postez pe un share public de fisiere binurile si confurile , insa doar in scopuri pur educative )
    ptr un studiu mai de calitate si mai aprofundat in tainele ghebosului va recomand sa cititi si aici [hide]
    Code:
     http://www.phones-direct.ro/public/dream/help/gboxhelp.html
    [/hide] , cu multumirile de rigoare domnului L_DM500s !
    solutia cea mai eleganta este sa folosesti un router bun pe care sa instalezi un dd wrt de ex si pe care sa rulezi un server de ghebos la care sa te conectezi ca si client ghebos ; cccamul sa fie configurat la randul lui ca server independent pe dream si client ghebos la serverul intalat pe router - sa vezi atunci ce ecm-time misto o sa ai
    alambicat , dar aste e
    HS!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Wink combinata...de iarna

s-a rezolvat don gobi?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)