Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Red face ce receiver sa-mi iau???

Salut! Sunt un incepator in ale televiziunii prin satelit sa vreau sa-mi cumpar un receiver cu care sa pot vedea cat mai multe canale codate Dispun de circa 500-700 ron.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

dreambox500S!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Clar dreambox 500s, asta e limpede, insa va trebui sa ti-l confgureze cineva, altminteri e dusmanos prima data. Eu, fara maestrul @ gogi, habar n-as fi avut sa-l butonez cand l-am luat.
    Dar, dupa ce ai invatat sa lucrezi cu el, e -de la distanta!- receptorul cu cel mai bun raport calitate/pret din cate am testat eu pana acum.
    Mai e ceva, totusi. Programele codate care mai pot fi receptionate cu chei sunt relativ putine, arunca un ochi pe topicul despre chei de pe forum.

Succes!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vad ca fiecarui incepator ii este recomandat in primul rand un Dreambox. Vreti sa se lase de meserie? Poate omul este la primul receiver, lasati-l sa-si dea mana cu un receiver normal, sa vada ce este un LNB, o lista de canale, o cautare, eventual sa aiba si USB ca sa puna un patch usor, si abia dupa ceva timp sa treaca la DM. Dreamboxul da dureri de cap si unui cunoscator, daramite lui ca incepator... Nu zic ca nu se poate, dar trebuie sa citeasca mult, mult de tot. Dar daca e dibaci in ale computerului, o sa-i dea de cap.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

daca esti incepator cum declari ca esti ia-ti asa ca la inceput un echosmart 792 ... la nivelul tau are de toate ... cu patch aplicabil prin rs232 sau prin usb poti vedea inca ceva canale cu ce se gaseste si pe aici pe forum ... are placa de retea si poti sa faci newcamd sau chiar gbox ... e drept ca nu profesional ca si cu un aparat cu linux ... dar daca vrei sa ai satisfactii la nivel de incepator cred eu ca e cel mai bun ... costa in jur de 250 ron ... deci iata inca o propunere ... ca mai apoi cand mai prinzi cheag cum se zice sa te avanti la un receiver si cu linux eventual hd intrucat pana prinzi tu microbul se mai ieftinesc ... tu decizi ...

theghostbuster
    DM 800 HD, DM 500s
    offset fix 1,5m, offset 1,4m mobil, lnb inverto ultra black, opticum dm2800 ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

In momentul de fata dreambox este singurul receiver ce merita banii din plin!epoca keytelor a apus,nu mai merg decat cateva canale si alea nesemnificative,daca tot vrea sa faca o investitie macar sa o faca cu cap!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default ce as face eu in locul tau!

Daca stii linux (si nu te plictisesti invatand, nu vrei sa se faca lumina imediat) ia-ti dream! Daca nu stii ia-ti echosmart!

Eu unu as mai astepta putin (nu mi-as lua nimic)! Si am si cateva argumente:
    - incet dar sigur se trece la HD, si pt echo-urile (la dream nu ma pricep) de acum (791 sau 792 pt ca ce e cu 0 in coada oricum nu mai au suport) va disparea incet incet suportul soft!
    - se aude pe la colturi ca s-ar face lumina pe unde n3 intereseaza ... doar ca este o chestiune de timp (trecutul o confirma ... si poti vedea ce te intereseaza cu bani putini ... aici avantaj echo)

- fie ca-ti iei dream sau echo, daca esti novice ca si mine, pina ajungi tu sa le stapanesti, aproape sigur se va intampla cel putin un punct din cele doua de mai sus

Ce as face eu in momentul de fata daca m-as grabi? Ei bine mi-as lua Dream 500s
    Daca televizoru este o mare pierdere de timp, lumea e plina de lenesi?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Smile va multumesc!!

va multumesc tuturor! o sa mi-au un dream! asta spre disperarea unora dintre voi pe care o sa-i sacai cu intrebari. sper sa ma ajutati

cu respect
    asirys

Banned

Posts Thanks / Likes

Incearca sa nu te prosteasca vanzatorii si sa iti vanda clone de Dreambox . Alea merg mai prost si poti avea surpriza sa moara definitiv dupa cateva luni .

E drept ca sunt mai ieftine , dar ce folos daca dupa aia il arunci la gunoi .

Cu intrebari nu ne vei stresa asta e clar .

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by asirys View Post
    va multumesc tuturor! o sa mi-au un dream! asta spre disperarea unora dintre voi pe care o sa-i sacai cu intrebari. sper sa ma ajutati

cu respect
    asirys
    Cu placere,pana iti vine dream-ul pune mana si citeste pe aici;
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=2784

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am un DM500, doua Echolite(Echosmart)790, un Opticum 7100CR, un Xsat410, etc... De departe DM500 e cel mai bun! E mult mai versatil decat celelalte! @spaniolul are perfecta dreptate in ce zice cateva posturi mai sus!
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)