Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: cei 10 USD

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs down cei 10 USD

Am si eu o intrebare de ce nu accepta facturi de la dealari pt cei 10 USD? Din cate am inteles eu este ca nu se va mai palti acesti 10 USD si creca ar sa urmeze sa ii dau in judecata. Poate sa imi zica cineva daca ar sa se mai plateasca vreodata cei 10 USD?

Trnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine sa accepte? Care 10 USD? Care dealeri? Ai cui?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

daca sunt USD este vorba despre DIGI

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Angry Jos digi tv

Firma RCS&RDS(DIGI TV) da la instalatori autorizati 15 USD + 10 USD daca clientu plateste pe 3 luni sau cand achita clientu 3 luni(deci cei 10 USD iti mai da firma dac clientu plateste pe 3 luni sau treptat luna de luna timp de 3 luni) si iei nu accepta factura cu cei 10 USD de la dealar

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

10 euro iti dau eu sa-ti cumperi o carte de Gramatica limbii romane, ca ne-ai terminat total si definitiv cu stilul de exprimare.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares View Post
    10 euro iti dau eu sa-ti cumperi o carte de Gramatica limbii romane, ca ne-ai terminat total si definitiv cu stilul de exprimare.
    Draga manager @coco, "creca" iti mai ofer si eu 10 EURO, poate o sa inveti odata si odata, ca un board de hobby nu are nici o legatura cu afacerea ta de "dealar" . Asta pentru ca exista o probabilitate ca suma facturii tale sa fie cam de 20 de EURO. Si fii sigur ca banii astia ti se vor "palti". "Creca-i" meriti pe deplin.

Mi-am propus sa ajut pe cat pot, pe toti instalatorii mici dar seriosi. Dar asta este prea criminal.

Scuze ca nu m-am putut abtine.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Este o sectiune DTH a acestui board unde putem vorbi deschis despre tot ce tine de DTH-urile autohtone!

Revenind la problema cu cei 10 USD :

-si eu am fost interesat de ei ,am intrebat si nu se misca nimic ,managerul zonal de instalari mi-a spus ca se vor platii .. mai mult ca unele firme subcontractuare au si facut facturi si nu au fost platite.. mai bine zis nu sa platit la nimeni !

Sunt curios cand vor fi dispusi cei de la DIGI sa isi onoreze platile avand in vedere ca fiecare din noi au muncit pentru banii aceea si sunt ai nostrii de drept!

Sa fim optimisti
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default @all

Problema celor 10 USD reprezentand ceea de a doua transa de plata pentru instalari efectuata e destul de simpla, se plateste dupa ce clientul a achitat minim trei facturi emise.
    Exemplu concret:
    Luati tabelul in excel cu instalarile efectuate in luna august 2008 si-i trimiteti via mail la coordonatorul DigiTV pe judetul vostru, el verifica contractele respective, eu am adaugat o coloana cu "nr facturi achitate" si dupa ce-l completeaza vi-l trimite inapoi. La clientii la care s-au achitat 3 sau mai multe facturi emise puteti factura cei 10 USD+TVA(la cei care e cazul) si atasati tabelul printat, semnat.
    Chiar nu inteleg care e problema? Bineanteles la clientii care au beneficiat de oferta de gratuitate de anul trecut de 3 luni consecutive: luna instalarii+urmatoarele 2 luni se platesc acum, fiindca la ei facturarile au inceputdupa cele trei luni...
    Chiar credeti ca voi trebuie sa va plangeti? Acum pe bune, de exemplu numai eu am mai mult de lucru cu titlu de gratuitate sa fac aceste verificari, bineanteles si colegii mei pe fiecare judet. Cand s-au semnat acele Acte Aditionale stiati foarte bine care-s conditiile, astea-s regulile, dupa astea jucam, singura rugaminte e sa nu puneti botul la toate barfele, a fost perioada cand se intarziau cu platile, dar e de domeniul trecutului, daca facturati la timp, conform procedurii, aveti tabelul atasat si totul e OK se dau banii, in ultimul timp s-au dat totdeauna la timp.
    Daca aveti nelamuriri, intrebari, va stau la dispozitie, aveti ID YM al meu, va doresc o zi placuta.
    Last edited by [email protected]; 5th February 2009 at 12:26.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Chiar nu inteleg care e problema? Bineanteles la clientii care au beneficiat de oferta de gratuitate de anul trecut de 3 luni consecutive: luna instalarii+urmatoarele 2 luni se platesc acum, fiindca la ei facturarile au inceputdupa cele trei luni...
    Chiar credeti ca voi trebuie sa va plangeti? Acum pe bune, de exemplu numai eu am mai mult de lucru cu titlu de gratuitate sa fac aceste verificari, bineanteles si colegii mei pe fiecare judet. Cand s-au semnat acele Acte Aditionale stiati foarte bine care-s conditiile, astea-s regulile, dupa astea jucam, singura rugaminte e sa nu puneti botul la toate barfele, a fost perioada cand se intarziau cu platile, dar e de domeniul trecutului, daca facturati la timp, conform procedurii, aveti tabelul atasat si totul e OK se dau banii, in ultimul timp s-au dat totdeauna la timp.
    Daca aveti nelamuriri, intrebari, va stau la dispozitie, aveti ID YM al meu, va doresc o zi placuta.
    ok.. sa o luam simplu si sa fim realisti... un rezumat:

-eu am cerut si mi sa zis ca inca nu se dau si se vor da.. cand, nu se stie !

-apoi .. cand sau semnat actele aditionale pentru 15+10 .. pe langa ca sau semnat .. nu se stia ca ,clientul va primi primele 3 luni de abo gratuit.. ceea ce a dus al prelungirea voita a voastra de a ne plati cei 10 usd..

-au facut actele aditionale care ne-au facut sa depindem de faptul ca clientul e idiot si nu sii plateste facturile si nici noi nu ne primim banii pe toata instalarea (munca noastra).. au mai pus si cireasa de pe tort cu cele 3 luni gratuite,am tacut am acceptat.. acum cand cer ,mi se zice sa mai astept... deci totusi .. de ce ne plangem,totul e simplu NU?
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentyn0_sat View Post
    ok.. sa o luam simplu si sa fim realisti... un rezumat:

-eu am cerut si mi sa zis ca inca nu se dau si se vor da.. cand, nu se stie !

-apoi .. cand sau semnat actele aditionale pentru 15+10 .. pe langa ca sau semnat .. nu se stia ca ,clientul va primi primele 3 luni de abo gratuit.. ceea ce a dus al prelungirea voita a voastra de a ne plati cei 10 usd..

-au facut actele aditionale care ne-au facut sa depindem de faptul ca clientul e idiot si nu sii plateste facturile si nici noi nu ne primim banii pe toata instalarea (munca noastra).. au mai pus si cireasa de pe tort cu cele 3 luni gratuite,am tacut am acceptat.. acum cand cer ,mi se zice sa mai astept... deci totusi .. de ce ne plangem,totul e simplu NU?
    Fa cum ti-am zis eu, ce sa-ti dea pana nu facturezi?
    Moteck DigiPower SG-2100

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Problema celor 10 USD reprezentand ceea de a doua transa de plata pentru instalari efectuata e destul de simpla, se plateste dupa ce clientul a achitat minim trei facturi emise.
    Exemplu concret:
    Luati tabelul in excel cu instalarile efectuate in luna august 2008 si-i trimiteti via mail la coordonatorul DigiTV pe judetul vostru, el verifica contractele respective, eu am adaugat o coloana cu "nr facturi achitate" si dupa ce-l completeaza vi-l trimite inapoi. La clientii la care s-au achitat 3 sau mai multe facturi emise puteti factura cei 10 USD+TVA(la cei care e cazul) si atasati tabelul printat, semnat.
    Chiar nu inteleg care e problema? Bineanteles la clientii care au beneficiat de oferta de gratuitate de anul trecut de 3 luni consecutive: luna instalarii+urmatoarele 2 luni se platesc acum, findca la ei facturarile au inceputdupa cele trei luni...
    La tine totul este simplu mereu.Deja ne-am obisnuit cu tine luand apararea Rds-ului dar deja ar fi mai bine sa nu te mai bagi in discutiile astea ca devii obositor.Pe bune.Aia sunt bani care nu se vor mai platii,cel putin nu in totalitate.Trebuie facut tabel in excel cu instalari care vor fi verificate (cine stie cand) de cel dupa zona respectiva si pe care nu ai cum sa-l contrazici ca nenea nu stiu care a platit sau nu factura.Deci accepta realitatea si nu ne mai minti pe fata asa ca nu suntem asa fraieri.
    Last edited by cosion; 6th February 2009 at 01:41.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rumunac View Post
    la dolce e o oferta cu gratuitate 6 luni.Asta inseamna ca instalatorii vor primi banii la 9 luni dupa instalare(ca facturam din luna a 7-a nu-i asa)?II intereseaza asta pe angajatii firmei de instalari?Ei isi cer salariul pt. care au muncit.Au ajuns firmele de instalari sa crediteze dth-urile.Sunt curios daca pt. asta au cerut acordul Bancii Nationale si a lui Mugur Isarescu.Da' mai bine ia mai montati-va voi singuri antenele la clienti,tot voi sa mergeti si la recuperari !Daca fraierii astia nu va monteaza antenele,puteti voi sa inchiriati 10 sateliti,ca bani tot nu luati
    Buuun, daca tot n-ai aflat oferta e alta din decembrie in ceea ce priveste lunile gratuite(prima luna, luna a sasea si luna a 12-a), deci problema ar fi numai instalarile pana in noiembrie. In rest dupa a patra luna poti linistit sa-ti incasezi aia 10 USD...
    PS.: Te obliga cineva sa colaborezi cu RDS? N-as crede...
    Last edited by [email protected]; 6th February 2009 at 09:38.
    Moteck DigiPower SG-2100

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cosion View Post
    La tine totul este simplu mereu.Deja ne-am obisnuit cu tine luand apararea Rds-ului dar deja ar fi mai bine sa nu te mai bagi in discutiile astea ca devii obositor.Pe bune.Aia sunt bani care nu se vor mai platii,cel putin nu in totalitate.Trebuie facut tabel in excel cu instalari care vor fi verificate (cine stie cand) de cel dupa zona respectiva si pe care nu ai cum sa-l contrazici ca nenea nu stiu care a platit sau nu factura.Deci accepta realitatea si nu ne mai minti pe fata asa ca nu suntem asa fraieri.
    Nu trebuie sa contrazici coordinatorul, el vede in baza de date cate luni sunt platite, tu sa-i dai tabelul si cand e verificat faci factura. Cat despre seriozitate, s-a vorbit si s-a vazut cum trateaza majoritatea firmelor de instalari problema, la mine in judet din 15 firme am pastrat 2 firme de instalari cu care pot lucra si in care am incredere, oameni care mai stiu si altceva din domeniul satelisticii decat reglarea antenelor pe 1W.
    Moteck DigiPower SG-2100

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Rumurac baiete , unii instalatori dupa aici nu sint fraieri asa cum le faci tu reclama
    pentru cccam caut "peeri adevarti nu cabanieri cu carduri in distanta 69"

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu trebuie sa contrazici coordinatorul, el vede in baza de date cate luni sunt platite, tu sa-i dai tabelul si cand e verificat faci factura. Cat despre seriozitate, s-a vorbit si s-a vazut cum trateaza majoritatea firmelor de instalari problema, la mine in judet din 15 firme am pastrat 2 firme de instalari cu care pot lucra si in care am incredere, oameni care mai stiu si altceva din domeniul satelisticii decat reglarea antenelor pe 1W.
    Hai sa fim seriosi. De unde stiu eu daca este adevarat ca pe Popescu care l-am instalat in august, a platit, sau nu facturile timp de trei luni? Le verificam impreuna cu coordonatorul zonal? Ramane la latitudinea Rcs-ului daca mai platesc banii acestia sau nu. Sau se merge pe varianta cine face gura este platit, cine nu, lasa ca uita.
    Degeaba spui ca au ramas 2 firme. Pai ce vroiai sa se bata 15 firme pe 10 instalari pe luna? Cand au avut nevoie cei de Rcs au dat anunt in ziar si au acceptat pe oricine instalator. Acum ca nu mai sunt instalari, e normal sa le taie macaroana.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)