Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Romtelecom iese la atac: tarifele la internet si televiziune cad cu 45%

Romtelecom, unul dintre cei mai mari operatori telecom de pe piata locala, a redus luni cu peste 45% tarifele pentru serviciile de televiziune prin satelit si acces la internet, in cadrul unei campanii agresive prin care operatorul urmareste sa-si dezvolte portofoliul de clienti.

De asemenea, compania a renuntat sa mai perceapa taxe pentru serviciile de instalare si ofera gratuit in custodie si echipamentele necesare utilizarii internetului sau televiziunii. Spre exemplu, Romtelecom ofera gratuit un modem Wi-Fi pentru serviciul Clicknet, care anterior putea fi achizitionat pentru 120 de euro. In mod similar, compania nu mai percepe nici taxa de 35 de euro pentru instalarea televiziunii prin satelit.

Oferta, disponibila pana la data de 15 aprilie, este valabila doar pentru clientii serviciului de telefonie fixa al Romtelecom (care detin deja sau contracteaza pana in 15 aprilie un abonament de telefonie fixa).
    In prezent mai putin de 20% din cei trei milioane de utilizatori ai serviciului de telefonie fixa ai Romtelecom sunt clienti Dolce sau Clicknet. Romtelecom este interesata astfel sa atraga acesti clienti catre televiziune si internet, pentru ca astfel se asigura ca nu pierde clienti pe telefonia fixa. De asemenea, prin aceste tarife agresive pentru Dolce si Clicknet, Romtelecom vrea sa atraga si fosti sau noi clienti de pe piata.
    "Aceasta oferta promotionala face parte din strategia Romtelecom de a-si consolida pozitia pe segmentele de servicii de internet de banda larga si televiziune, in paralel cu a stabiliza si a reduce scaderea numarului de clienti pentru telefonia fixa. Scopul principal al acestei oferte este atragerea de noi clienti pentru toate serviciile din portofoliul companiei", spune directorul de relatii publice al Romtelecom, Cristina Popescu.
    Utilizatorii care nu au telefon fix de la Romtelecom platesc tarife mai mari pentru a utiliza Dolce, in timp ce serviciul de acces la internet nu poate fi utilizat decat impreuna cu un abonament de telefonie fixa de la Romtelecom. "Promotia este valabila in peste 100 de localitati din toata tara, in general orase cu un numar si o densitate relativ ridicata a utilizatorilor, in care structura de costuri a permis imbunatatirea ofertei", a adaugat Popescu.
    Aceasta este prima reducere agresiva de preturi lansata de un operator telecom pe piata locala de la finele anului trecut, cand situatia economica a inceput sa se deterioreze. RCS&RDS, unul din cei mai agresivi concurenti pe segmentul preturilor de pe piata locala, a majorat in decembrie 2008 cu 8-9% tarifele in lei din cauza scaderii monedei nationale in fata euro.
    Romtelecom a redus de la 4,9 euro la 2,7 euro pe luna tariful lunar pentru serviciile Dolce, taxa ce este valabila pe intreaga durata a contractului (doi ani). Cu un tarif lunar de 13 lei Romtelecom Dolce a ajuns astfel pe picior de egalitate cu pretul practicat de cel mai agresiv jucator de pe piata, RCS&RDS - o situatie de neimaginat in urma cu cativa ani. Romtelecom incearca astfel sa profite de situatia RCS&RDS, care a scumpit recent abonamentele si a reintrodus taxa de instalare si de custodie pentru echipamentele Digi TV. RCS&RDS, operator care nu are in spate un grup telecom puternic, s-a dezvoltat puternic in ultimii zece ani printr-o serie succesiva de credite si tarife agresive la limita profitabilitatii. In ultimele luni insa, operatorul a majorat preturile si a renuntat la unele echipamente sau servicii oferite gratuit.
    Romtelecom este al doilea jucator de pe piata de televiziune prin satelit, dupa RCS&RDS - prima companie care a lansat in Romania acest tip de servicii, in decembrie 2004.
    Operatorul controlat de grupurile Deutsche Telekom (Germania) si OTE (Grecia) are in vedere o crestere puternica si pe segmentul de internet, unde este, de asemenea, al doilea jucator de pe piata, dupa RCS&RDS. Obiectivul agresiv al companiei, care trebuie sa atraga peste 200.000 de clienti noi pentru a depasi RCS&RDS pe acest segment, este probabil unul dintre motivele care au determinat Romtelecom sa duca tariful celui mai ieftin abonament la 4,1 euro pe luna.

Sursa : http://www.zf.ro/business-hi-tech/ro...cu-45-3940051/

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default romtelecom

nu stiu ce oferte pot sa mai scoata RTC cind ei nu onoreaza cereri care asteapta cu anii.EX :EU si alte 80 persoane.EI vor sa atraga mai multi clienti dar de la orase dar sa nu uitam ca acolo mai sint si alti concurenti.Lor le trebuiesc clienti dar sa nu investeasca mai nimic.Acolo unde trebuie investit ne poarta cu anii ,ba nu suporta reteua,ba nu au porturi.
    VU+DUO2

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Bine...cu Dolce nu ma joc ca n-am, dar la Clicknet cum il aleg aceste 100 de orase, prin loterie

Banuiesc ca numai acolo unde au concurenta, deci orasul meu este exclus.

Quote Originally Posted by tdani View Post
    "Promotia este valabila in peste 100 de localitati din toata tara, in general orase cu un numar si o densitate relativ ridicata a utilizatorilor, in care structura de costuri a permis imbunatatirea ofertei", a adaugat Popescu.
    [/url]
    P.S.: toata politica asta cu reducere la internet este planul B fiindca planul A nu poate fii realizat care este imbunatatirea serviciilor (ma refer la faptul ca orice ADSL decent in vest are un upload de 1mbps si la faptul ca in unele locuri linia e destul de instabila).....trebuie sa ramane in concurenta cumva.

mai multe informatii despre stiire:http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=502893
    Last edited by szili_boy; 18th February 2009 at 10:41.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by szili_boy View Post
    Bine...cu Dolce nu ma joc ca n-am, dar la Clicknet cum il aleg aceste 100 de orase, prin loterie

Banuiesc ca numai acolo unde au concurenta, deci orasul meu este exclus.
    Banuiesc= SIGUR

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Da voua care promovati noua campanie Romtelecom va dau sa beti in loc de apa Redbull de sunteti asa agitati , la un moment dat ajungeti chiar penibili . Am tel fix , de doi ani am facut cerere pentru ADSL si daca il primeam mai mult ca sigur optam si pentru Dolce , in schimb aud aceleasi scuze jalnice nu sunt conditii tehnice . Daca vreti clienti investiti fratilor si apoi vedeti ce iese , nu asa cu zaharelul . La cat sunt de scarbit de amanarile astea , luna asta renunt si la tel fix , asa cum au facut-o si ceilalti ce au tot asteptat in van . mi-am dorit atat de mult ADSL-ul asta ca acum am ajuns sa-l urasc de moarte . Sa va fie rusine , firma de tot rahatul . De v-ar manca falimentul sa nu mai aud de voi .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Da voua care promovati noua campanie Romtelecom va dau sa beti in loc de apa Redbull de sunteti asa agitati , la un moment dat ajungeti chiar penibili . Am tel fix , de doi ani am facut cerere pentru ADSL si daca il primeam mai mult ca sigur optam si pentru Dolce , in schimb aud aceleasi scuze jalnice nu sunt conditii tehnice . Daca vreti clienti investiti fratilor si apoi vedeti ce iese , nu asa cu zaharelul . La cat sunt de scarbit de amanarile astea , luna asta renunt si la tel fix , asa cum au facut-o si ceilalti ce au tot asteptat in van . mi-am dorit atat de mult ADSL-ul asta ca acum am ajuns sa-l urasc de moarte . Sa va fie rusine , firma de tot rahatul . De v-ar manca falimentul sa nu mai aud de voi .
    Poate ar trebui sa citesti si tu ce scrii, sa vezi cine e penibil. Pai daca nu sunt conditii tehnice ce vrei ? Sa platesti serviciul si el sa nu mearga bine ? Erai mai fericit asa ?
    Mie asta mi se pare mai degraba o dovada de profesionalism din partea lor.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Poate ar trebui sa citesti si tu ce scrii, sa vezi cine e penibil. Pai daca nu sunt conditii tehnice ce vrei ? Sa platesti serviciul si el sa nu mearga bine ? Erai mai fericit asa ?
    Mie asta mi se pare mai degraba o dovada de profesionalism din partea lor.
    1.pai vreau conditii tehnice
    2.mie mi se pare un dezinteres
    si eu astept amaratul de clicknet de 2 ani,dar nu...numai in orase cu concurenta
    PS poate descrie careva ce insemna (in mare) conditii tehinice

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by csachiri View Post
    PS poate descrie careva ce insemna (in mare) conditii tehinice
    In mare problema e distanta. Din cate stiu eu cu cat distanta pana la punctul de conectare e mai mare, viteza ADSL e mai mica. Cam peste 6km nu mai functioneaza deloc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

In mare problema e distanta. Din cate stiu eu cu cat distanta pana la punctul de conectare e mai mare, viteza ADSL e mai mica. Cam peste 6km nu mai functioneaza deloc.
    La mine e vorba de 7 km
    Pai si nu se poate monta un echipament in localitate

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si cand vor fi conditiile alea tehnice , cand se va putea cara internetul cu vagonetii pana in varful muntelui Va spun eu de ce nu sunt conditii tehnice - pentru ca nu se vrea , cam cat ar putea costa echipamentul pe o centrala , chiar e o avere ? Banuies ca nu , insa nu-i profitul suficient , ce sa faci cu trei taranoi mai rasariti care platesc adsl , noi vrem cu miile , sa curga banii garla . Asta-i mentalitatea lor - profit mare . In zona mea Digi a instalat la greu , dolce a pierdut (au avut 300 de abonati romtelecom voce pe care i-au pierdut in 2 ani de cand a aparut si telefonia mobila Orange ) n-au stiut sa-i mentina cu un pachet complet voce-internet-dolce, astazi puteu fi lideri in schimb nu stiu daca mai au 20 de abonati la voce . Cand a instalat Orange releul ala (care costa mai mult ca adsl-ul lor)nu s-au gandit daca vor scoate profit maxim de la niste "tarani amarati" au mers la risc si au castigat , asta inseamna firma serioasa . Cea mai mare suparare a mea vine din faptul ca acum doi ani m-am dus sa fac un abonament dial-up si doamna de la romtembelefon mi-a spus -lasati-l dracu de dial-up , luna viitoare o sa aveti adsl , rabdare . Si a mai trecut o luna ...doua...trei....an ....promisiuni....amagiri ca acum sa o dea pe sleau -INVESTITIE MARE -FRAIERI PUTINI (vreo 50 ) Vedea-v-as in lichidare , profitorilor !1

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Sper ca macar prin unde radio sa apara internetul si la tara , pentru ca prin programul de 200 euro toti copii au calculator

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Si cand vor fi conditiile alea tehnice , cand se va putea cara internetul cu vagonetii pana in varful muntelui Va spun eu de ce nu sunt conditii tehnice - pentru ca nu se vrea , cam cat ar putea costa echipamentul pe o centrala , chiar e o avere ? Banuies ca nu , insa nu-i profitul suficient , ce sa faci cu trei taranoi mai rasariti care platesc adsl , noi vrem cu miile , sa curga banii garla . Asta-i mentalitatea lor - profit mare . In zona mea Digi a instalat la greu , dolce a pierdut (au avut 300 de abonati romtelecom voce pe care i-au pierdut in 2 ani de cand a aparut si telefonia mobila Orange ) n-au stiut sa-i mentina cu un pachet complet voce-internet-dolce, astazi puteu fi lideri in schimb nu stiu daca mai au 20 de abonati la voce . Cand a instalat Orange releul ala (care costa mai mult ca adsl-ul lor)nu s-au gandit daca vor scoate profit maxim de la niste "tarani amarati" au mers la risc si au castigat , asta inseamna firma serioasa . Cea mai mare suparare a mea vine din faptul ca acum doi ani m-am dus sa fac un abonament dial-up si doamna de la romtembelefon mi-a spus -lasati-l dracu de dial-up , luna viitoare o sa aveti adsl , rabdare . Si a mai trecut o luna ...doua...trei....an ....promisiuni....amagiri ca acum sa o dea pe sleau -INVESTITIE MARE -FRAIERI PUTINI (vreo 50 ) Vedea-v-as in lichidare , profitorilor !1
    omule pana la un punct iti inteleg supararea . dincolo de punctul ala bati campii cu o gratie... de unde dracu stii tu cum si-au facut calculele cei de la Orange ? sau cat costa adsl-ul?
    calmeaza-te ca nu rezolvi nimic asa . mai bine strange cateva zeci de cereri din localitatea ta si fuguta cu ea la RTC , RDS , UPC si de ce nu la Vodafone, Orange sau Zapp .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

N-ai inteles , tel mobila avem , DTH pe alese , telefonie fixa - nu mai avem nevoie , ce ne lipseste - internet de mare viteza , singurul care-l poate oferi in zona (70 km de oras) este Romtelecom ! Da , am facut si cerere in numele a 48 de persoane , au sunat pe cativa asta vara sa-i intrebe daca vor si aia a fost tot . Eu fiind persoana de contact nici macar nu s-au deranjat sa ma sune , l-am rugat pe d-l Primar sa-l sune pe director , care director a spus chiar asa "trebuie o caruta de echipamente , nu renteaza " . Am inteles , nu se poate , asta e ,da de ce nu ne spune franc , nu-i mai cinstit asa ?
    PS Si hai sa incheiem discutia asta , sunt suparat si nu are rost sa mai rasucim cutitul in rana . Numai bine !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Salut baieti,sper ca si mie reduce tariful cu 45% Romtelecomul la internet ca pentru o conexiune de 56k prin dial-up platesc 15 € +tva,e de ras,sa nu spun ca nu pot sa folosesc cand vreau eu,daca ninge putin zile intregi stau fara telefon si internet,reducere de abonament pentru lipsa sevicii ,nimic,dar Romtelecomul garanteaza calitate ,bravo domnilor.Mai vreti si televiziune prin satelit merita incercat am si pentru acest domeniu povesti adevarate.Traiasca piata de comunicatie din romania

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

depinde de unde esti.la mine merge ok romtelecom am 2 mg adls si merge brici

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)