Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Vecinu mi-a taiat antena !!!

Postez si eu aici o mica intamplare , pe care poate si unii dintre voi ati trait-o : Anul trecut cand mi-am montat antena , vecinul de la etajul 10 era plecat in Italia si nu a trebuit sa cer voie de la el sa o montez, am cerut doar de la ceilalti vecini , antena e prinsa de casa liftului si nu are nici o legatura cu apartamentul lui , doar ca e spre partea lui . Acum vecinul s-a intors si ca sa faca senzatie ne-a taiat si mie si vecinului de la 8 , (eu stau la etajul 9 ) cablurile de la antene . Cand a taiat cablurile a scurtcircuitat ambele receptoare , pe care o sa le plateasca scump ( eu am un DM500 , el are unul adus din Germania ) , avem facturi pentru amandoua ...
    I-am facut plangere penala pentru distrugere si ma vad in instanta cu el si sper sa il rezolv pe analfabet cat mai repede . A mai avut cineva aceasta problema ?
    Cum ati rezolvat , cat a durat ? si ce hotarare s-a luat ? O sa va tin la curent cu patania mea , ca si altii sa stie ce au de facut cand intalnesc asemenea specimene .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nasoala faza, putea macar sa va spuna inainte... Totusi nu inteleg ceva: cum se poate arde un receiver daca ii faci scurt pe cablu? Toate au protectie, in cel mai rau caz se arde o siguranta. Majoritatea receiverelor, dupa inlaturarea scurtului isi reiau activitatea normal, iar unele trec in st-by. In ultimii 20 de ani nu am reusit sa paradesc nici un receiver (si crede-ma ca am facut destule scurturi, intentionat sau nu), o singura data s-a ars siguranta (pe vremea receiverelor analogice). Ma gandesc sa nu-ti fi bagat 220V pe cablu, si atunci e posibil sa-l paradeasca. Dar nu cred ca l-a dus capul la ceva asa de complicat.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

interesant dar si trist ! cunosc un caz similar dar in final s-a ajuns la o impacare din partea ambelor parti...

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

tu si vecinul tau aveati obiceiul sa va uitati des la otv sau ddtv ?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Foarte bine că i-ai făcut plângere penală, să vadă că nu are de-a face cu oricine. Fă-l să se cace pe el puţin. Dar dacă tu te înhami acum la un proces pentru un receiver, înseamnă că stai bine cu nervii şi te invidiez.

Ca idee, dobitocu' nu are şi el o maşină care s-ar putea lipsi de cauciucuri sau care arată prea bine cu vopseaua intactă?

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei iti imprumut voblerul meu.Scoti o sarma pe langa fereastra lui si dupa acee se mai poate uita doar la DVD-uri ca semnal TV canci.Nici pe cablu nici pe antena
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Moderator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sau poate din cauza ca sa taiat cablu care ancora antena sa te faci ca ti-a scapat LNB-ul pe parbriz ). "glumesc".
    Dreambox 800HD PVR with 320GB, Sky Star2 USB Plus, Sky Star HD2 pci, Thomson HD DSI8115 with HDD160GB, DM7025, DM500.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Probabil cind lui ii ploua in casa de pe acoperisul cu izolatia deteriorata tu erai unul din cei ce-i zicea ca nu platesti ca la tine nu ploua, mai gindeste-te ca daca e sa fie asa atunci intelegi de ce a facut asta, nu neaparat ca e al naibii; in rest, uita ca nu-i vei da nici o lectie, eu i-am dat antena jos unui politist de la judiciar si a ramas cu gargara ce-a facut-o, in rest nimica.

Bafta

P.S. Faptul ca nu mai vezi nimic pe dreamboxul tau nu e neaparat ca ar fi ars receiver-ul, e foarte posibil sa fie cauzat de faptul ca nu mai ai legatura la antena din cauza cablului taiat.....
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Daca vrei iti imprumut voblerul meu.Scoti o sarma pe langa fereastra lui si dupa acee se mai poate uita doar la DVD-uri ca semnal TV canci.Nici pe cablu nici pe antena
    Vecinul tre fie iesit pe balcon eventual cand arunci vobleru asta pe geam, ca sa nu mai vada nici la DVD.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie neaparat un vobler de stiuca... ala e de pastrav
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

procesul va fi de durata si greu de dovedit...ocupate de masina lui....punct ochit punct lovit.
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviusky View Post
    ...ocupa-te de masina lui.
    Mai bine sa-i taie teava de gaz, eventual si cea de apa.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

strica liftul ! sa urce pe jos pina la 10 !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

si eu stau la ultimul etaj am antenele mele , au si alti vecini puse pe bloc, nu mi-a trecut niciodata sa fac rau la cineva desi asociatia mi-a sarit in cap cu montatul antenelor pe bloc, in general oamenii care sint limitati din toate punctele de vedere si procedeaza asa , pacat ca se ajunge in asemenea situatii , si eu as fii furios sa imi deterioreze cineva bunul fara sa fiu macar anuntat ... astia sint oamenii , sint retardati sint rebuturi ale societatii noaste in care traim , incearca sa te calmezi si sa il ignori , cel mai bine ca pe terasa blocului sa nu aiba acces oricine una doua persoane este cel mia sigur asa
    Last edited by burlica; 11th February 2009 at 22:35.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Inzaghi View Post
    Postez si eu aici o mica intamplare , pe care poate si unii dintre voi ati trait-o : Anul trecut cand mi-am montat antena , vecinul de la etajul 10 era plecat in Italia si nu a trebuit sa cer voie de la el sa o montez, am cerut doar de la ceilalti vecini , antena e prinsa de casa liftului si nu are nici o legatura cu apartamentul lui , doar ca e spre partea lui . Acum vecinul s-a intors si ca sa faca senzatie ne-a taiat si mie si vecinului de la 8 , (eu stau la etajul 9 ) cablurile de la antene . Cand a taiat cablurile a scurtcircuitat ambele receptoare , pe care o sa le plateasca scump ( eu am un DM500 , el are unul adus din Germania ) , avem facturi pentru amandoua ...
    I-am facut plangere penala pentru distrugere si ma vad in instanta cu el si sper sa il rezolv pe analfabet cat mai repede . A mai avut cineva aceasta problema ?
    Cum ati rezolvat , cat a durat ? si ce hotarare s-a luat ? O sa va tin la curent cu patania mea , ca si altii sa stie ce au de facut cand intalnesc asemenea specimene .
    Daca era un administrator de bloc si o lege bine facuta nu se ajungea la asa ceva
    dar la romani ca la nimeni....
    eu personal ii spargem capul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)