Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Dualfeed pe antena de Dolce

Intreaba un prieten cu dolce daca are vreo sansa de a prinde cu un dual feed ceva din canalele free de la 28,2 E (el ar vrea indeosebi rockworld Tv si pachetul Zone)
    Eu la o prima vedere i-am spus ca nici o sansa(dat fiind cele 11grade diferenta) dar ca ar putea prinde pe cele de pe Turksaat 42E (de care nu este prea interesat).
    Am dreptate?
    Multumesc!
    DM800 cu Wave Frontier T90 1w-39e - 11 LNBs

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florinn76 View Post
    Intreaba un prieten cu dolce daca are vreo sansa de a prinde cu un dual feed ceva din canalele free de la 28,2 E (el ar vrea indeosebi rockworld Tv si pachetul Zone)
    Eu la o prima vedere i-am spus ca nici o sansa(dat fiind cele 11grade diferenta) dar ca ar putea prinde pe cele de pe Turksaat 42E (de care nu este prea interesat).
    Am dreptate?
    Multumesc!
    Daca pune o antena de 1,2m minim si un lnb secundar merge! cu antena de la dolce nici o sansa.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Multumesc
    El vrea sa pastreze antena de dolce si doar sa ia un receptor ieftin fta si lnb +suport dual feed
    Se gandea sa puna antena cu focarul principal pe 28 e si secundar 39e, ca i-a spus cineva ca a facut dual feed cu antena de digi pe 13 e si a zis ca diferenta e mai mare.
    La mine cu antena de 1,1 mobila, putin deformata, intra ce vrea el pe 28e dar nu stiu cum sta treaba cu focarul secundar pe Dolce. Antena de la dolce nu e la fel ca cea de la boom 0,8 sau 0,9m?
    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Daca pune o antena de 1,2m minim si un lnb secundar merge! cu antena de la dolce nici o sansa.
    DM800 cu Wave Frontier T90 1w-39e - 11 LNBs

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Multumesc
    El vrea sa pastreze antena de dolce si doar sa ia un receptor ieftin fta si lnb +suport dual feed
    Se gandea sa puna antena cu focarul principal pe 28 e si secundar 39e, ca i-a spus cineva ca a facut dual feed cu antena de digi pe 13 e si a zis ca diferenta e mai mare.
    La mine cu antena de 1,1 mobila, putin deformata, intra ce vrea el pe 28e dar nu stiu cum sta treaba cu focarul secundar pe Dolce. Antena de la dolce nu e la fel ca cea de la boom 0,8 sau 0,9m?
    Deci am spus destul de clar; NU MERGE cu antena de dolce,trebuie minim 1,2m

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Deci am spus destul de clar; NU MERGE cu antena de dolce,trebuie minim 1,2m
    Merge si cu o antena 0.9, cu conditia ca in focus sa fie lnb de la Eurobird 28.5 si pe partea stinga(daca stam in fata antenei) lnb-ul de la Dolce.
    Eu special aceasta combinatie nu am facut, dar combinatia AMOS-SIRIUS-HOTBIRD am facut foarte multe, si acolo este distanta de 14 grade.Situatia este similara cu combinatia THOR-HOTBIRD.
    Cu bine ,feri

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FERI View Post
    Merge si cu o antena 0.9, cu conditia ca in focus sa fie lnb de la Eurobird 28.5 si pe partea stinga(daca stam in fata antenei) lnb-ul de la Dolce.
    Eu special aceasta combinatie nu am facut, dar combinatia AMOS-SIRIUS-HOTBIRD am facut foarte multe, si acolo este distanta de 14 grade.Situatia este similara cu combinatia THOR-HOTBIRD.
    Cu bine ,feri
    Pe ce pui pariu ca nu merge cu o antena de 0,65m? antenele de la dolce de 1 an de zile au trecut de la 0,8 la 0,65 deci; nu merge

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am antena de la dolce de 0,9 si merge foarte bine cu dualfeed.Repet doar daca antena e de minimum 0,9 o sa mearga, altfel cum spune si spaniolul nici o sansa.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pe ce pui pariu ca nu merge cu o antena de 0,65m? antenele de la dolce de 1 an de zile au trecut de la 0,8 la 0,65 deci; nu merge
    AM ZIS 0.9 ! M, nu 0.65!Scuza-ma!

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am dreptate?
    Multumesc!
    Iti pot confirma ca o sa mearga dar cu o antena mai mare de 0,6 m.

Eu personal am un multifeed cu 4 LNB-uri 39E, 28,2E si 19,2E pe un TRIAX TDS 110 cu multifeedul original de la TRIAX.
    Si asa transponderele de pe 28,2 au semnal oarecum la limita, pe vreme mai proasta incep sa dispara de tot. Pe 39E si 19,2E e ok cu semnalul mai putin vestitele transpondere de la nemti care intra mai mai greu sau deloc in functie de locatie.

Deci incearca cu o antena de minim 0.9m.

"Succesuri "

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    si pe ce pun pariu ca merge zaharosu in italia si cu o antena de 0,65 testata de mine
    Am impresia ca tu postezi fara sa citesti TOT omul a intrebat daca merge un dualfeed pe antena de la dolce respectiv 28E-39E,NU MERGE,dolce merge bine mersi si cu o antenuta de 0,45m TESTAT
    DATA VIITOARE CITESTE TOT POSTUL apoi raspunde!

Pentru ce vrea el merge fara probleme cu o antena de 1,2m,in orce CONDITII meteo

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    si pe ce pun pariu ca merge zaharosu in italia si cu o antena de 0,65 testata de mine
    Aici era vorba de dual feed 39°E - 28°E, pe single feed merge 100% si cu 60 cm.

@florinn76
    Daca poti prinde separat cei doi sateliti cu o antena de 60 cm (adica mai intai orientata pe dolce, apoi pe sky), atunci 100% merge sa pui o antena de 80 cm cu dual feed.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu personal am un multifeed cu 4 LNB-uri 39E, 28,2E si 19,2E pe un TRIAX TDS 110 cu multifeedul original de la TRIAX.
    in cazul tau cei 4 apostoli au fost 3 ?

Modest Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    in cazul tau cei 4 apostoli au fost 3 ?
    Nu draga ..
    FEED-ul e cu 4 LNB-uri dar au fost 3 active din totdeauna pt ca nu am luat LNB-uri cu gat subtire si intre 39E si 28,2E nu imi intra nimic din cauza gabaritului la LNB.

"Succesuri "

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca iese mai ieftin cu o antena suplimentara mica, de 0.6-0.7 + LNB nepretentios, care e oricum mai convenabila decat una noua de 0.85m noua plus un LNB (asta e valabil daca acum antena pe care o are e de 0.65).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread