Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: situatia dth

Banned Friend
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default situatia dth

cam asa se prezinta :-akta: dupa factura din ian. au inceput rezilierile
    (in maxim un an sunt la pamant)
    -focus: dupa lipsa cartelelor reincarcabile din dec. si lipsa unor programe tv importante au inceput sa-si culeaga antenele
    (si ei sunt in picaj liber, daca nu se prind de ceva si ei la pamant)
    -boom: au incercat ceva si degeaba acum au venit cu un pachet de 4 euro dar e prea tarziu, daca nu vand vor face booom)
    -dolce: aici e cusut cu ata alba ,merg in pierdere au invatat de la rcs-rdc,dar va veni vremea cand vor afisa preturile reale dupa cum sunt obisnuiti-dupa ce te prind te taxeaza, recopera tot, politica lor mincinoasa de acaparare a pietei s-a cam stabilizat dupa primirea ultimei facturi-dolce+telefon+net:130 lei)
    -digi: va pierde din greu, cand vor intra la n3 , cel putin un an de zile de acum in colo pentru schimbarea cartelelor, sistemul va fi spart, abonatii vor cauta opticomiri, globuri si alte ap. vor fi singurii afectati ,s-au extins dar la calitate si respect abonati nu au lucrat deloc, au vrut sa calce totul in picioare si acum se vad rezultatele: zeci de mii de abonamente neplatite, zeci de mii de carduri nerecuperate.
    Last edited by SatWien; 12th February 2009 at 23:11. Reason: Formatare text, era foarte greu de prins ideea postului

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si dumneavoastra sunteti?
    La digi doar cateva zeci de mii? Un fleac
    Iti dai seama ca trecerea la N3 se va face doar daca e fezabil, asa daca tot se sparge nici nu se vor mai deranja daca conditiile nu sunt propice. Nici piratarea nu e o mare problema fata de nr. de abonati, mare lucru nu e un abonament si ai niste garantii macar.
    Last edited by geor4; 12th February 2009 at 22:35.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by da smeker View Post
    cam asa se prezinta :-........
    Mai .. da_smeker mai esti ! Primul post = primul flamme !

Sfat: Mai fa repede o clona si posteaza in apararea ta.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

-focus: dupa lipsa cartelelor reincarcabile din dec. si lipsa unor programe tv importante au inceput sa-si culeaga antenele
    -boom: au incercat ceva si degeaba acum au venit cu un pachet de 4 euro dar e prea tarziu, daca nu vand vor face booom)
    -dolce: aici e cusut cu ata alba ,merg in pierdere au invatat de la rcs-rdc,dar va veni vremea cand vor afisa preturile reale dupa cum sunt obisnuiti-dupa ce te prind te taxeaza, recopera tot, politica lor mincinoasa de acaparare a pietei s-a cam stabilizat dupa primirea ultimei facturi-dolce+telefon+net:130 lei)
    -digi: va pierde din greu, cand vor intra la n3 , cel putin un an de zile de acum in colo pentru schimbarea cartelelor, sistemul va fi spart, abonatii vor cauta opticomiri, globuri si alte ap. vor fi singurii afectati ,s-au extins dar la calitate si respect abonati nu au lucrat deloc, au vrut sa calce totul in picioare si acum se vad rezultatele: zeci de mii de abonamente neplatite, zeci de mii de carduri nerecuperate.
    Esti praf

Eu vand cartele Focus in sistem electronic (platforma Paystore), nu am avut nici o proiblema, am vanzari de cca 4000 Ron /locatie/saptamana

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

decind juniorii isi bat capul cu situatia dth
    Tinere de ce nu investesti tu intr-un dth ?
    pentru cccam caut "peeri adevarti nu cabanieri cu carduri in distanta 69"

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

de aproximativ 2 ani incoace aud aceasi placa, "eu abonez in fiecare luna cel putin 50 de abonati" (dau un ex) din gura fiecarui instalator. Cum sunt aproxiamtiv 4 dth-uri stau si ma intreb, daca mai sunt romani la ora actuala fara acces la programele romanesti sau la romani este un hobby, stau 3 luni la un dth dupa care il schimb si tot asa. numai asa se explica spusele instalatorilor ca iei ar conecta lunar noi clienti.

Banned Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by giolgau View Post
    decind juniorii isi bat capul cu situatia dth
    Tinere de ce nu investesti tu intr-un dth ?
    junior aici pe forum eram acum 6 ani stai tu linistit, eu am facut o analiza impartiala ,trebuie sa recunoasteti asta e realitatea

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asta e realitatea din punctul tau de vedere, dar nu inseamna ca esti atotstiutor.Oricum ai luao e clar ca vor ramane Digi si Dolce in final fiindca nu te poti pune cu ei la ce companii se afla in spatele lor.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

akta- cam asa stau lucrurile...multe rezilieri dar au abonatii lor la cablu digital si cei care au doar cartela si care vor ramine abonati...

focus-se incarca la greu cartelele, sunt multi care incarca in avans, chiar si pe un an...s-au recuperat multe echipamente din piata si s-au reinstalat la alti clienti...merge treaba binisor, zic eu, chiar fara canale suplimentare...in martie la intilnirea cu instalatorii se va stii daca se investeste anul asta sau nu...

boom- abureala cu abo de 4 euro ca si dealtfel vanzarea la Dolce...isi rezolva creditul si merg inainte...cred ca mai avem de invatat de la evrei despre cum se fac afacerile...s-au livrat echipamente la instalatori si se pare ca din 1 martie se vor face instalari mai serioase...

dolce- merge foarte bine, se instaleaza in draci, numai echipamente sa fie...clientii sunt foarte multumiti de programe, de calitate si foarte multi isi cumpara cel de al doilea STB semn ca vor ramine clienti fideli mai departe la Dolce si dupa cei 2 ani de contract...ADSL-ul la tara cel putin este singura solutie valabila de internet si merge foarte bine...la telefon fix nu se mai prea renunta acum, cel putin la tara asa este...

digi- cind ai peste 1 milion de abonati iti permiti sa iti alegi mai atent noii abonati...cei care isi cumpara acum Digi vor ramine abonati fideli...cei cu custodie isi permit sa nu plateasca, sa "uite" sa returneze echipamentele si alte ghidusii...GSP le va creste incet dar sigur baza de clienti, mai ales din vara, cind se vor convinge toti doritorii de liga lu Mitica ca nu au alta varianta pentru vizonare decit DIGI...

in concluzie, eu cred ca la toti ritmul de crestere va fi mai mic, mult mai mic decit anii trecuti, dar va fi...poate se vor face fuziuni, dar cu criza de lichiditati de acum este cam greu...totusi in Telecom se lucreaza cu CASH mult, lunar, si mai mult decit atit, romanii strang cureaua dar nu renunta la televizor, telefoane, internet si mancare...

Banned Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy View Post
    akta- cam asa stau lucrurile...multe rezilieri dar au abonatii lor la cablu digital si cei care au doar cartela si care vor ramine abonati...

focus-se incarca la greu cartelele, sunt multi care incarca in avans, chiar si pe un an...s-au recuperat multe echipamente din piata si s-au reinstalat la alti clienti...merge treaba binisor, zic eu, chiar fara canale suplimentare...in martie la intilnirea cu instalatorii se va stii daca se investeste anul asta sau nu...

boom- abureala cu abo de 4 euro ca si dealtfel vanzarea la Dolce...isi rezolva creditul si merg inainte...cred ca mai avem de invatat de la evrei despre cum se fac afacerile...s-au livrat echipamente la instalatori si se pare ca din 1 martie se vor face instalari mai serioase...

dolce- merge foarte bine, se instaleaza in draci, numai echipamente sa fie...clientii sunt foarte multumiti de programe, de calitate si foarte multi isi cumpara cel de al doilea STB semn ca vor ramine clienti fideli mai departe la Dolce si dupa cei 2 ani de contract...ADSL-ul la tara cel putin este singura solutie valabila de internet si merge foarte bine...la telefon fix nu se mai prea renunta acum, cel putin la tara asa este...

digi- cind ai peste 1 milion de abonati iti permiti sa iti alegi mai atent noii abonati...cei care isi cumpara acum Digi vor ramine abonati fideli...cei cu custodie isi permit sa nu plateasca, sa "uite" sa returneze echipamentele si alte ghidusii...GSP le va creste incet dar sigur baza de clienti, mai ales din vara, cind se vor convinge toti doritorii de liga lu Mitica ca nu au alta varianta pentru vizonare decit DIGI...

in concluzie, eu cred ca la toti ritmul de crestere va fi mai mic, mult mai mic decit anii trecuti, dar va fi...poate se vor face fuziuni, dar cu criza de lichiditati de acum este cam greu...totusi in Telecom se lucreaza cu CASH mult, lunar, si mai mult decit atit, romanii strang cureaua dar nu renunta la televizor, telefoane, internet si mancare...
    si totusi sunt zone in care dth-ul incepe sa piarda teren, crede-ma ce-ti spun

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Clona ....n-am nimic cu ele....dar esti clona habarnista.

Schimbarea de carduri poate incepe chiar maine , totul este pregatit la Digi TV.Cel ma probabil schimbarea este posibil sa se faca direct la casierii (in prima faza) iar apoi prin posta.
    Cei de afara platesc abonamentul din Spania sau din alta tara ? Nu , cand va veni aceea persoana cele plateste abonamentul va primi si noul smart card.Toata schimbarea se va face in maxim 90 de zile , nu-i nimic complicat , e o operatiune de rutina pentru operatorii ce au facut pana acum cel putin odata aceasta schimbare , dar cu la noi e prima operatiune de acest gen , bineinteles ca se trezesc montatori de patru clase ce cred ca schimbarea de carduri este similara cu reziliarea de contracte.

In al doilea rand piraterea lui Digi TV afecteaza TOTI operatori DTH in agala masura.Cine intelege fenomenul stie la la ce refer.

"smekeria" este un titlu ce care ti-l dau alti , pana acum pentru activitatea ta pe board nu prea am cum sa te trec ca categoria "smekerainen"....poate la cea superaglomerata "montator rural".

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

In al doilea rand piraterea lui Digi TV afecteaza TOTI operatori DTH in agala masura.Cine intelege fenomenul stie la la ce refer.

cam asa este din pacate...sunt foarte multi utilizatori de echosmarturi...si noua ne-au cerut multi in loc de boom si focus un "DIGI FARA CARTELA" cum are vecinu'...

Banned Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Clona ....n-am nimic cu ele....dar esti clona habarnista.

Schimbarea de carduri poate incepe chiar maine , totul este pregatit la Digi TV.Cel ma probabil schimbarea este posibil sa se faca direct la casierii (in prima faza) iar apoi prin posta.
    Cei de afara platesc abonamentul din Spania sau din alta tara ? Nu , cand va veni aceea persoana cele plateste abonamentul va primi si noul smart card.Toata schimbarea se va face in maxim 90 de zile , nu-i nimic complicat , e o operatiune de rutina pentru operatorii ce au facut pana acum cel putin odata aceasta schimbare , dar cu la noi e prima operatiune de acest gen , bineinteles ca se trezesc montatori de patru clase ce cred ca schimbarea de carduri este similara cu reziliarea de contracte.

"smekeria" este un titlu ce care ti-l dau alti , pana acum pentru activitatea ta pe board nu prea am cum sa te trec ca categoria "smekerainen"....poate la cea superaglomerata "montator rural".

Fanta

nu esti sanatos cand afirmi ca digi va schimba cartelele in max 90 de zile ,intereseaza-te premier sau d+ cat le-a luat ; iti citesc topicurile dar cateodata scrii numai bazaconii, cred ca din lipsa de altceva

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

nu esti sanatos cand afirmi ca digi va schimba cartelele in max 90 de zile ,intereseaza-te premier sau d+ cat le-a luat ; iti citesc topicurile dar cateodata scrii numai bazaconii, cred ca din lipsa de altceva

se pare ca tu nu sti, premiere a schimbat in 3 luni 2,4 milioane plus cu schimbare de system de codare
    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not
    sure about the former" - Albert Einstein
    Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds
    Linux is like a wigwam - no Gates, no Windows, and an Apache inside

Banned Friend

Posts Thanks / Likes

[quote=Thor819;684931]se pare ca tu nu sti, premiere a schimbat in 3 luni 2,4 milioane plus cu schimbare de system de codare[/quote

prietene la premier a durat un an si ceva ,si aia sunt nemti

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)