Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Focus SAT scos la vanzare !

Asa cum v-am promis acum cateva zile va anunt si ultima noutate de pe piata DTH.

UPC a scos la vanzare platforma Focus SAT.Desi au incercat sa o vanda in prima faza catre un investitor din strainatate , se vorbea la sfarsitul anului de o tentativa de vanzare catre canal digital nordic , varianta intermediata de conax si telenor dar din pacate respinsa in secunda doi de catre scandinavi iar varianta de rezerva , preluarea de catre platforma digitala UPC Direct a cazut datorita marilor probleme pe care le are in acest moment acest DTH.

Desi nu am vrut sa mai fac publica aceasta stire , pentru a nu mai deveni sursa de informatie a altora va anunt ca in acest moment se poarta discutii preliminare intre UPC si RCS&RDS pentru "asimilarea" platformei Focus SAT de catre Digi TV.

Discutiile cum v-am spus sunt in stadiul de tatonare dar au mari sanse de a se concretiza deoarece la acea pozitie orbitala nu exista alta posibilitate de extindere pentru Digi TV iar pentru Focus SAT , RCS-ul este singurul cumparator interesat de aceasta platforma.

Din informatii 101% sigure Focus SAT are in acest moment 180.000 de cartele distribuite din care putin sub 150.000 sunt activate luna de luna.

Cam atat deocamdata , daca punem in discutie cumpararea platformei Boom de catre Dolce si faptul ca AKTA cauta in disperare un cumparator (aici problemele sunt uriase , revin cu un topic in cateva zile) putem spune ca este posibil ca pana la sfarsitul anului sunt sanse sa ramanem cu doar doi operatori pe piata : Digi si Dolce , astfel explozia DTH-ului in Romania ar fi urmata de o stabilizare mult asteptata.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default trist...

ar fi sa ramanem doar cu doi operatori.ciciu concurenta...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

In toate tarile civilizate sunt maxim doi operatori , ce nu poate fii concurenta si numai intre doua oferte ?
    Sincer , Max si Focus reprezentau concurenta pentru Digi ?

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

UPC Direct de pe 19.2 s-a mutat pe satelitul nou, care acoperire buna in RO.

oare nu se va incerca acolo o "renastere" pt RO ?

pare logica vanzarea pachetului de pe 1w
    4w,1w,5e,13e - humax II (triax 1.1m)
    39e - dm7020, echo790 (0.85m) BV
    2 coship-uri dolce in dulap

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amadeus View Post
    UPC Direct de pe 19.2 s-a mutat pe satelitul nou, care acoperire buna in RO.

oare nu se va incerca acolo o "renastere" pt RO ?

pare logica vanzarea pachetului de pe 1w
    Uite raspunsul (rog instalatorii batuti in cap sa se abtina) :

Normal ca UPC Romania a dorit sa "uneasca" acest pachet de platforma digitala UPC Direct.Aceasta comasare este in discutie de mai bine de doi ani de zile dar din pacate ambii operatori au probleme financiare.

UPC Direct (fostul Wijza , UPC) a aparut pe piata cu opt ani inainte ca RCS-ul sa lanseze platforme in Ungaria, Cehia si Slovacia.
    Apare jocul cu cifra 8 , Digi TV a reusit in 8 luni de zile (numai in HU) 800.000 de abonati , toati atatia cati a reusit UPC in 8 ani de zile.

UPC Direct a fost nevoit sa renunte la tarifele aberante pe care le avea pana la lansarea lui Digi TV , sa lanseze oferte de genul "platesti un abo primesti doua carduri si in acelasi timp sa renunte la marele lor atu , satelitul Astra.

De ce era important acest satelit ? deoarece pe receiverele Philips oferite de UPC se puteau receptiona cateva sute de canale free si in plus era posibil simultcryptul cu alte cateva canale importante.

Mare problema a lui Focus este numarul extrem de mic de abonati (180.000 realizati in patru ani !) , fapt ce a facut total neinteresanta aceasta platforma pentru conducerea lui UPC din Olanda.
    Sursa mea mi-a confirmat faptul ca UPC a facut un calcul priviind cheltuielile necesare unirii celor doua platforme si a rezultat ca atat timp cat Focus SAT nu are minim 500.000 de abonati aceasta "asimilare" este total nerentabila.

In conditiile crizei actuale , UPC spera sa salveze piata de catv-net-telefonie din Romania si sa vanda cat mai urgent Focus , o platforma care genereaza numai pierderi.

V-am spus , Digi TV a luat in calcul si posibilitatea de a prelua Focusul.Desi este prematur de discutat se pare ca RCS-ul in cazul concretizarii aceastei tranzactii ar dori sa foloseasca un simulcrypt nagra/conax.Din start s-ar renunta la aceasta metoda de plata a subscriptiei deoarece este total nerentabila pentru operator.Astfel de pe urma tranzactiei Digi TV ar castiga doar 3 transpondere , o norma de codare si 10% din abonatii actuali pe care ii are.

Fanta

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

In teorie ar fi ideal, dar vrea RCS&RDS sa investeasca puternic in dth? Pe langa costul de achizitie, ar fi costul de dezvoltare pt chiar a face ceva cu cele 3transpondere.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Intrebare mea este ce rost are sa mai ia 3 transportere daca nu folosesc la maximum pe cele care le au deja?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

poate au nevoie de transpondere sa transmita si ei ceva HD!
    Offset Triax TDS 110 + montura HH Opticum 3800 (60.0E<->30.0W), LNB Invacom 0.2db,
    VU+ Rules
    Contact Skype: [email protected]

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ...

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    In toate tarile civilizate sunt maxim doi operatori , ce nu poate fii concurenta si numai intre doua oferte ?
    Sincer , Max si Focus reprezentau concurenta pentru Digi ?

Fanta
    reprezentau o alternativa.maxul pt libertatea alegerii echipamentului iar focusul pt simplitatea platii

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ma asteptam de mult!

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce sa zic ca abonat al ambelor platforme nu ma deranjeaza ca o sa fie scos la vanzare Focuss pentru ca raman cu Digi care o sa asimileze Focuss .... astept....

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate conax in loc de nagra..si desperecherea asta aiurita...asta este tot ce as dori de la o eventuala ,,operatiune``
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

citisem o aberatie prin vara
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=67803

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Aberatia...

[quote=luci1tl;681019]citisem o aberatie prin vara
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=67803[/quotnu era chiar aberatie ci mai curind o prezicere...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu unul inca de anul trecut am spus ca 2009 va fi anul marilor schimbari in viata DTH-urilor; fuziuni-vanzari-falimente etc,nimic nu ma mira acum

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)