Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default un LCD pt dormitor

Salutare!
    As vrea sa cumpar si eu un LCD pt dormitor de 26" care sa coste cam 1200-1400 ron. Nu caut o marca anume ci doar consacrat cat de cat.
    Va multumesc.

P.S. orice parere e binevenita

Cheers BADE !

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Samsung, am gasit o oferta la Domo de 1400RON pt LCD seria 3 de 26".
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am samsung si philips ,samsung nu recomand la nimeni in schimb philips e super ok

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

www.emag.ro

Cauti lcd tv.
    Le ordonezi dupa pret, apoi alegi.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Default info

salut , daca-l vrei pt. a urmari doar filme sau alte surse externe pe hdmi , mai bine iti cumperi un monitor de 24"-26" , ai rezolutie full hd ( 1920 x 1080 ) cam la acelas pret
    daca-l vrei complect si pt. receptie ca tv , atunci te-as sfatui ori sa mai astepti ori sa cauti unul cu tuner analog si dvb-t macar , fiindca in 2-3 ani daca are numai tuner analogic o sa-l folosesti doar ca monitor si atunci ajungi la ideea de mi sus cu monitorul
    astfel de tv lcd-uri pana in 1500roni de obicei sant analogice si ca sa scape de ele , vor avea preturi din ce in ce mai tentante ( ideea este sa scape de ele in 2-3 ani )
    in plus pt. semnalul analogic ( cum au majoitatea la cablu ) pe un tv lcd se vede mai prost decat pe o plasma
    sfatul meu este mai bine o combinatie de monitor de 24" in jur de 1100-1200roni si un tuner extern hybrid ( analog + digital tv ) la vreo 400roni = 15-1600roni si ai si rezolutia full hd ( ceea ce la un tv lcd de 26" nu o sa o ai niciodata ) si un tuner destul de performant ( vezi avermedia : http://www.avermedia.com/avertv/Prod...pareTable.aspx )
    acum hotararea si banii sant ai tai , sfatul al meu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile Monitor LCD 24 Samsung T240HD cu Tv tunner

Recomand cu caldura, este mult peste asteptarile mele, crede-ma , sunt pretentios, isi merita toti banii !Il am pus tot in dormitor si-l folosesc si ca monitor si ca TV.Este o incantare sa te uiti la el mai ales in modul High Definition.Eu l-am luat la recomandarea lui King Blana si el are unul identic. http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=75599 .Iata link-ul : http://www.cel.ro/monitoare-lcd/moni...u-tv-tunner-l/
    SS2 rev. 2.3; AltDvb 2.2 & DvbWiewer Pro; Gibertini Al 85 cm; H-H Strong; Digibox Strong; 2 X IPTV iDolceTv;1X IPTV Digiplay
    AverTv Hybrid Super 007 - DVB-T

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

NU iti zic ce sa iei ca ma aleg cu injuraturi, iti spun insa ce sa nu iei ca va fi dezamagirea mare; deci in nici un caz Samsung LE 32 A 436 T.
    Vad ca nu cauti de 32" insa nu cred ca cel de 26" ar fi mai bun.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile Multumesc pentru sfaturi

Am citit cu atentie ficare sfat; am intrat de cateva ori in cursul zilei de azi ca sa vad parerile voastre. Ideea este asa: am un Samsung LE32S71B HD ready pe care-l folosesc pt receptia hd/sd pe satelit. Asta e.. cand l-am luat acum aproape 2 ani.. nu prea erau FULL HD sau nu prea aveam eu cunostinta. Eh, acum vreau sa-mi iau un LCD pt dormitor si ma gandeam eu sa aiba si dvb-t (m-am tot uitat la Sony kdl26v4500 cu decodare mpeg4) dar .. nici asta nu e FULL HD). Asadar cred ca mai bine ar fi sa iau tot unul de 24" si sa-l combin cu un tuner extern. Intrebarea mea este daca LCD 24 Samsung T240HD cu Tv tunner este FULL HD (am vazut rezolutia 1920X1200)

Multumesc si astept pareri referitoare la rezolutie.

Numai bine!

Cheers BADE !

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Default info 2

salut din ce scrie in "reclama" producatorului ar avea HDTV Tuner , deci MPEG4 ambele si de 24" si de 26" :

- de 24" : http://www.samsung.com/us/consumer/d...=LS24TDNSUV/ZA si niste preturi : http://www.price.ro/preturi_samsung_t240hd_141588.htm

- de 26" : http://www.samsung.com/us/consumer/d...=LS26TDNSUV/ZA si niste preturi : http://www.price.ro/preturi_samsung_t260hd_141584.htm

si eu zic ca pt. 200roni in plus se merita sa cumperi fratele mai mare de 26" ( de fapt asa cum vroiai , un lcd de 26" )
    acum depinde cat de "seriosi" sant cei de la samsung cand fac acele prezentari , daca esti din bucuresti poti sa te convingi la "showroom-ul" samsung din centru pe langa mag.unirea pe partea fostului mag. "bucuresti" cand urci spre "lipscani"

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

pana la urma samsungul e full hd? asa scrie pe pagina oficiala Samsung,dar se poate verifica de catre cei care au deja unul?altii zic ca in Franta a fost interzisa comercializarea lor cu extensia HD, ca nu ar fi chiar hd... ma mananca si pe mine rau sa iau unul si vreau sa stiu pe ce dau banii....

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Default info4

duceti-va la showroom-ul lor si incercati-le macar pe "protv hd/tvr hd" acolo , banuiesc ca au aceasta posibilitate

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default rezolutie 1920x1200

Rezolutia recomandata de producator pentru acest monitor este de 1920x1200.Asadar, orice fisier sau transmisie Tv in HD la 720p/1080i/1080p este redata ca atare. Legat de tuner, dezamagire, nu stie decat mpeg2. Tvr 1 si 2 transmise terestru se vad foarte bine. Pentru ProTv HD si Tvr HD folosesc cu succes un tuner Avermedia Hybrid Super 007. Decizia iti apartine ! Bafta !
    SS2 rev. 2.3; AltDvb 2.2 & DvbWiewer Pro; Gibertini Al 85 cm; H-H Strong; Digibox Strong; 2 X IPTV iDolceTv;1X IPTV Digiplay
    AverTv Hybrid Super 007 - DVB-T

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cel mai bine merg la ei in Showroom unde sper sa aiba o antena externa pt proTv HD si Tvr HD. Spun asta pentru ca am mai incercat acest experiment si cei mai multi spuneau ca nu ao o asemenea antena in magazin punandu-mi imagini de pe un dvd.
    Ramane sa ma gandesc la posibilitatea suspendarii pe perete - din cate am vazut acest model este cam EXCLUSIV de birou, are ca accesoriu acel picior de pus pe birou si nu are pe spate niciun fel de sistem de agatare.
    Thx again!

Quote Originally Posted by lupull View Post
    salut din ce scrie in "reclama" producatorului ar avea HDTV Tuner , deci MPEG4 ambele si de 24" si de 26" :

- de 24" : http://www.samsung.com/us/consumer/d...=LS24TDNSUV/ZA si niste preturi : http://www.price.ro/preturi_samsung_t240hd_141588.htm

- de 26" : http://www.samsung.com/us/consumer/d...=LS26TDNSUV/ZA si niste preturi : http://www.price.ro/preturi_samsung_t260hd_141584.htm

si eu zic ca pt. 200roni in plus se merita sa cumperi fratele mai mare de 26" ( de fapt asa cum vroiai , un lcd de 26" )
    acum depinde cat de "seriosi" sant cei de la samsung cand fac acele prezentari , daca esti din bucuresti poti sa te convingi la "showroom-ul" samsung din centru pe langa mag.unirea pe partea fostului mag. "bucuresti" cand urci spre "lipscani"
    Last edited by tdy_sat; 3rd February 2009 at 11:59.

Cheers BADE !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tdy_sat View Post
    ...nu are pe spate niciun fel de sistem de agatare...
    Nici un tv nu are sistem de agatare, are doar niste gauri cu filet in ele aranjate dupa un standard (VESA) si pot fi 10x10. 10x20 sau 20x20. In functie de aceasta specificatie iti vei cumpara/confectiona suportul de "agatat" pe perete. Apropos, Samsung nu are totdeauna specificat ce standard vesa foloseste, de obicei la monitoare e 10x10 cm.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Totusi ... un prieten de-al meu si-a laut un T200 hd cu tuner digital dar NU are nicio gaura/piulita pe spate. Asadar cum pot sa-l prind pe perete pt ca pe birou mai am un monitor si prefer sa-l pun mai sus ca pe un TV autentic in niciun caz pe masa ?!

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Nici un tv nu are sistem de agatare, are doar niste gauri cu filet in ele aranjate dupa un standard (VESA) si pot fi 10x10. 10x20 sau 20x20. In functie de aceasta specificatie iti vei cumpara/confectiona suportul de "agatat" pe perete. Apropos, Samsung nu are totdeauna specificat ce standard vesa foloseste, de obicei la monitoare e 10x10 cm.

Bafta

Cheers BADE !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)