Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema subtitrare la Skin HD

Pentru toti cei care au probleme cu subtitrarea la skin-urile HD, iata un Workaround:

Deschideti intr-un editor skin.xlm. Se gaseste la: /usr/share/enigma2/NumeleDeSkin

Dupa aceea cautati dupa linia care contine "subtitledisplay" si schimbati urmatoarele valori:

<screen name="SubtitleDisplay" position="310,140" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent" />

Rescrieti linia in boxa si dati un reboot. Testat pe 8000 cu Nabilo, Default Skin si pe Newnigma2 2.3.1 cu DreamHD si KermiHD.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ProTV View Post
    Pentru toti cei care au probleme cu subtitrarea la skin-urile HD, iata un Workaround:

Deschideti intr-un editor skin.xlm. Se gaseste la: /usr/share/enigma2/NumeleDeSkin

Dupa aceea cautati dupa linia care contine "subtitledisplay" si schimbati urmatoarele valori:

<screen name="SubtitleDisplay" position="310,140" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent" />

Rescrieti linia in boxa si dati un reboot. Testat pe 8000 cu Nabilo, Default Skin si pe Newnigma2 2.3.1 cu DreamHD si KermiHD.

Testat , merge.

10x,
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

l-am mai centrat si coborat un pic:

<screen name="SubtitleDisplay" position="275,150" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent"/>

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JBTC08 View Post
    l-am mai centrat si coborat un pic:

<screen name="SubtitleDisplay" position="275,150" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent"/>
    p.s. fix-ul a fost testat pe rezolutii 720p si 1080i si e ok pe ambele. centrat corespunzator . daca vreti sa apara sub mai sus sau mai jos modificati parametrii din position="275,150" - a doua valoare (150 - mai mica o urca mai sus, mai mare o coboara). pt a muta pozitia sub la stanga sau la dreapta modif prima valoare (275 - mai mica o duce spre stanga, mai mare spre dreapta). dupa orice modificare trebuie restart gui sau reboot.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default sal

Am incercat si eu, dar nu am reusit sa centrez subtitlu. Am Dm800 cu newenigma2.3.1.
    Am intrat aici: /usr/share/enigma2 si am gasit skin_default. Am deschis cu wordpad si la:
    <screen name="SubtitleDisplay" position="310,140" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent" />, la mine e asa:
    <screen name="SubtitleDisplay" position="0,0" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent" />.
    valorile de"0,0" le-am schimbat dar subtitlu tot acolo e. Skinul e HD cu rez de 1080.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Levi View Post
    Am incercat si eu, dar nu am reusit sa centrez subtitlu. Am Dm800 cu newenigma2.3.1.
    Am intrat aici: /usr/share/enigma2 si am gasit skin_default. Am deschis cu wordpad si la:
    <screen name="SubtitleDisplay" position="310,140" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent" />, la mine e asa:
    <screen name="SubtitleDisplay" position="0,0" size="720,576" zPosition="-1" flags="wfNoBorder" backgroundColor="transparent" />.
    valorile de"0,0" le-am schimbat dar subtitlu tot acolo e. Skinul e HD cu rez de 1080.
    pai nu ala hombre.

intra in directorul skin-ului pe care-l folosesti (spre ex eu fol dreamTV-HD skin deci iau skin.xml din /usr/share/enigma2/dreamTV-HD/) 'adicatelea' fisierul /usr/share/enigma2/dreamTV-HD/skin.xml

p.s.
    cu valorile 0,0 o sa ti-l puna in coltul stanga sus. pune valorile pe care le-am spus noi.
    Last edited by JBTC08; 31st January 2009 at 16:27.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile

merge, ms hombre.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Levi View Post
    merge, ms hombre.
    pt putin

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Calea cortecta este /usr/local/share/enigma2/NumeleDeSkinHD.(testat pe Katy),cu valorile 275.170.Problema ar fi cum marim dimensiunea subtitrarii si cum schimbam eventual fontul?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dun View Post

Calea cortecta este /usr/local/share/enigma2/NumeleDeSkinHD.(testat pe Katy),cu valorile 275.170.Problema ar fi cum marim dimensiunea subtitrarii si cum schimbam eventual fontul?
    micsorezi rezolutia (din size="720,576") ca sa maresti sub

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JBTC08 View Post
    micsorezi rezolutia (din size="720,576") ca sa maresti sub
    Mai corect e ca nu se poate schimba marimea fontului. deci pe un skin SD marimea e ok..dar pe unul HD e si dupa mine mica. E ciudat ca e asa dar cand am intrebat pe un alt forum la un creator de ski-uri a spus ca marimea fontului la subtitle nu poate fi modificata..deci probabil este compilata undeva in imagine deja. Mai nou skinurile HD au pozitia la subtitle corectata.
    DM800 HD PVR, IPBOX900HD, DM500, OPTIBOX500, Antena Aluminiu 1,2, Multifocus 1,1

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sorin_bidian View Post
    Mai corect e ca nu se poate schimba marimea fontului. deci pe un skin SD marimea e ok..dar pe unul HD e si dupa mine mica. E ciudat ca e asa dar cand am intrebat pe un alt forum la un creator de ski-uri a spus ca marimea fontului la subtitle nu poate fi modificata..deci probabil este compilata undeva in imagine deja. Mai nou skinurile HD au pozitia la subtitle corectata.
    corect. nu merge. probabil e un embeded font si d-asta nu poate fi modificata marimea. logic era ca cu cat micsorezi rezolutia sub-ului sa se mareasca pe ecran insa nu merge. deocamdata... mai sapam.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)