Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default S-a batut palma : Boom dispare .

Romtelecom, unul dintre principalii jucatori de pe piata telecomunicatiilor din Romania, va achizitiona Boom Tv, negocierile fiind in stadiul de finalizare. Inainte de a demara discutiile cu Romtelecom, Boom TV a purtat negocieri anul trecut cu Orange, insa pe fondul apropierii crizei financiare si situatiei economice instabile, aceasta din urma a abandonat ideea preluarii. Furnizorul de televiziune digitala Boom se confrunta in ultima vreme cu probleme financiare, mutarea venind sa completeze zvonurile privind inrautatirea situatiei finaciare a companiei.

Boom, furnizor de televiziune digitala prin satelit, este alternativa de ultima generatie la cablul TV, aducand in plus canale proprii si multe alte beneficii. Marca Boom apartine familiei DTH Television si ofera o vasta varietate de programe TV, folosind tehnologie digitala de ultima generatie.
    DTH Television apartine omului de afaceri israelian Amnoin Sela, acesta fiind si actionat majoritar al HAT, distribuitorul exclusiv al telefoanelor mobile Samsung in Romania.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu. Romtelecom ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, televiziune digitala, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
    http://www.tehnopol.ro/Romtelecom-cu...4676-dArt.html

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

As putea adauga: http://rdi-links.com/showthread.php?t=82953

Ceva noutati in legatura cu subiectul acesta?
    Last edited by gigi19lic; 30th January 2009 at 19:05.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default S-a batut palma : Boom dispare .

http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=82953

Pe 17.12.2008 v-am anuntat in premiera despre disparitia lui Boom.
    In urma cu cateva zile a avut loc cea mai importanta negociere si s-a batut palma.N-am sa va spun sume , ce se intampla cu datoriile lui Boom , cu actualul management Boom si alte detalii ce sunt chiar fierbinti in aceste momente.

Boom dispare definitiv
    Dolce va prelua abonatii si drepturile pe content pe care le are Boom in acest moment.
    Nu s-a stabilit exact pe ce satelit vor ramane , 4W sau 39E, cert este ca mutatul antenelor 200.000 sau 680.000 este una din problemele acestei tranzactii.Daca se spune ca banii platiti instalatorilor n-ar fi o problema , exista riscul sa se piarda peste 20.000 de abonati datorita pozitiei orbitale a satelitul ce urmeaza sa fie folosit in viitor de noua platforma.O cota mica de piedere reprezinta abonatii ce in prezent sunt deserviti de ambele platforme.

Vesti bune pentru abonatii Boom , proaste pentru cei de la Dolce :
    Pretul abonamentului urmeaza sa fie corelat intre cei doi operatori , astfel incat abonatii Boom care platesc azi cel mai mare pret pentru abonament vor resimtii o usoare relaxare , dar in schimb situatia este inversa pentru abonatii Dolce.

Dispar toate canalele Boom?
    Boom detine la ora actuala cateva drepturi de retransmisie e evenimentelor sportive importante.Toate acestea vor fi preluate de noul canal de sport al lui Dolce.

Conflict de interese Cinestar vs Boom ?
    La ora actuala Dolce retransmite canalele Cinestar , canale concureaza exact pe aceasi nisa cu cele proprii ale lui Boom.Desi in prima faza se dorea renuntarea la canalele Boom (sau rebrenduirea lor in Dolce) se pare ca se asteapta pozitia grupului Realitatea , in functie de pretul cerut este posibil sa se renunte la Cinestar in favoare vechilor canale Boom.

Ditributia si instalarea se vor face prin actuala echipa a RTC-ului , in zonele cu deficit se va putea apela la vechile firme colaboratoare a celor de la Boom.
    (Padurare cautati de munca , am relatii puternice in RTC si cu siguranta nu vei strange nici macar un surub pentru noua platforma.Daca ai aratat cat esti de prost si te-ai contrat inutil cu cine nu trebuie)
    De asemenea se va renunta la toti furnizorii folositi pana acum de Boom.Se vor folosi doar materialele si procedurile de executie existente acum la Dolce.

Adio cardsharing ?
    Nu se stie exact ce se va intampla cu cartelele actualilor abonati Boom.Sursa mea spunea ca este posibil ca toate cartelele sa fie schimbate in foarte scurt timp, se asteapta o decizie a NDS-ului.Aceeasi sursa nu mi-a putut preciza daca Dolce va folosi acelasi timp de imperechere card-receiver ca si Boom , procedeu ce pentru marea majoritate a dus la disparitia cardsharingului.

De ce a avut loc aceasta tranzactie ?

200.000 de abonati + niste drepturi sportive = o suma incredibila platita de OTE (includem Deutsche Telekom).
    Cu doar 34.000.000 de euro (atat cat a platit RCSpentru liga1/an) Digi Tv are garantati minim 300.000 de abonati noi.
    Cu doar 20.000.000 se putea lansa o oferta valabila un an de zile cu multe gratuitati ce ar fi adus RTC-ului acesti abonati.

Realitatea care v-am spus-o si data trecuta : COMISIOANE IMENSE (URIASE) s-au negociat intre cele doua parti.Practic are loc o spalare eleganta de bani , banii ai grecilor ce intra in buzunarele lui smecheri romani cu functii in RTC si a unor jidani ce spera sa recupereze ceva din investitia falimentara numita Boom TV !

Pana la urma tot ce am preconizat s-a realizat : Focus faliment , noroc cu UPC-ul care i-a cumparat cand aveau abia 12.000 abonati , Boom dispare datorita marilor datorii iar Digi Tv n-are inva rival in Europa de Est.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

Mie imi pare bine! Dolce, va fi un ADEVARAT concurent pentru DIGI TEVE mai ales ca are si boomerang

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default previziuni...

ceva noi premonitii pe urmatorul cincinal?akta cind falimenteaza?

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default de unde concurenta...

Quote Originally Posted by ady18 View Post
    Mie imi pare bine! Dolce, va fi un ADEVARAT concurent pentru DIGI TEVE mai ales ca are si boomerang
    dolce a concurat digi doar la ..mokangeala''echipamentelor ca la preturile abonamentelor va fi in avantaj digi...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ady18 View Post

daca boomerang este criteriu de departajare e jale mare,eu sint abonat dolce dar sincer nu cred ca va ajunge la nivelul digi
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Banned

Posts Thanks / Likes

Nu pot decat sa ma bucur pentru falimentul Boomului .

Se pare ca blestemele mele/noastre i-au ajuns pe jidanii de la Boom care ne cautau sarmanii pentru "piraterie" . Beton , au decedat , iar pe ardeleneste : au crepat (sa le traduca un padurar ce inseamna verbul a crepa) .

YES ! (adica da , nu pachetul jidanesc )

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    daca boomerang este criteriu de departajare e jale mare,eu sint abonat dolce dar sincer nu cred ca va ajunge la nivelul digi
    eu am zis la misto!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pe mine m-ar tenta doar canalul de sport de la Dolce, pt transmisiile din italia si spania. Daca ar avea Digi si aceste drepturi...ar fi jale pt concurenta.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Treptat, treptat o sa ramana doar doua hai trei platforme, in ceea ce priveste mutarea celor de la dolce era de asteptat, in fine asteptam sa vedem ce si cum.
    Last edited by Militianu; 30th January 2009 at 20:31.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Treptat, treptat o sa ramana doar doua hai trei platforme, in ceea ce priveste mutarea celor de la dolce era de asteptat, in fine asteptam sa vedem ce si cum.
    Vor ramane sigur DiGi si Dolce.. Akta si Focus (Upc) au sanse mari sa dispara sau sa fie achizitionate de cele doua mega Dth-uri cu litera D.

Personal nu imi place Dolce.. in nici un fel.
    Ramane de vazut ce miscari de forte si oferte vom avea intr-un an marcat de criza...
    1x DM 800 HD 1x Dm 8000,Parabola 1,4 Al, Local Card: Hello HD,DiGi Hu,Upc Hu,Sky IT,Sky DE / All Full!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dreamboy View Post
    Vor ramane sigur DiGi si Dolce.. Akta si Focus (Upc) au sanse mari sa dispara sau sa fie achizitionate de cele doua mega Dth-uri cu litera D.

Personal nu imi place Dolce.. in nici un fel.
    Ramane de vazut ce miscari de forte si oferte vom avea intr-un an marcat de criza...
    Akta si Focus se mai salveaza daca fuzioneaza sau vind.Parerea mea

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Titlul original a fost modificat nu este cel de acum,era asta;
    ''Romtelecom cumpara Boom TV''
    modificarea titlului nu imi apartine!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)