Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default IPTV de la ROMTELECOM IN 2009

Romtelecom va īncepe īn acest an să furnizeze servicii de televiziune prin Internet (IPTV), după ce va selecta furnizorul de echipamente pentru acest proiect, a declarat, luni, agenţiei MEDIAFAX, directorul de relaţii publice al Romtelecom, Cristina Popescu.
    "Ne apropiem de faza finală cu licitaţia pentru selectarea furnizorului de echipamente pentru proiectul IPTV. Soluţia spre care ne orientăm trebuie să asigure standarde īnalte de calitate, cele mai avansate caracteristici pentru un asemenea proiect şi să poată fi implementată la scară mică sau mare", a spus Popescu.

Reprezentantul Romtelecom a adăugat că serviciile IPTV se află īn perioada de testare şi vor fi disponibile īn unele dintre marile oraşe ale Romāniei, care vor fi anunţate ulterior.
    Romtelecom este cel mai mare operator local de telefonie fixă, cu un portofoliu de circa trei milioane de abonaţi la finele lunii septembrie 2008.
    Pe fondul declinului veniturilor din telefonia fixă, compania a īnceput īn 2003 un program de restructurare a activităţii, care a vizat, alături de reducerea numărului de salariaţi, investiţii īn infrastructură şi extinderea portofoliului de servicii furnizate clienţilor.
    Astfel, Romtelecom a īnceput să furnizeze servicii de Internet īn bandă largă prin tehnologia ADSL īn 2005, iar la finele anului 2006 a intrat pe segmentul televiziunii digitale prin satelit (DTH - Direct To Home), după lansarea serviciului Dolce.
    La finele lunii septembrie 2008, Romtelecom administra 567.000 de conexiuni ADSL şi avea 559.000 utilizatori ai serviciului de televiziune digitală.
    Anunţul privind intrarea pe segmentul televiziunii prin Internet (IPTV) a fost făcut īn 2007, iar lansarea era programată peste 18 luni, după finalizarea investiţiei īn reţeaua IP.
    Televiziunea IP permite vizualizarea unui număr mai mare de canale TV decāt cele recepţionate prin cablu TV (CATV) sau antene satelit (DTH), o calitate a imaginii şi a sunetului superioare şi accesarea unor funcţii precum vizualizarea īn reluare a programelor TV din ultimele 24 de ore, ghid electronic al programelor, posibilitatea de a accesa jocuri online sau de a comanda vizualizarea unor anumite filme sau emisiuni TV contra unei taxe (Video on Demand).
    Calitatea audio-video a serviciilor IPTV este dependentă de viteza de transfer a datelor, un program cu sunet de īnaltă definiţie şi sunet Dolby Digital neputānd fi accesat, spre exemplu, printr-o conexiune prin telefonul fix, ci printr-o conexiune prin fibră optica sau alte tehnologii broadband.
    Pentru a vizualiza pe televizor programele disponibile prin IPTV utilizatorii au nevoie şi de un decodor, la fel ca īn cazul antenelor prin satelit.
    Pe piaţa locală, singurul operator care furnizează servicii de televiziune IPTV este iNES Group, care a intrat pe acest segment la finele anului 2006. Potrivit datelor Autorităţii Naţionale pentru Comunicaţii, iNES Group avea 280 de clienţi la finele lunii iunie 2008.
    Compania Romtelecom este controlată de grupul elen OTE, care deţine 54,01% din acţiunile operatorului, restul titlurilor revenind statului romān.
    Īn primele nouă luni ale anului 2008, operatorul a īnregistrat pierderi operaţionale de 14,4 milioane euro, la un total al veniturilor de 656,4 milioane de euro.
    Īn acţionariatul OTE este prezentă şi compania germană Deutsche Telekom, cu o participaţie de 25% din capital.

Sursa: Adrian Dumitrache, [email protected]

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lukas75 View Post
    Romtelecom va īncepe īn acest an să furnizeze servicii de televiziune prin Internet (IPTV), după ce va selecta furnizorul de echipamente pentru acest proiect, a declarat, luni, agenţiei MEDIAFAX, directorul de relaţii publice al Romtelecom, Cristina Popescu.
    "Ne apropiem de faza finală cu licitaţia pentru selectarea furnizorului de echipamente pentru proiectul IPTV. Soluţia spre care ne orientăm trebuie să asigure standarde īnalte de calitate, cele mai avansate caracteristici pentru un asemenea proiect şi să poată fi implementată la scară mică sau mare", a spus Popescu.

Reprezentantul Romtelecom a adăugat că serviciile IPTV se află īn perioada de testare şi vor fi disponibile īn unele dintre marile oraşe ale Romāniei, care vor fi anunţate ulterior.
    Romtelecom este cel mai mare operator local de telefonie fixă, cu un portofoliu de circa trei milioane de abonaţi la finele lunii septembrie 2008.
    Pe fondul declinului veniturilor din telefonia fixă, compania a īnceput īn 2003 un program de restructurare a activităţii, care a vizat, alături de reducerea numărului de salariaţi, investiţii īn infrastructură şi extinderea portofoliului de servicii furnizate clienţilor.
    Astfel, Romtelecom a īnceput să furnizeze servicii de Internet īn bandă largă prin tehnologia ADSL īn 2005, iar la finele anului 2006 a intrat pe segmentul televiziunii digitale prin satelit (DTH - Direct To Home), după lansarea serviciului Dolce.
    La finele lunii septembrie 2008, Romtelecom administra 567.000 de conexiuni ADSL şi avea 559.000 utilizatori ai serviciului de televiziune digitală.
    Anunţul privind intrarea pe segmentul televiziunii prin Internet (IPTV) a fost făcut īn 2007, iar lansarea era programată peste 18 luni, după finalizarea investiţiei īn reţeaua IP.
    Televiziunea IP permite vizualizarea unui număr mai mare de canale TV decāt cele recepţionate prin cablu TV (CATV) sau antene satelit (DTH), o calitate a imaginii şi a sunetului superioare şi accesarea unor funcţii precum vizualizarea īn reluare a programelor TV din ultimele 24 de ore, ghid electronic al programelor, posibilitatea de a accesa jocuri online sau de a comanda vizualizarea unor anumite filme sau emisiuni TV contra unei taxe (Video on Demand).
    Calitatea audio-video a serviciilor IPTV este dependentă de viteza de transfer a datelor, un program cu sunet de īnaltă definiţie şi sunet Dolby Digital neputānd fi accesat, spre exemplu, printr-o conexiune prin telefonul fix, ci printr-o conexiune prin fibră optica sau alte tehnologii broadband.
    Pentru a vizualiza pe televizor programele disponibile prin IPTV utilizatorii au nevoie şi de un decodor, la fel ca īn cazul antenelor prin satelit.
    Pe piaţa locală, singurul operator care furnizează servicii de televiziune IPTV este iNES Group, care a intrat pe acest segment la finele anului 2006. Potrivit datelor Autorităţii Naţionale pentru Comunicaţii, iNES Group avea 280 de clienţi la finele lunii iunie 2008.
    Compania Romtelecom este controlată de grupul elen OTE, care deţine 54,01% din acţiunile operatorului, restul titlurilor revenind statului romān.
    Īn primele nouă luni ale anului 2008, operatorul a īnregistrat pierderi operaţionale de 14,4 milioane euro, la un total al veniturilor de 656,4 milioane de euro.
    Īn acţionariatul OTE este prezentă şi compania germană Deutsche Telekom, cu o participaţie de 25% din capital.

Sursa: Adrian Dumitrache, [email protected]

Mai intai sa puneti la punct ADSL-ul!
    La Sacele (langa Brasov) e jale. Si in alte localitati...
    Sa stiti ca cel mai multi clienti au ales Romtelecom fiindca n-au avut altceva de ales...

P.S.: un upload de 1mbps ar fi mai bun.
    Last edited by szili_boy; 16th February 2009 at 15:26.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs down iptv

cum spunea colegul prima data sa isi extinda reteaua de internet si prin afara oraselor ca se calca pe picioare cu ceilalti ca la oras sint atitea oferte iar la cei de la tara asteapta cu ani ADSL.Eu si alti 80 persoane asteptam de 2 ani internet
    VU+DUO2

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Potrivit datelor Autorităţii Naţionale pentru Comunicaţii, iNES Group avea 280 de clienţi la finele lunii iunie 2008.
    asta e informatia cea mai importanta din tot articolul si care face toti banii
    Totusi, cat de exclusivist sa fii? ))))
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    asta e informatia cea mai importanta din tot articolul si care face toti banii
    Totusi, cat de exclusivist sa fii? ))))
    280*100 euro =28000 *12 luni =336000 euro pe an

Cum dracu o trai cu suma asta ei nu platesc la furnizori la televiziuni?
    Sau daca e pe internet e mocca?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

280*100 euro =28000 *12 luni =336000 euro pe an

Cum dracu o trai cu suma asta ei nu platesc la furnizori la televiziuni?
    Sau daca e pe internet e mocca?
    Nu stiu ce grila au, dar ce stiu sigur ca broadcasterii de genul Discovery Channel sau Hallmark nu dau acord pentru mai putin de 1000 de abonati. Poti sa ai 280, dar platesti 1000.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by TURMIX24 View Post
    Nu stiu ce grila au, dar ce stiu sigur ca broadcasterii de genul Discovery Channel sau Hallmark nu dau acord pentru mai putin de 1000 de abonati. Poti sa ai 280, dar platesti 1000.
    Toti dau pentru minim 1000 de abonati.
    Nu le plangeti voi de mila la INES,ei vand internet bussines,asa ca au bani!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tjd1971 View Post
    cum spunea colegul prima data sa isi extinda reteaua de internet si prin afara oraselor ca se calca pe picioare cu ceilalti ca la oras sint atitea oferte iar la cei de la tara asteapta cu ani ADSL.Eu si alti 80 persoane asteptam de 2 ani internet
    Culmea e ca la noi au distribuit modem-urile la oameni si le-au promis ca intr-o saptamana vor avea acces la adsl iar dupa ce a trecut saptamana si-au cerut scuze ca de fapt centrala nu corespunde si au luat modem-urile inapoi si dusi au fost . Nu stiu daca au sughitat da numai eu stiu cate le-am urat in gand ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default iptv

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Culmea e ca la noi au distribuit modem-urile la oameni si le-au promis ca intr-o saptamana vor avea acces la adsl iar dupa ce a trecut saptamana si-au cerut scuze ca de fapt centrala nu corespunde si au luat modem-urile inapoi si dusi au fost . Nu stiu daca au sughitat da numai eu stiu cate le-am urat in gand ....
    stai sa vezi la mine linia trece prin mijlocul satului si se duce la un operator economic si ei au net si la prostime ne spune ca nu sint porturi libere ca centrala digitala este
    VU+DUO2

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@ tjd1971 nu e ca la renel sa va lege pe toti de un fir, si poate ala are altceva (adica alt produs decat clicknet)
    ma bag si eu in seama

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionelparvu View Post
    Exista un potential enorm, pur si simplu Romtelecom are in fiecare casa din Romania firele deja trase, totul tine de activare ....
    BĂRBI- vise de copii mici
    ...nu exagera

Legat de Dolce-IPTV: la inceputul lui 2008, cu "surle si trāmbiţe", RTC anunţa că se axează pe lansarea IPTV in decembrie 2008... L-ati văzut Eu nu, si nici nu cred ca-l vom vedea curānd

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Iptv

Quote Originally Posted by mihailco View Post
    @ tjd1971 nu e ca la renel sa va lege pe toti de un fir, si poate ala are altceva (adica alt produs decat clicknet)
    MAESTRO crezi tont vezi ca si la renel nu-s toti pe o linie .eu cred ca stiu ce vorbesc din surse sigure s-au or sta privatu pe DIAL UP ca de ei au bani .eu am prezentat o situatie cum RTC nu vor sa se deschida catre rural unde ar cistiga cred eu mult
    VU+DUO2

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

MAESTRO crezi tont vezi ca si la renel nu-s toti pe o linie .eu cred ca stiu ce vorbesc din surse sigure s-au or sta privatu pe DIAL UP ca de ei au bani .eu am prezentat o situatie cum RTC nu vor sa se deschida catre rural unde ar cistiga cred eu mult
    S-a terminat cu ruralul. Sa mai investeasca si altii acolo.

Cablistii stau frumos in orase unde se scoate banul gros iar Romtelecom sa mearga la tara ? De ce ? Romtelecom este o companie, iar orice companie urmareste profitul....

Romtelecom ala de stat nu mai exista ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default iptv

poate nu esti informat 48%.din rtc sint inca ale statului ionele .eu vorbeam prin prisma de a face investiti in retelele lor care le au in "RURAL" si de la care au scoate bani buni ca sa stii tu "taranii din rural "sint buni platitori si deschisi la minte
    VU+DUO2

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

..ca sa stii tu "taranii din rural "sint buni platitori si deschisi la minte
    Nu contest existenta exceptiilor care confirma regula, implicit nu sunt de acord cu eticheta aplicata direct tuturor clientilor (chiar si potentialilor clienti) din mediul rural, dar stii vorba aia ("viata bate filmul")... si nu vorbesc din filme... Da-mi voie sa zambesc

L.E. Mi-am adus aminte o chestie, la care am ras la momentul respectiv desi nu prea era cazul, spusa de un olandez cu importante calitati manageriale: "There's no such thing as "simple customers", they are the ones who pay your salary...", asta ca raspuns la afirmatia cuiva ca tehnologia nu e chiar pt toata lumea, mai ales pentru clientii simpli.

ON: mai mult ca sigur va lansa iptv mai devreme sau mai tarziu, are infrastructura(asa cum e, pe unde e), capitalul pentru acest lucru iar acesta e viitorul deci mi s-ar parea absurd sa nu introduca. Normal ca nu va fi posibil introducerea lui peste tot sau nerentabil sau din diferite motive nu va fi disponibil... asta e ... pentru companie e o afacere, nu binefacere.
    Last edited by gigi19lic; 22nd February 2009 at 18:34.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)